آمریکا ابوبکر بغدادی را برای هشتمین بار کشت

0 117

ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش سرنوشت پیچیده ای پیدا کرده است. تاکنون اسم واقعی این چهره کمتر اعلام شده و همیشه با اسم مستعارش نامیده شده است نام کوچک او را از نام اولین خلیفه بعد از پیامبر (ص) و شهرت او را از نام اخرین پایتخت خلافت عباسی گرفته اند ولی معمولاً نام واقعی او را اعلام نکرده اند. پیش از این هفت بار اعلام شد که ابوبکر بغدادی کشته شده ولی هیچگاه جسد او نشان داده نشد و در هشتمین بارهم تصویری از جسد او منتشر نشده است بگونه ای که شبهه در سرنوشت او ایجاد کرده و پاره ای را به این تصور وا داشته که در رأس داعش باید چهره دیگری قرار داشته باشد که بدلایل امنیّتی هویت او هرگز اعلام نشده است.

در همین حال دو منبع امنیتی عراق اعلام کردند، تیم‌های اطلاعاتی این کشور طی تعقیب طولانی مدت سرکرده داعش در فوریه ۲۰۱۸ بعد از اینکه یکی از معاونان ارشد ابوبکر بغدادی اطلاعاتی را از نحوه فرار او طی سال‌های گذشته در اختیار آنها گذاشت،‌ به گشایشی در این امر دست یافتند.

به گزارش ایسنا،‌ اسماعیل العیثاوی یکی از معاونان ارشد ابوبکر بغدادی،‌ سرکرده داعش بعد از بازداشتش توسط مقامات ترکیه و تحویل او به عراقی‌ها به مقامات امنیتی این کشور گفته بود، بغدادی بعضا گفت‌وگوهای استراتژیکی را با رهبران داعش در داخل ون‌های پر از بار سبزی برگزار می‌کند تا شناسایی نشود.

یکی از مسؤولان امنیتی عراق در این باره گفت: العیثاوی اطلاعات ارزشمندی را به تیم آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی متعدد عراق جهت کمک به تکمیل پازل‌های گم شده رفت‌وآمدها و تحرکات ابوبکر بغدادی و محل‌های اختفای او ارائه کرد.

وی به رویترز گفت: العیثاوی اطلاعاتی از پنج مردی داد که آنها با ابوبکر بغدادی در داخل خاک سوریه و مناطق مختلفی که در اختیار داعش بوده، ملاقات داشتند. مقامات اطلاعاتی عراق العیثاوی را  یکی از پنج دستیار اصلی بغدادی می‌دانستند.

به گفته مسؤولان امنیتی عراق، العیثاوی در سال ۲۰۰۶ به القاعده پیوست و نیروهای آمریکایی او در سال ۲۰۰۸ بازداشت کردند و او به مدت چهار سال در زندان بود.

بغدادی، العیثاوی را پس از آزادی در نقش‌های اصلی نظیر ارائه دستورات تروریستی و انتخاب رهبران داعش مکلف کرد، این بعد از فروپاشی گسترده داعش در سال ۲۰۱۷ بود که العیثاوی به همراه همسر سوری‌اش به سوریه گریخت.

مسؤولان امنیتی عراق می‌گویند، نقطه عطف دیگری که طی سال جاری میلادی روی داد عملیات مشترکی بود که طی آن سازمان اطلاعات آمریکا، ترکیه و عراق توانستند رهبران داعش از جمله چهار سوری و عراقی را بازداشت کنند.

یکی از مقامات مسؤول عراقی که ارتباط مستحکمی با سازمان‌های اطلاعاتی مختلف دارد، گفت: آنها به ما اطلاعات درباره تمام مناطقی که بغدادی در داخل سوریه با رهبران داعش در آنها جمع می‌شد، ارائه کردند، ما تصمیم گرفتیم با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای گسترش بیشتر منابع در داخل این مناطق هماهنگ شویم.

وی افزود: در اواسط ۲۰۱۹ توانستیم ادلب را به عنوان محل اختفای بغدادی رصد کنیم که در آنجا از روستایی به روستای دیگر به همراه خانواده و سه تن از نزدیکانش رفت‌وآمد داشت.

این مقام خاطرنشان کرد، در پی آن مخبرها در سوریه مردی عراقی که سرش را پوشانده بود در یکی از بازارهای ادلب شناسایی کرده و توانستند از صورتش او را بشناسند. او العیثاوی بود و مخبرها به دنبال او به منزلی که بغدادی در آن بود، رسیدند.

این مسؤول گفت: جزئیات را به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دادیم که از تصاویر ماهواره‌ای و پهپادها برای تحت کنترل گرفتن موقعیت طی پنج ماه گذشته استفاده کرد.

بغدادی دو روز پیش به همراه خانواده‌اش برای اولین بار این موقعیت را ترک کرد و با یک ون به روستایی در همان حوالی رفت.

به گفته این مسؤول، این آخرین لحظه زندگی او بود.

همچنین یک سرکرده النصره در ادلب در این باره می‌گوید، بغدادی همواره از دست دشمنان محلی در سوریه می‌گریخت هیئت تحریر الشام یا النصره سابق بر ادلب تسلط دارند و عملیات جستجوی بغدادی را بعد از اطلاعات مبنی بر حضور او در آنجا شروع کردند.

به گفته این منبع، هیئت تحریر الشام اخیرا دیگر معاون برجسته بغدادی موسوم به ابو سلیمان الخالدی را یکی از سه فرد مشاهده شده در کنار بغدادی در نوار ویدیویی اخیرش‌ بود، شناسایی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه «نیوزویک»  به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی از کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی-تکفیری در عملیاتی ویژه در استان «ادلب» سوریه خبر داد و نوشت که واشنگتن «با اطمینان بالا» معتقد است که بغدادی در این حمله کشته شده است.

پایگاه خبری  شبکه «الجزیره» گزارش خبری کوتاهی درباره زندگی و فعالیت و سرنوشت وی منتشر کرد.

پس از پنج سال اختفاء در مکانی نامعلوم، سرانجام، رسانه‌های آمریکایی از کشته شدن «ابوبکر البغدادی»  در حمله ارتش آمریکا به «ادلب» واقع در شمال سوریه خبر دادند.

الجزیره نوشت، کشته شدن البغدادی یک اتفاق عادی به نظر نمی‌رسد به ویژه که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیش از رسانه‌ای شدن این خبر در توییتر نوشت: «همین الان اتفاق بزرگی افتاد.»

زندگی البغدادی مانند مرگش جنجالی بود. وی در راس فهرست افراد تحت نظر آمریکا قرار داشت تا جایی که چند سال پیش، واشنگتن اعلام کرد جایزه ۲۵ میلیون دلاری برای کسی که اطلاعاتی درباره او ارائه دهد تعیین کرده بود. اما ابوبکر البغدادی کیست؟ زندگی نامه ای که برای منتشر شده چنین است.

تولد در سامراء؛ تحصیل در بغداد

«ابراهیم عواد ابراهیم السامرائی البدری» معروف به ابوبکر البغدادی در سال ۱۹۷۱ در شهر سامراء عراق متولد شد.

روزنامه انگلیسی  دیلی تلگراف مدعی شد که وی در هجده سالگی به محله «الطبجی» در بغداد انتقال یافت و کارشناسی و کارشناسی ارشد را از دانشگاه دریافت کرد و دکترای قانون اسلامی را از همین دانشگاه در سال ۲۰۰۰ گرفت.

بنظر میرسد اعلام تخصص در قانون اسلامی با جنایاتی که این شخص بنام اسلام انجام داد در ارتباط باشد.

۱۴ سال امامت جماعت در یکی از محله‌های بغداد

دیلی تلگراف می نویسد:

البغدادی تا سال ۲۰۰۴ در همین محله ماند و در یک حجره چسبیده به مسجد این محل، که امامت جماعت آن را برای چهارده سال برعهده داشت، زندگی می‌کرد تا اینکه بر سر اختلاف با مؤسس مسجد و مردم این محله، آنجا را ترک کرد.این روزنامه به نقل از یکی از نمازگزاران این مسجد نوشت: البغدادی بهترین بازیکن فوتبال تیم مسجد بود و این تنها ورزشی بود که او انجام می‌داد.

لازم به تذکر است تعداد سالهای امامت جماعت که برای ابوبکر بغدادی ذکر کرده اند دقیقاً به تعداد چهارده معصوم در مذهب تشیّع است و این نشان می دهد که دیلی گراف یک زندگی نامه حساب شده را برای ابوبکر بغدادی تنظیم کرده است، بگزارش دیلی گراف پس از این، البغدادی به گروهک «التوحید و الجهاد» به ریاست «ابومصعب الزرقاوی» ملحق شد و با الهام از اصول القاعده، در استان الانبار در غرب عراق می‌جنگید.

دستگیری به دست آمریکایی‌ها

گفته می شود نیروهای آمریکایی او را دستگیر کردند و وی به مدت چهار سال در زندان «بوکا» واقع در بصره زندانی شد و در زندان با زندانیان القاعده آشنا شد و به آنها ملحق شد.

پیش از این نیز، شبکه سی‌بی‌اس نیوز (CBS News) آمریکا نیز اعلام کرده بود که در سال ۲۰۰۴ و در دوره اشغال عراق از سوی آمریکایی‌ها، البغدادی در زندان بوکا به سر می‌برده و عکس او نیز موجود است.

بوکا، یک زندان آمریکایی در شهر بصره عراق بود که معروف‌ترین تروریست‌های افراطی در آن مستقر بودند و برخی از آنان در سال ۲۰۰۹ توسط آمریکایی‌ها آزاد شدند.

گفته می‌شود، البغدادی، «ابومسلم ترکمانی» معاون سرکرده، «حجی بکر» و «ابوقاسم» دو فرمانده نظامی داعش، به صورت اتفاقی یکدیگر را در سوریه پیدا نکردند، بلکه آن‌ها زندانیان زندان بوکا بودند.

بوکا از مجهز‌ترین زندان‌های آمریکا بود و به همین دلیل، بسیاری از زندانیان «ابوغریب» به آن مکان منتقل می‌شدند که در این بین، نُه نفر از فرماندهان ارشد کنونی داعش مدتی را در این زندان سپری کردند.

به نوشته الجزیره، البغدادی یکبار در عراق در حمله هوایی آمریکا در سال ۲۰۰۶ کشته شد. پس از آن نیز وی تحت فرمان «ابوعمر البغدادی» بود تا اینکه او نیز در سال ۲۰۱۰ کشته شد و این سالی بود که مجدداً ابوبکر البغدادی زنده شد و ریاست گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی عراق» را بر عهده گرفت.

وی در سوریه علیه « بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور وارد جنگ تروریستی شد و «ابومحمد الجولانی» معاونش را به سوریه اعزام کرد تا القاعده در آنجا پایگاه داشته باشد و پس آن بود که «جبهه النصره» با برعهده گرفتن مجموعه اقدامات تروریستی و انفجارهایی در اماکن پر جمعیت اعلام موجودیت کرد و به یک طرف جدی در مخالفت مسلحانه با دولت قانونی سوریه تبدیل شد و از حمایت آشکار اسرائیل، آمریکا و عربستان سعودی برخوردار گردید.

اتحاد موقت با جبهه النصره در سوریه 

در نهم آوریل ۲۰۱۱، یک فایل صوتی منسوب به البغدادی منتشر شد و طی آن، وی تاکید کرد که جبهه النصره، امتداد گروه تروریستی «دولت اسلامی عراق» است و اعلام کرد که جبهه النصره و دولت اسلامی عراق تحت عنوان نام «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) در یکدیگر ادغام می‌شوند.

با افزایش نفوذ الجولانی در سوریه و مخالفتش با ادغام شدن در نیروهای تحت فرمان البغدادی، خلیفه خودخوانده علیه جبهه النصره اعلام جنگ کرد و این امر به جداییش از القاعده منتهی شد.

البغدادی، خواست «ایمن الظواهری» رهبر القاعده مبنی بر تحویل سوریه به جبهه النصره را نادیده گرفت و عملیات تروریستی خود را تا شمال و شرق سوریه طی سالهای ۲۰۱۲ و۲۰۱۳ توسعه داد و با نیروهای نظام سوریه درگیر شد و تلاش خود را وقف مقابله با سایر گردانهای تروریستی در سوریه کرد.

اعلام خلافت داعش

داعش در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۴، اعلام «خلافت اسلامی» کرد و ابوبکر البغدادی را امام و خلیفه مسلمانان در هر مکانی معرفی کرد و از گروه‌هایی که خود را گروه‌های جهادی می‌خواندند، خواست تا در هر کجا که هستند با وی بیعت کنند.

«ابومحمد العدنانی» سخنگوی داعش در یک فایل صوتی در آن زمان اعلام کرد که نام «سازمان دولت اسلامی در عراق و شام» به «دولت اسلامی» تغییر یافته و خلاصه می شود.

البغدادی برای نخستین بار در روز جمعه ۴ جولای ۲۰۱۴ در انظار عمومی ظاهر شد و بر منبر مسجد جامع موصل سخنرانی کرد و تصاویری از این حضور از سوی داعش منتشر شد. هرچند که در آن زمان نیز، دولت عراق  صحت این تصاویر را زیر سوال برد و اعلام کرد که البغدادی در حمله‌ای هوایی زخمی شده و در مکانی نامشخص در سوریه تحت درمان است.

در آوریل گذشته نیز، البغدادی طی یک ویدئو سخنرانی کرد و به اخبار ضد و نقیض درباره مرگ های متعددش پایان داد و زنده بودن خود را علنی ساخت.

گروه داعش با جنایات فراوان که با اصرار تمام تصاویر آن را در رسانه ها نظیر BBC، الجزیره و CNN منتشر می ساخت توانست ضربه های جدّی و اساسی به حیثیت اسلام و بیداری اسلامی وارد آورد هر چند حمایت های نیمه علنی نظامی آمریکا از این گروه نشان داد این گروه اصالتاً براساس سیاست های آمریکا بوجود آمده است.

با مقاومت درخشان حشد الشعبی و نیرو های مقاومت اسلامی نظیر فاطمیون و حیدریون بساط داعش از عراق و سوریه تقریباً جمع شد و همین امر باعث شد تا آمریکا برای تطهیر خود از جنایت داعش یک ائتلاف از کشور های حامی داعش نظیر عربستان بوجود آورده و بصورت نمایشی تظاهر به جنگ با داعش بنماید تا به این عنوان به چاههای نفت عراق و سوریه تسلّط یابد.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه اظهارات دونالد ترامپ درباره هماهنگی با آمریکا در عملیات کشته شدن ابوبکر بغدادی تکذیب کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، از اسکای نیوز، در حالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از روسیه،‌ ترکیه و عراق به دلیل حمایت‌شان از عملیات قتل ابوبکر بغدادی،‌ سرکرده داعش در حمله‌ای هوایی تشکر کرد، وزارت دفاع روسیه نسبت به اطلاعات درباره قتل بغدادی ابراز تردید و همچنین تکذیب کرد که هیچ کمکی به پرواز درآمدن هلی‌کوپترها و هواپیماهای آمریکایی در منطقه ادلب در شمال غرب سوریه کرده باشد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: ماه هیچ اطلاعات موثقی درباره عملیات ارتش آمریکا در منطقه کاهش تنش در ادلب علیه ابوبکر بغدادی در دست نداریم.

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این کشور هیچ اطلاعاتی که مرگ ابوبکر بغدادی را تایید کند در اختیار ندارد و اخبار درباره اینکه کمکی به پرواز هواپیماهای آمریکایی در ادلب کرده باشد را هم تکذیب می‌کند.

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اشاره کرد: هیچ اطلاعاتی دال بر اجرای عملیاتی جدید برای کشتن رهبری داعش از سوی نظامیان آمریکایی در بخش تحت کنترل ترکیه در منطقه ادلب و منطقه کاهش تنش آن نداریم.

کوناشینکوف ادامه داد: افزایش تعداد شرکت‌کنندگان و کشورهایی که گفته شده در این عملیات ادعایی مشارکت داشتند با وجود جزئیات متناقض هر یک تردیدها و سوالات قابل توجیهی را درباره میزان صحت و سقم عملیات و ویژگی موفقیت آن مطرح می‌کند.

این وزارتخانه تصریح کرد: اولا، هیچ گونه حمله هوایی از سوی هواپیماهای آمریکایی یا تحت عنوان ائتلاف ضد داعش در منطقه ادلب و کاهش تنش در روز شنبه و روزهای اخیر گذشته رصد نشده است. ثانیا، ما اطلاعاتی از ارائه هیچ کمک ادعا شده‌ای درباره پرواز هواپیماهای آمریکایی در حریم هوایی منطقه کاهش تنش در ادلب طی این عملیات نداریم.

وزارت دفاع افزود، تمامی مناطقی که تحت کنترل دولت سوریه در منطقه کاهش تنش هستند از سوی گروه النصره اداره می‌شوند و تحت کنترل این گروه هستند که شاخه سوری القاعده است و این گروه دائما اقدام به نابودی داعشی‌ها و تمام عناصر آنها می‌کند زیرا آنها را رقیبان اصلی خود در سلطه جویی بر خاک سوریه می‌داند از این رو حضور آرام و مخفی رهبر داعش در مناطق تحت کنترل القاعده سوریه دلیلی مستقیم و جداگانه از سوی آمریکا و بقیه شرکت‌کنندگان در عملیات است.

وزارت دفاع روسیه در پایان آورد و نهایتا از زمان نابودی داعش به دست ارتش سوریه با حمایت جنگنده‌های روسی در ابتدای سال ۲۰۱۸ اخبار کشته شدن مجدد ابوبکر بغدادی هیچ تاثیری بر اوضاع یا فعالیت‌های گروه‌های تروریستی باقی مانده در ادلب نگذاشته است.

در همین حال روسیه اعلام کرد ابوبکر بغدادی را ما کشته ایم نه آمریکا

وزارت دفاع روسیه می‌گوید، در حال بررسی صحت اطلاعاتی است که احتمال می‌دهد ابوبکر بغدادی در جریان یک حمله هوایی روسیه در ماه مه در نزدیکی شهر رقه، پایگاه اصلی داعش، کشته شده باشد.

بر اساس بیانیه‌ای که روی فیسبوک وزارت دفاع روسیه منتشر شده، این حمله زمانی صورت گرفته که نیروهای این کشور در سوریه، اطلاعاتی مبنی بر تشکیل جلسه‌ای از رهبران داعش در آن منطقه دریافت کرده بودند.

این بیانیه می‌گوید این حمله در اولین دقایق روز ۲۸ ماه مه و زمانی انجام شد که شناسایی اولیه هواپیماهای بدون سرنشین روسیه محل و زمان تشکیل جلسه را تایید کرده بودند.

پیش از این نیز گزارش‌های تایید نشده‌ای در مورد کشته شدن رهبر داعش منتشر شده بود اما دو روز قبل گزارش دیگری از زنده بودن وی در منطقه‌ای در مرز سوریه و عراق حکایت می‌کرد.

بیانیه وزارت دفاع روسیه در مورد تحقیق مجدد خود پیرامون صحت خبر کشته شدن رهبر داعش می‌گوید: مطابق با اطلاعاتی که از کانال‌های مختلف بررسی شده، ابوبکر بغدادی در جلسه‌ای که مورد حمله قرار گرفته حضور داشته است.

با این حال به گزارش رویترز، ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا گفته است، نمی‌تواند گزارش روسیه درباره کشته شدن بغدادی را تایید کند.

وزارت دفاع روسیه افزود، بر این باور است که در حمله ۲۸ ماه مه، تعداد دیگری از فرماندهان ارشد داعش همراه حدود ۳۰ فرمانده منطقه‌ای و ۳۰۰ مامور محافظ نیز کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، موضوع جلسه فرماندهان داعش که در حومه جنوبی رقه یعنی مرکز فرماندهی این گروه برگزار شده و مورد حمله جنگنده‌ای روسیه قرار گرفته، بحث و بررسی راه‌های عقب نشینی از شهر رقه بوده است.

مقامات نظامی روسیه می‌گویند زمان و مکان حمله به این جلسه را قبلا به اطلاع آمریکا رسانده بودند.

با اعلام خبر مرگ البغدادی رئیس کمیسیون امنیّت و دفاع پارلمان عراق گفت: آمریکا البغدادی را از بیم افشای اسرار داعش کشت

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که آمریکا از بیم آنکه ابوبکر البغدادی سرکرده داعش دستگیر شده و اسرار این گروه تروریستی را فاش کند عملیات کشتن وی را طراحی کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از پایگاه النشره، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که نیروهای آمریکا از بیم آنکه ابوبکر البغدادی سرکرده داعش دستگیر شده و اسرار این گروه تروریستی را فاش کند عملیات کشتن وی را طراحی کردند.

«حاکم الزاملی» افزود که با کشته شدن البغدادی صفحه جدیدی از تروریسم داعشی پایان یافت و باید منتظر خلق صفحه جدیدی با سرکردگی جدید بود.

وی همچنین اظهار داشت: اینها روش ها و صفحه های شناخته شده ای هستند که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا با دنبال کردن آن ورق را سوزانده و با کشتن و تصفیه ریشه آن را می کَنند.

الزاملی ادامه داد: این وضعیت سال ۲۰۱۰ در مورد الزرقاوی (سرکرده سابق القاعده در عراق) که نیروهای عراقی نزدیک بود وی را دستگیر کنند تکرار شد و به این وسیله به صفحه یا نقش وی پایان داده شد.

درهمین حال جانشین البغدادی تعیین شد و بعقیده صاحبنظران این واقعیت نشان می دهد که آمریکا هنوز به داعش چشم امید دارد و نمی خواهد پایان کار آن را اعلام کند.

هفته نامه آمریکائی نیوزویک به نقل از منابع خودش گزارش داد که داعش پیش از این جانشین ابوبکر بغدادی را مشخص کرده بود.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، هفته نامه نیوزویک در گزارشی به نقل از منابع آگاه گزارش داد عملیات نیروهای آمریکایی در روزهای شنبه و یک شنبه منجر به کشته شدن ابوبکر بغدادی سرکرده این گروه تروریستی و همچنین «ابو الحسن المهاجر» شد اما این گروه از قبل یک جانشین برای بعد از مرگ ابوبکر بغدادی منصوب کرده بود.

نیوزوبک د ر ادامه توضیح داده است که «عبدالله قرداش» معروف به «حاجی عبدالله العفری» در ماه اوت به عنوان جانشین ابوبکر بغدادی انتخاب شده بود و کفته می‌شود که خود ابوبکر بغدادی این موضوع را پیشنهاد کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا هم عصر روز یکشنبه در یک نشست خبری در کاخ سفید از کشته شدن البغدادی خبر داد.

ولی او حرف دلش را هم زد و گفت نفت عراق و سوریه مال ماست و نشان داد که تأسیس الدوله الاسلامیه فی العراق و الشام به چه منظوری بوده است.

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در پیامی توئیتری عنوان کرد که کشورش اجازه نخواهد داد تروریست‌های داعش به چاه‌های نفت در شمال شرقی سوریه دسترسی پیدا کنند.

وی در این پیام گفت: «در سخنرانی دیروزم درباره کرد‌ها و ترکیه به چاه‌های نفت اشاره کردم، چاه‌هایی که در اختیار داعش بود تا آن‌که ایالات متحده با کمک کُرد‌ها آن‌ها را پس گرفت.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت: «هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد که داعش خود را دوباره شکل داده و کنترل این حوزه‌های نفتی را در دست گیرد.»

وی در ادامه گفت: «شاید وقت آن رسیده که کُرد‌ها به سوی مناطق نفتی بروند.»

و این اشاره ای به طرح قدیمی آمریکا و انگلیس برای تأسیس یک کشور با پرچم کردستان در مناطق نفتی عراق و سوریه بود. تا آمریکا و انگلیس بتوانند با خیال راحت نفت این دو کشور را تصاحب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.