آیا آمریکا به افزایش تضادهای خارجی نیاز دارد؟

0 183

آرایش های سیاسی جدید در جهان بعد از به قدرت رسیدن جو بایدن؛ آیا آمریکا بدلیل بحران های داخلی نیازمند به افزایش تضاد های خارجی است؟

در دوره چهار ساله ترامپ ، روسیه تا حدود زیادی از سیبل توجهات امریکا خارج شد و بر روی چین و ایران و متمرکز شد و البته در مواردی مانند ونزوئلا روسیه را نیز در برابرامریکا قرار داد. اما با اینحال در دوره ترامپ روسیه نفس راحتی کشید و تا حدودی به دور از چالش سازی های غرب و امریکا قرار گرفت. این موضوع حتی این شائبه را ایجاد کرد که روسیه و پوتین نیز در به قدرت رساندن ترامپ دست و نقش داشتند . با این پیشینه تا حدودی از قبل نیز قابل پیش بینی بود که به محض به قدرت رسیدن دموکرات ها چرخش اساسی در رویکرد و سیاست خارجی امریکا در قبال روسیه ایجاد شود کما اینکه این اتفاق در مدت زمان اندک افتاد و در حالیکه هنوز چند هفته بیشتر از به قدرت رسیدن جو بایدن نگذشته است اما روسیه مورد حملات غرب و در راس آن امریکا قرار گرفته است.

مکس آبرامز کارشناس سیاسی آمریکایی و استاد امنیت بین الملل در توئیتی نوشت: بینید چقدر سریع آمریکایی ها در عرصه سیاست داخلی روسیه دخالت می کنند در حالیکه به مدت چهار سال با عصبانیت و به شدت به دخالت های روسیه در سیاست داخلی آمریکا که بسیار کمتر صورت مستقیم داشت، واکنش نشان می دادند. آبرامز همراه با توئیت خود پیام توئیتری آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا را باز نشر کرده است که در آن با محکوم کردن سرکوب معترضان در روسیه خواستار آزادی بازداشت شده ها شده است.

شبکه تلویزیونی آسوشیتدپرس:

جیک سالیوان در نشستی خبری در جمع خبرنگاران در کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره سیاست آمریکا درباره روسیه گفت:« برخلاف دولت قبل (ترامپ)، ما گام هایی را برخواهیم داشت تا روسیه را در قبال طیفی از فعالیت های شرارت آمیزش پاسخگو کنیم که به آنها مبادرت می کند. دخالت در (روند رژیم موسوم به) دموکراسی در آمریکا ازجمله این اقدامات روسیه است. این اقدامات ، شامل مسموم کردن شهروندان در خاک اروپا با تسلیحات شیمیایی است. این اقدامات شامل هک ها و حملات (سایبری) است که به آن ها اشاره می شود (حمله سایبری اخیر به آمریکا). موارد متعدد دیگری نیز در این زمره قرار می گیرند. ما این کارها را هر موقع که تشخیص بدهیم و به شیوه ای که تشخیص بدهیم انجام خواهیم داد. ما معتقدیم تحمیل کردن این هزینه ها و عواقب بر رفتارهای آتی روسیه تاثیر خواهد گذاشت.

شبکه تلویزیونی وابسته به آسوشیتدپرس:

جنیفر ساکی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران در کاخ سفید درباره رویکرد دولت بایدن در خصوص روسیه گفت:«رئیس جمهور (بایدن) چند روز پیش با پوتین رئیس جمهور روسیه گفتگو کرد. او در این گفتگو ، از بیان نگرانی هایش درباره برخی از اقدامات کرملین و دولت روسیه خودداری نکرد. بازنگری در سیاست های آمریکا درباره روسیه در جریان است. این کار را تیم امنیت ملی کشور انجام می دهد. ما این بازنگری را دنبال خواهیم کرد و این کار شامل بررسی حملات سایبری، مسموم کردن الکسی ناوالنی و چند اقدام نگران کننده است که روسیه انجام داده است. ما منتظریم این بازنگری ادامه یابد و تکمیل شود. رئیس جمهور (بایدن) همواره این حق را برای خودش محفوظ نگه داشته است که به شکلی که بخواهد و هرموقع که بخواهد پاسخ دهد.

آسوشیتدپرس :

بایدن گفت: من به طور شفاف به رئیس جمهور پوتین گفتم که من با سلف خود متفاوت هستم، (من به طور شفاف به پوتین گفتم) که روزهای کوتاه آمدن آمریکا در برابر تجاوزات روسیه – در قالب مداخله در انتخابات، حملات سایبری، مسموم کردن شهروندان – به پایان رسیده است. ما در بالا بردن هزینه ها بر روسیه و دفاع از دوستان و منافع حیاتی مان تعلل نمی کنیم. زمانی که ما در قالب ائتلاف و همکاری با شرکای همفکرمان کار می کنیم، در برخورد با روسیه مؤثرتر عمل خواهیم کرد. حبس سیاسی الکسی ناوالنی و تلاش روسیه برای سرکوب آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز، مایه نگرانی عمیق ما و جامعه بین المللی است. آقای ناوالنی مانند همه شهروندان روسیه بر اساس قانون اساسی روسیه از حقوقی برخوردار است. او مورد هدف قرار گرفته است، او به خاطر افشای فساد مورد هدف قرار گرفته است. او باید فوراً و بدون قید و شرط آزاد شود.

فرانس ۲۴:
جو بایدن همچنین قصد دارد در خصوص پرونده روسیه بر خلاف دونالد ترامپ گام بردارد. وی اعلام کرد به شیوه ای کاملا متفاوت از دونالد ترامپ واکنش نشان خواهد داد. وی در همین راستا اعلام کرد روزهایی که آمریکا در برابر اقدامات تهاجمی روسیه بی تفاوت بود پایان یافته است.

چند نکته قابل تامل در این موضع گیری ها وجود دارد : نخست اینکه رویکرد غرب و دولت جدید بایدن در قبال روسیه ماهیت تهاجمی و در مقابل واکنش و پاسخ روسیه ماهیت تدافعی دارد و دوم اینکه غرب و دولت جدید بایدن از قدرت سخت به قدرت نرم شیفت پیدا کرده هرچند که این به منزله غفلت از قدرت سخت نیست. این بدین مفهوم است که غرب و دولت جدید بایدن جنگ نرم را با بهره گیری بیشتر از قدرت نرم در اولویت قرار داده است و تهاجم به روسیه درست زمانی آغاز شد که الکسی ناوالنی مخالف و منتقد سرسخت پوتین بلافاصله بعد از به قدرت رسیدن بایدن  به همراه همسرش از آلمان به مسکو برگشت و بدنبال آن موجی از تظاهرات ضد دولتی در روسیه به راه افتاد که در نهایت به بازداشت و محاکمه ناوالنی انجامید و این به سوژه جنگ سرد جدید بین طرف ها تبدیل شد.

خبرگزاری تاس :

دمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه امروز اعلام کرد وی بر این باور است که در حال حاضر جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا هیچ تصمیمی برای عادی سازی روابط با روسیه ندارد.
مدودف در مصاحبه با رسانه های روسی اعلام کرد: ”ظاهرا، شرکای مذاکره کننده ما، هم دولت جدید آمریکا و هم خود جو بایدن، درحال حاضر این موضوع (عادی سازی روابط با فدراسیون روسیه راعملی نمی دانند و به عقیده ما این امر اشتباه است.“

تلویزیونی المیادین:

مقامات کاخ کرملین سخنان جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را در پی حمله به روسیه و درخواست از این کشور برای آزادی الکسی ناوالنی به شدت محکوم کردند.  دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین از سخنان خصمانه و غیرسازنده بایدن ابراز تاسف کرد و اظهار امیدواری کرد به رغم وجود اختلافات زیاد، برخی مبانی برای همکاری درباره مسائل اساسی حفظ شود.

خبرگزاری فرانسه:

کرملین اظهارات بسیار تهاجمی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در قبال روسیه را محکوم کرد.

رویترز:

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه اعلام کرد محکومیت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه به سه سال و نیم حبس، «اشتباهی بزرگ» برای ثبات روسیه است.

خبرگزاری فرانسه:

کاخ کرملین اعلام کرد چنانچه اتحادیه اروپا روابط خود را با روسیه به ناوالنی منوط کند، “حماقت” است.

رویترز:

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه هشدار داد وخامت روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا می تواند پیامدهای غیرقابل پیش بینی داشته باشد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با جوزپ بورل مسئول بلندپایه دستگاه دیپلماسی اروپا که به مسکو سفر کرده است، این مطلب را در جمع روزنامه نگاران بیان کرد.

خبرگزاری فرانسه :

منابع رسمی روسیه روز جمعه از اخراج دیپلمات های آلمان، لهستان و سوئد در چارچوب پرونده الکسی ناوالنی مخالف اصلی روسیه خبر دادند.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴:

روابط میان اروپایی ها و روسیه با تصمیم مسکو برای اخراج سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی بیش از پیش رو به وخامت رفت.
کرملین اعلام کرد این افراد در تظاهرات در حمایت از الکسی ناوالنی اصلی ترین مخالف ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شرکت کرده بودند. این تظاهرات به دلیل همه گیری ممنوع بود.
در مقابل اروپایی ها این اتهامات را رد کردند. دیپلمات های اروپایی اعلام کردند تنها مشغول انجام کار خود به عنوان ناظر بودند.

فرانس پرس:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه اقدام «توجیه ناپذیر» روسیه را در اخراج دیپلمات های اروپایی به دلیل شرکت در اعتراضات غیرمجاز که در حمایت از الکسی ناوالنی برگزار شد، محکوم کرد.
مرکل در یک کنفرانس خبری مجازی به همراه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت: «ما اخراج این دیپلمات ها را توجیه ناپذیر می دانیم. ما باور داریم که این جنبه ای دیگر از روسیه است که نشان می دهد این کشور از حاکمیت قانون تقریبا دور است.»
پیشتر هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفته بود، تصمیم مسکو در زمینه اخراج دیپلمات های لهستانی، آلمانی و سوئدی «بی پاسخ» نخواهد ماند. روسیه این دیپلمات ها را عنصر نامطلوب نامیده است.

همچنانکه ملاحظه می شود بلافاصله بعد از به قدرت دولت دموکرات به ریاست جمهوری جوبایدن در امریکا، آلکسی ناوالنی مخالف و منتقد سرشناس روسی به سرعت به روسیه بازگشت و در پی آن موج جدیدی از تظاهرات ضد پوتین در این کشور رقم خورده که به شدت از سوی غرب اعم از دولت نوپای بایدن واروپا حمایت سیاسی و تبلیغاتی می شود و شاید روزی نباشد که مقامات غربی علیه روسیه حرفی نزده باشند و یا در رسانه های غربی خبری درباره این تظاهرات تبلیغاتی به راه نیفتاده باشد.

از دیگر سو با وجود اینکه غرب و دولت جدید بایدن مقابله با روسیه را در اولویت قرار داده است اما از چین غافل نشده و در پی آن است که با اتخاذ سیاست صبر استراتژیک متحدان اروپایی خود را نیز در قبال چین با خود همراه کند. به عبارت دیگر با توجه به اینکه اروپا در برابر روسیه با دولت بایدن همراه و همگام است لذا تلاش کاخ سفید بر این است که این الگو را در برابر چین هم اجرا کند.

رویترز:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، آمریکا با متحدانش همکاری می کند تا چین را به دلیل تلاش ها در جهت تهدید ثبات منطقه اقیانوس هند-آرام از جمله تنگه تایوان محکوم کند.

رویترز:

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا سه شنبه اعلام کرد برای گفتگو با چین، رقیب راهبردی خود هیچ عجله ای ندارد.
دولت بایدن قول داده است رقابت ها را مرتفع کند و این کار را هنگامی انجام خواهد داد که با متحدان و شرکای واشنگتن “هماهنگ” باشد.

خبرگزاری کیودو :

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت: دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در شرایطی که در مشورت با متحدانش درباره سیاست خود درباره چین بازنگری می کند، با صبر به پکن نزدیک خواهد شد.
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی خبری گفت: “چین در حال دیکتاتوری تر شدن در داخل و جسورتر شدن در خارج است. چین اکنون امنیت، رفاه و ارزش های ما را به شیوه های قابل توجهی که نیازمند رویکرد جدید آمریکاست، به چالش می کشد.”
ساکی تأکید کرد: دولت بایدن تصمیم دارد در این خصوص از “صبر راهبردی” استفاده کند.

البته اعلام صبر راهبردی از سوی دولت جدید امریکا به منزله این است که امریکا فعلا کاری به چین ندارد بلکه درست برعکس به این مفهوم است که امریکا می خواهد هزینه های رویارویی را کاهش دهد و بخشی از آن را متوجه متحدان خود کند. به همین منظور دولت بایدن در تلاش است ابعاد جنگ نرم را علیه چین نیز تقویت کند. با مرور اخبار و گزارش های رسانه ها می توان به ابعاد و گستره این جنگ پی برد.

آسوشیتدپرس:

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت رهبران آمریکا باید این لحظه جدید را دریابند، لحظه ای که در آن اقتدارگرایی در حال رشد است، از جمله چین با بلندپروازی های روزافزونش برای رقابت با آمریکا. همچنین عزم چین برای ایجاد اخلال و خرابکاری در دموکراسی ما.

شبکه تلویزیونی سی ان ان:
جو بایدن در ادامه سخنانش در ساختمان وزارت امورخارجه آمریکا گفت:« درعین حال، ما به صورت مستقیم با چالش هایی مقابله خواهیم کرد که ازجانب جدی ترین رقیب متوجه شکوفایی، امنیت، و ارزش های دموکراتیک ما یعنی چین مطرح است. ما با سوء استفاده های اقتصادی چین مقابله خواهیم کرد. ما با اقدامات تجاوزگرانه و قهری چین مقابله می کنیم. ما با حملات چین به حقوق بشر و مالکیت معنوی و حقوق بشر مقابله می کنیم. اما در عین حال، آماده هستیم با پکن همکاری کنیم البته وقتی که انجام دادن این کار در جهت منافع امریکا باشد.

فرانس پرس:

طبق اعلام آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور در اولین تماس خود با چین، مقامات چینی را در مورد مسئله مسلمانان ایغور و هنگ کنگ تحت فشار قرار داد.

رویترز:

گزینه مورد نظر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای وزارت بازرگانی وعده داد تا از تمام ابزار برای محافظت از شبکه های ارتباطی آمریکایی در مقابل شرکت های چینی مانند هوآوی و ZTE استفاده کند.

فرانس پرس:

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آینده آمریکا ضمن ابراز تاسف از اقدامات تجاری ناعادلانه غول اقتصاد آسیا، اعلام کرد قصد دارد در قبال چین همچنان قاطع و حتی « تهاجمی » باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، جینا ریموندو نخستین زن فرماندار ایالت رود آیلند که سه شنبه جلسه استماع وی در مجلس سنا برگزار شد، با اشاره به اقدامات قیمت شکنی چین (دامپینگ) در بخش فولاد و آلومینیوم که به کارگران آمریکایی آسیب رسانده است، گفت: “چین به وضوح رفتار ضد رقابتی داشته است.”
وی افزود: « در نتیجه، اگر من تائید شوم، قصد دارم (در قبال چین) بسیار تهاجمی باشم تا به آمریکایی ها در مقابله با اقدامات غیرمنصفانه چین کمک کنم.»
با این حال، وی بر موضع جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا در خصوص اینکه آمریکا نمی خواهد به تنهایی پیش برود و با متحدانش رایزنی خواهد کرد تا تجارتی عادلانه با چین برقرار کند، تاکید کرد.

رویترز:

به دنبال لغو مجوز شبکه تلویزیونی چینی سی جی تی ان (CGTN) توسط نهاد تنظیم رسانه ها در انگلیس (آفکام)، مقامات و شبکه های اجتماعی چین روز جمعه به انتقاد شدید از بی بی سی پرداختند.

شبکه تلویزیونی بی بی سی:

بایدن گفت با چین در حوزه های مختلف از جمله مسائل حقوق بشری برخورد می کند.
او درباره کودتای نظامی دوشنبه در میانمار هم گفت ارتش بایدقدرت را به غیرنظامیان بسپارد.

رویترز:

یک گروه متشکل از نمایندگان هر دو حزب آمریکا در کنگره این کشور جنبش طرفدار دمکراسی در هنگ کنگ را برای دریافت جایزه نوبل صلح در سال جاری میلادی معرفی کرد.
پنج عضو سنا و پنج عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به رئیس کمیته جایزه نوبل در اوسلو نوشتند اعطای این جایزه موجب می شود افرادی که علیه فرسایش آزادی ها از زمان بازگشت هنگ کنگ به چین در سال ۱۹۹۷ می جنگند صدایشان شنیده شود.

سی بی اس نیوز:

جامعه آسیایی شرقی تبارها، به ویژه شهرک چینی ها در سانفرانسیسکو، با موجی از سرقت و خشونت مواجه شده اند.
“بِتی یو” خبرنگار این شبکه در گزارشی از سانفرانسیسکو در این خصوص گفت: در حالی که سال جدید چینی این هفته شروع می شود، پلیس اوکلند به ساکنان منطقه درباره افزایش سرقت ها هشدار داده است.

با این حال چین در برابر تهدیدهای از جنس جدید امریکا ساکت ننشسته و حتی در مواردی مانند میانمار به اقدام پیشدستانه دست زده است. برخی از تحلیل گران بر این عقیده اند که کودتای نظامی در میانمار علیه دولت غرب گرای این کشور با حمایت و مدیریت چین صورت گرفته است و اگر این حمایت ها نبود چنین کودتایی صورت نمی گرفت. رگه هایی از این ادعا را می توان در کنش و واکنش های جاری میان مقامات غربی و امریکایی از یک سو و چین از دیگر سو مشاهده و ردیابی کرد.

فرانس پرس:

کودتای میانمار آزمونی برای اراده جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در دفاع از دموکراسی در سراسر جهان است،به ویژه آنکه این وظیفه در مقایسه با ده سال پیش بسیار حساس تر است.

فرانس پرس:

یک روز پس از کودتای نظامی در میانمار و پیش از برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد، چین روز سه شنبه از جامعه بین المللی خواست « اوضاع در میانمار را بیش از این پیچیده نکنند.”

رویترز:

معاون وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه اعلام کرد اگر پاسخ دموکراسی های جهان به کودتای میانمار، باعث مسدود شدن مجراهای ارتباطی با ژنرال های قدرتمند ارتش این کشور شود، این خطر وجود خواهد داشت که میانمار به سمت چین گرایش پیدا کند.

فرانس پرس:

ژنرال های میانماری پنجشنبه سه روز پس از کودتا بر ضد دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی، به مسئولان اینترنت دستور دادند شبکه اجتماعی فیس بوک را که ابزار اصلی ارتباط در میانمار است، مسدود کنند.
این دستور در حالی صادر می شود که درخواست ها برای مقاومت در برابر کودتا گسترش یافته است.

رویترز:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا چین را در پیوستن به جامعه بین المللی برای محکوم کردن کودتای نظامی در میانمار تحت فشار قرار داد

فرانس پرس:

دیپلمات های حاضر در سازمان ملل اعلام کردند در متن بیانیه که انگلیس آن را تنظیم کرده است، کودتای نظامی میانمار، مانند آن چه در نشست اضطراری روز سه شنبه رخ داد، محکوم نشد. این تغییر لحن به دلیل آن صورت گرفت که نمایندگان چین و روسیه با محکومیت کودتا در میانمار مخالفت کردند.

رویترز

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد مقامات این کشور امیدوارند همه طرف ها در میانمار بتوانند در راستای قانون اساسی و در چارچوب حقوقی و همچنین حفظ ثبات، اختلافات را حل کنند.

 

البته دامنه کنش و واکنش ها میان امریکا و چین  از دایره میانمار فراتر رفته و ابعاد گسترده ای به خود گرفته که در مواردی  با تهدیدهای نظامی نیز همراه شده است.

رویترز:

یانگ جیچی دیپلمات ارشد چین گفت، عبور از خطوط قرمز چین باعث تضعیف روابط چین-آمریکا و منافع آمریکا می شود

خبرگزاری فرانسه:

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد پکن گذرنامه های ویژه ای را که انگلیس برای مردم هنگ کنگ صادر می کند، دیگر به رسمیت نخواهد شناخت.

فرانس پرس:

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد یک ناو جنگی این کشور روز پنجشنبه، برای نخستین بار از زمان تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ماه گذشته‏، از تنگه تایوان عبور کرد.
ناوگان هفتم آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد ناوشکن یواس ‌اس جان اس مک‌ کین USS John S. McCain مسیر معمول خود را در دریایی که تایوان را از سرزمین اصلی چین جدا می کند طی کرد.

فرانس پرس:

در حالی که جزیره تایوان همچنان به عنوان یک پرونده به شدت حساس بین چین و دولت جو بایدن باقی مانده است، چین روز چهارشنبه هشدار داد ورود جنگنده های چینی به تنگه تایوان « هشداری جدی » به آمریکا و « جدایی طلبان » تایوانی است.
حدود ۱۰ جنگنده و بمب افکن چینی روزهای شنبه و یکشنبه وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان -بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتری سواحل تایوان- شدند.
واشنگتن اطمینان داد که حمایتش از تایپه « مانند یک صخره قوی » می ماند و از پکن خواست « فشارهای نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود را بر این جزیره » متوقف کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، ژو فنگ لیان، سخنگوی دفتر امور تایوان، نهادی در دولت چین، در واکنش به این اظهارات آمریکا گفت: « هدف از این رزمایش ها در تنگه تایوان دفاع قاطعانه از حاکمیت ماست”.

فرانس پرس:

مقامات تایوان روز پنجشنبه از افتتاح دفتر تجاری خود در گویان خبر دادند. درحالی که تایوان در صدد مهار تلاش های پکن برای منزوی کردن تایپه در عرصه بین المللی است، آمریکا از این رویداد استقبال کرد.

بی تردید اگر هریک از این تحولات در بستر داخلی آن ها بررسی و تحلیل شود شاید نتوان ارتباطی بین آن ها قائل شد اما اگر در بستر و چارچوب نظام بین الملل بررسی شود این ارتباط تا حدودی آشکار می شود چراکه در این عرصه رفتار و قواعد بازیگران بخصوص قدرت های بزرگ تا حدودی مشخص است و همین رفتارها و قواعد هستند که نظام بین الملل را در اغلب موارد شکل می دهند مگر اینکه یک مورد استثنایی پیش بیاید. در مجموع آن چه ازقرائن و شواهد موجود بر می آید با به قدرت رسیدن دولت دموکرات بایدن قواعد بازی در عرصه نظام بین الملل تا حدودی تغییر می کند و تهدیدهای نرم جای تهدیدهای سخت را می گیرد و آرایش های تهاجمی و دفاعی جدیدی از این جنس شکل می گیرد و حتی این احتمال نیز وجود دارد که پروژه های از جنس انقلاب های رنگی و بهار عربی نیز در دستور کار باشد. روسیه و چین تاکنون سازمان شانگهای را برای مقابله با تهدیدهای سخت غرب و ناتو ایجاد کرده و در قالب آن به ائتلاف نظامی هم دست یافته اند اما به نظر می رسد این سازمان برای مقابله با تهدیدهای نرم نیاز به تکمیل دارد و در صورتی که تهدیدهای نرم غرب در دوره جدید با همان شدت و حدتی که بلافاصله بعد از به قدرت رسیدن بایدن شروع شده است، ادامه یابد چین و روسیه در چارچوب این سازمان به هماهنگی های جدیدی برای مقابله با تهدیدهای جدید دست خواهند زد هرچند که نباید از این واقعیت نیز غافل شد که سیاست ایجاد تفرقه و اختلاف در بین رقبائ و دشمنان غرب هم به صورت یک پروژه موازی دنبال می شود. از طرف دیگر از این واقعیّت نیز نباید غفلت کرد که دولت بایدن در صدد است و جبهه تضعیف شده آمریکا را ترمیم کند و نشان دهد که آمریکا در حال افول و سقوط نیست. از این رو مقامات روسیه و چین این نیاز آمریکا را درک می کنند ولی تصمیم ندارند در شرایط کنونی مستقیماً در فرایند نزول جایگاه جهانی آمریکا مداخله جدی کنند چون رژیم آمریکا  در شرایطی است که بخاطر سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی خود ممکن دست به قمار های خطرناک در جهت افزایش تضاد های خارجی بزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.