درباره ما

چهل سال پیش، هنگامى که مؤسسین دفتر نشرفرهنگ اسلامی، ضرورت تأسیس یک ناشر مذهبى را دریافتند، کسى نمى‌دانست که تنها چند سال بعد، این اراده منجر به تشکیل یکى از مهمترین و بنام‌ترین ناشرانِ آثار دینى خواهد شد.

  1. آن چه براى این اقدام از هر چیز دیگر مهمتر به نظر مى‌رسید، تدبیرى بود که مى‌بایست با خلوص نیت، در برهه‌اى خاص از تاریخ فرهنگى و سیاسى کشور اتخاذ مى‌شد. حاکمیت فضایى غیردینى بر ارکان سیاسى و نهادهاى دولتى که خود باعث رواج فرهنگ دین‌گریزى مى‌شد، اقتضا مى‌کرد این تدبیر به‌گونه‌اى صورت پذیرد که حساسیت‌هاى منجر به توقف این تصمیم را خنثى سازد چرا که تشکیل یک مؤسسه انتشاراتى مذهبى در پایتخت آن روز ایران، به‌خودى خود توجه نهادهایى همچون ساواک و شهربانى را که موظف به محدودسازى این‌گونه فعالیت‌ها بودند برمى‌انگیخت.
  2. حضور تنى چند از فرهیختگان که استطاعت‌هاى خود را وقف توسعه معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام  کرده بودند، بنیان‌هاى مالى این تصمیم را تأمین مى‌کرد، امّا چه‌کسى مى‌توانست با مقتضیات آن روز این مجموعه حساس را راهبرى کند؟ آیا یافتن مدیرى که مجهز به علوم دینى و آگاهی‌های روز علمی  بوده و در همین حال، از قدرت مدیریت اجرایى نیز برخوردار باشد، در شرایط آن ایام، به‌سادگى امکان‌پذیر بود؟ افزون بر اینها، انگیزه‌اى برخواسته از اعتقادى پاک لازم بود تا خطرهاى پیشِ روى این کار را بپذیرد؛ چه، در غیر این صورت، خطرات قابل پیش‌بینى آن‌قدر زیاد بود که فرد عارى از این انگیزه را به‌راحتى از ادامه کار منصرف مى‌ساخت.
  3. وجود تشکل‌هاى مذهبى که از دیر باز به تعلیم و تربیت نیروهایى اصیل و دین‌محور پرداخته بودند امکان این انتخاب را فراهم مى‌آورد. حوزه‌های علمیه و نیز کانون‌هایى همچون حسینیه ارشاد هیئات و… هر یک به فراخور بضاعت خویش، نیروهایى از این دست را تربیت کرده بودند که با وجود آنها، باورهاى دینى در لایه‌هاى عمیق و اصیل جامعه به حیات خود ادامه مى‌داد و در این ضمن، نیروهاى کارآمد را به‌جامعه مذهبى تقدیم مى‌نمود.
  4. یکى از این نیروهاى ارزشمند، محمدجواد باهنر بود که با تجهیز خود به فقاهت حوزوى و فراست دانشگاهى، و هم به دلیل خودساختگى، سکان‌دار سفینه‌اى شد که خود نام آن را این‌گونه انتخاب کرد: «دفتر نشر فرهنگ اسلامى». نیت پاک و اراده قوى این دانشمند مبارز که تنها هشت سال پس از بنیان‌گذارى دفتر نشر، مظلومانه به شهادت رسید، باعث شد به‌زودى این مؤسسه به ناشرى پرآوازه تبدیل شود به‌طورى که تنها یکى دو سال پس از تأسیس آن، تقریباً تمام مجامع علمی و مذهبى کشور، با نام آن آشنا شده بودند.
  5. با پیروزى انقلاب اسلامى و محوریت یافتن امور دینى در ارکان دولتى و تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، به نظر مى‌رسید که نیاز به وجود این مؤسسه برطرف شده است، امّا راهبرى و تدبیر شهید باهنر و همراهانش، با تعیین راه‌کارى متناسب با مقتضیات روز، مأموریتى جدید را براى دفتر نشر فرهنگ اسلامی رقم زد که نهایتاً منجر به توسعه کمى و کیفى آن شد. بر همین اساس، این دفتر تاکنون با انتشار بیش از یکهزار و هفتصد عنوان کتاب که بسیارى از آنها به چاپ‌هاى چهلم و بالاتر دست یافته‌اند، در زمره یکى از بزرگترین ناشران حوزه علوم و معارف اسلامى قرار گرفته است.
  6. اما از سال ۱۳۹۰ و با نوجه به شرایط فکری و فرهنگی جدید و همچنین رسانه‌های نوین، این دفتر با استفاده از تجربیات سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بازنگری در روش‌ها و قالب‌های عرضه محتوی پرداخت تا محصولاتی متناسب با نیازهای روز جامعه تولید و روانه بازار کند. از جمله محصولات جدید این دفتر «فصلنامه فرهنگ اسلامی» است که به مدیر مسئولی علی اکبر اشعری و سردبیری دکترمحمد حسن زورق و همکاری جمعی از اساتید و اندیشمندان حوزه‌های مختلف علوم انسانی منتشر می‌شود.

فصلنامه «فرهنگ اسلامی» در تلاش است با بهره گیری از آراء نظرات اندیشمندان

حوزه های مختلف علوم انسانی، اهداف زیر را دنبال کند:

 

تبیین علل شکل گیری و اهداف انقلاب اسلامی؛

آشنایی با اندیشۀ انقلاب اسلامی با تکیه بر آرا و نظرات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری؛

تبیین ارزش‌های محوری انقلاب اسلامی همچون عدالت، وحدت، جهاد و ….

تبیین تأثیر انقلاب اسلامی در بیداری ملت‌ها و شکل گیری قطب‌بندی‌های جدید سیاسی منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با موج انقلاب اسلامی؛

تبیین نظام مبتنی بر امامت و ولایت فقیه؛

تبیین آثار و نتایج ملی، منطقه‌ای و جهانی استقرار حکومت اسلامی در ایران؛

تبیین آثار و دستاوردهای ملی ناشی از ایمان به خدا، خودباوری و اعتماد به نفس ملی؛

تقویت انگیزه دشمن شناسی و روحیه استکبار ستیزی از طریق آگاهی از اهداف، انگیزه‌ها و روش‌های دشمنان در رویارویی با اسلام و انقلاب اسلامی؛

تبیین اهمیت وحدت جهان اسلام و ضرورت حمایت انقلاب اسلامی از نهضت‌های اسلامی؛

عوامل و انگیزه‌ها در ریزش‌ها و رویش‌ها در انقلاب سلامی.

نقد علوم انسانی بر مبنای اندیشه اسلامی

مدیران مجله

علی اکبر اشعری

مدیر مسئول مجله فرهنگ اسلامی و رئیس سابق کتابخانه ملی

مشاهده تمام مطالب
محمد حسن زورق

سردبیر مجله فرهنگ اسلامی

مشاهده تمام مطالب

هیئت علمی

سعیدرضا عاملی

استاد گروه ارتباطات و مطالعات آمریکای شمالی - دانشگاه تهران

مشاهده تمام مطالب
حسین رویوران

حسین رویوران کارشناس ارشد خاورمیانه و علوم سیاسی

مشاهده تمام مطالب
احمد کاظم زاده

احمد کاظم زاده کارشناس ارشد خاورمیانه و روابط بین الملل

مشاهده تمام مطالب