ارتجاع عرب، اسرائیل و تحولات جهان عرب

0 196
  • حملات برق آسای انصارالله یمن به ارتش عربستان، تصویب پیش‌نویس طرح همکاری امنیتی و نظامی میان کشور‌های عربی، کشف مقادیر زیادی سلاح و مهمات اسرائیلی در جنوب سوریه و لغو سفر نتانیاهو به امارات به بهانه بحران‌های سیاسی، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به احضار سفرای آلمان و فرانسه به وزارت خارجه ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه در احضار سفرای آلمان و فرانسه چه گذشت، عنوان کرد: همان طور که قبلا نیز به اطلاع رسید، در پی صدور بیانیه های مداخله جویانه صورت‌ گرفته، بعدازظهر امروز سفرای آلمان در ظرفیت رئیس دوره ای اتحادیه و نیز ظرفیت ملی و سفیر فرانسه توسط مدیرکل اروپای وزارت خارجه به این وزارتخانه احضار شدند.

وی افزود: در دیدارهای برگزار شده، مدیرکل اروپای وزارت خارجه مراتب اعتراض شدید و صریح جمهوری اسلامی ایران به بیانیه‌های اتحادیه اروپا و دو کشور اروپایی در حمایت از عنصر شناخته شده تروریستی و حمایت‌های مالی و معنوی برخی‌ کشورهای اروپایی از عناصر و گروه های تروریستی که به طور مشخص اقدامات مجرمانه امنیتی را در همکاری با سرویس های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران مرتکب شده و خود نیز به صراحت به آنها اقرار کرده اند، را به آنها ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در این دو دیدار، مدیرکل اروپای وزارت خارجه به سفرای آلمان و فرانسه یادآور شد، با کدامین استاندارد، تعلیم ساخت بمب‌های آتش‌زا، برنامه‌ریزی برای درگیری های خیابانی، همکاری با دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی با هدف براندازی ساختار سیاسی ایران و معاونت در اقدامات مجرمانه مسلحانه، ژورنالیسم نام دارد؟ و یا بر اساس کدام‌ تعریف یک ژورنالیست تحت رصد، حفاظت و در همکاری با سازمان امنیت داخلی فرانسه و در ارتباط نزدیک با موساد قرار می گیرد، مبادرت به جمع‌آوری گسترده اطلاعات حساس ملی از جمله نظامی کرده و آنها را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خاص قرار می دهد؟ کما اینکه به رغم آگاهی مقامات فرانسوی از فعالیت ها و تحرکات ضد ایرانی روح الله زم، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، پیش از این تایید کرده بود که از آزادی کامل در‌ تحرکات خود برخوردار بوده است.

واقعیّت این است که استفاده از تروریسم در عمل و مخالف با آن در اظهارات از جمله سیاست های قدیمی غرب در مقابل ملّت ها و انقلاب و حرکت های عدالت خواهانه در جهان بوده است در شرایطی که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن حملات برق آسایی به مواضع ارتش عربستان و مزدوران آن در محور استان جیزان در نزدیکی مرز با یمن انجام دادند و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تصاویری از پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت مواضع نظامیان سعودی و مزدوران آنها در مناطق الردحه و المستحدث در وادی جاره در استان جیزان در جنوب غرب عربستان به نمایش گذاشت.

تحرکات غرب در زمینه تجهیز و تقویت تروریست ها و استفاده تبلیغاتی از مسئله تروریسم افزایش یافته است. واقعیّت این است که ایجاد طالبان، القاعده، داعش، جبهه النصره، بوکوحرام و… بوسیله سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل صورت گرفته و این کشور ها میلیاردها دلار از ثرت عربستان و برخی از شیخ نشین های خلیج فارس را از این کشورها گرفته و بجای آن اسلحه به گروههای تروریستی تحویل داده اند. از این رو حمایت از تروریست ها در جهت های گوناگون از تأمین سلاح تا پشتیبانی تبلیغاتی جزءِ سیاست های همیشگی غرب بوده است.

با این همه نیروهای مترقی که علیه سلطه جوئی غرب و به نفع آزادی ملّت ها مبارزه می کنند همچنان به پیشروی های خود ادامه می دهند.

شیخ زکزاکی در نیجریه، سید حسن نصر الله در لبنان، سید عبد الملک حوثی در یمن سه نماد مقاومت ضد ضهیونیستی هستند که جهان عرب باید از آنها درس مقاومت و شرف را بیاموزند در کنار این ها از رهبران شجاع و انقلابی جنبش جهاد اسلامی در فلسطین و حماس نیز یاد کرد.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از چند محور حملات برق آسایی به ارتش سعودی انجام دادند و این پس از هدف قرار دادن مواضع ارتش عربستان با سلاح سنگین رخ داد.

این در حالی است که دو روز قبل هم ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، مواضع ارتش سعودی و مزدوران سودانی آنها را در جبل جحفان در جیزان هدف قرار داده بودند.

پشروی های مبارزان یمنی در جبهه های جنگ به اندازه ای است که اتحادیه ارتجاعی عرب را به وحشت انداخته است.

این اتحادیه در پایان جلسات خود روز گذشته در مقر اتحادیه کشورهای عربی در قاهره پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره تقویت همکاری‌های امنیتی و نظامی میان کشورهای عربی تصویب شد.

«احمد الیماحی» معاون پارلمان ارتجاع عربی تاکید کرد که نشست پارلمان ارتجاع عربی، بخشی از سلسله نشست هایی بود که از دوره گذشته برای بحث درباره تحولات منطقه عربی و مسائل کنونی از مساله فلسطین تا تحولات یمن، لیبی، عراق و سومالی برگزار شده است.

وی تاکید کرد، در این نشست درباره پیش نویس تصمیماتی که توسط چهار کمیته پارلمان ارائه شده و همه جنبه های اقدام مشترک عربی در سطح سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و حقوقی و تحولات بحران یمن بحث و گفتگو شد.

از سوی دیگر منابع نظامی سوری از کشف مقادیر زیادی سلاح و مهمات ساخت رژیم صهیونیستی و نیز پهپاد شناسایی برجای مانده از گروههای تروریستی در جنوب این کشور خبر دادند.

این منابع بیان کردند: در جریان عملیات جستجوی دقیق ارتش سوریه در مناطق جنوبی سوریه مقادیر زیادی سلاح و مهمات سبک، سنگن و متوسط برجای مانده از تروریست ها که برخی از آنها ساخت اسرائیل بودند و نیز یک پهپاد شناسایی کشف شد.

منابع سوری اعلام کردند، در میان سلاح های کشف شده موشک دوش پرتاب و نیز آر پی جی مشاهده می شود.

این منابع به ادامه جستجوی ارتش سوریه در مناطق جنوب سوریه در راستای امن کردن این مناطق اشاره و بیان کردند: این حجم از سلاح و مهمات گواه بر حمایت گسترده ای است که اتاق عملیات سرویس های اطلاعاتی غربی و منطقه ای از این گروههای تروریستی به منظور طولانی کردن عمر این گروه های تروریستی انجام می دادند؛ گروه هایی که به دست ارتش سوریه نابود شدند.

سانا گزارش داد: نیروهای ارتش سوریه در جریان بازرسی و جستجوی دقیق در مناطق آزاد شده از لوث تروریست ها، دهها تونل و انبارهای سلاح و مهمات که بیشتر آنها امریکایی و اسرائیلی هستند، مقادیر زیادی ادوات لجستیکی و نیز مقرهای فرماندهی که از آنها برای حمله به ارتش سوریه استفاده می شد، کشف کردند.

از طرف دیگر خشم ملّت های عربی  از سران مرتجع برخی از کشور های عربی سبب لغو سفر نتانیاهو به امارات شد

منابع خبری صهیونیست از تعویق سفر نخست وزیر این رژیم به امارات خبر دادند.

وبگاه «تایمز اسرائیل» به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نوشت، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل سفر از قبل برنامه ریزی شده خود  به امارات متحده عربی که قرار بود طی روزهای آتی صورت گیرد را به تعویق انداخت.

پیشتر، پایگاه صهیونیستی «والا» در این ارتباط گزارش داده بود که نتانیاهو از سفر وزاری خود به امارات جلوگیری کرده، چون او خود می‌خواهد اولین کسی باشد که به امارات سفر می‌کند. این سفر با دعوت شخص «محمد بن زاید» ولی عهد امارات برنامه‌ریزی شده بود.

بعقیده ناظران سیاسی مجموعه شرایط در منطقه خاورمیانه عربی بگونه ای است که این منطقه را به یک بشگه باروت شبیه کرده که با یک جرقه آماده انفجار است. شگفت آور آنکه برخی از عناصر مردد و سست عنصر هنوز چشم امید به استوانه های موریانه خورده ارتجاع دارند و سرنوشت کشورشان را به رژیم های مرتجع عربی پیوند می زنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.