انتخابات وسرنوشت ریاست جمهوری افغانستان

0 533

پس از کش و قوس های فراوان و بعد از برگزاری ششمین انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان( ششم مهر ماه ۱۳۹۸) ، اعلام گردیدکه طی  روز پنجشنبه  ۲۳  آبان ماه ۱۳۹۸، نتایج نهایی انتخابات مذکور، به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید. اما روند شمارش آرای به‌گونه‌ای بود که به‌نظر می‌رسید کمیسیون باصطلاح مستقل انتخابات افغانستان نتواند این وعده خود را عملی سازد. شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ،  بارها از کمیسیون انتخابات خواستند، هرچه زودتر نتیجه انتخابات را اعلام کند، زیرا تأخیر بیش از حد کشور را به سوی بحران می برد. اما برخی کشورهای خارجی، بویژه آمریکا ، اصرار داشت که کمیسیون مذکور باید وقت لازم را در اختیار داشته باشد و نباید شفافیت را قربانی زمان کمتر کند. بالاخره شفافیّت نتیجه داد و از صندوق های رأی همان کسی بیرون آمد که آمریکایی می خواست: اشرف غنی تیم دولت‌ساز، به‌رهبری « اشرف غنی» ، خواستار شمارش تمامی آرای ریخته‌شده، اعم از ثبت الکترونیک شده  و نشده، بود. وی و هم تیم هایش کمیسیون انتخابات را به‌سمت بازشماری آرا سوق دادند.

تیم‌های انتخاباتی «  عبدالله عبدالله» – « گلبدین حکمتیار» – « رحمت‌الله نبیل» ، با متهم کردن اشرف غنی به تقلب و تخلف، مخالف روند بازشماری آراء بودند و این روند را تحریم کردند. آنان خواهان شمارش فقط آرای ثبت‌شده بیومتریک  بودند و آرای غیر آن را باطل محسوب می کردند. در این خصوص، عبدالله عبدالله اعلام کرد:” اگر روند بازشماری آرا ء متوقف نشود،  او روش‌های دیگری را برای اعتراض بر خواهد گزید. ”  البته ،این رفتار جدید نیست، رفتارهای مشابه ، قبلا از سوی سایر رقباء تکرار شده است. اگر چه این‌بار وضعیت فرق می‌کند.آمریکایی‌ها در دور گذشته انتخابات نیز با چنین شرایطی روبه‌رو شدند ودر نهایت با کنار گذاشتن آرای مردمی، تصمیم گرفتند حکومت مورد نظر خود را تحت عنوان حکومت وحدت ملی تشکیل دهند. اما ، این بار ، وضعیت متفاوت است، معترضین بیش تر از دو دسته انتخاباتی هستند، اغلب مردم به‌شدت نتیجه اعلامی انتخابات را تحریم کردند، طالبان قدرت مندتر از گذشته شده است. فریب قبلی افکار عمومی افغانستانی ها توسط آمریکا، از خاطره ها، پاک نگردیده است. آمریکایی‌ها به‌خوبی درک می‌کنند اگر انتخابات و نتایج آن، اوضاع افغانستان را به‌سمت بحران و اعتراض بکشاند، به‌راحتی نخواهند توانست افکار عمومی را ‌کنترل نمایند،  و همانند وقایع سال  ۲۰۱۴ .م، حکومتی که دلخواهشان باشد بر سر کار آورند. یعنی آن که : پس از ۲۰ سال تلاش و سرمایه گذاری فکری و مالی، سیاست غرب در افغانستان، با تمام جثه غول نمایش، به زمین خواهدخورد. مسلما، چنین واقعه ای، هرگز خوشایند غرب به رهبری واشنگتن نخواهد بود. آمریکا افغانستان را بر سر دوراهی قرار داده که یا حکومت اشرف غنی را بپذیرد و یا مجدداً با حاکمیت طالبان روبرو شود. گزینه های سختی است ولی مردم اشرف غنی را بر طالبان ترجیح خواهند داد و همانطور که دیدیم اشرف غنی مثل جن از شیشه انتخابات بیرون آمد.

فرمول‌ واشنگتن این بود که تا مدتی نتایج انتخابات اعلام نشود و سپس با طرفهای قدرتمند در عرصه سیاست افغانستان وارد گفتگو شود و آنها را نسبت به پذیرش حکومت اشرف غنی متقاعد نماید و همین فرمول عملاً به اجرا در آمد ولی این فرمول چیزی جز فرار از این ستون به آن ستون نیست. آیا در دور آینده هم باز می توان در داخل صندوق های رأی دستکاری کرد و یک نامزد مورد نظر را بیرون کشید؟

ظاهراً دیپلماتهای آمریکائی می گویند این کار شدنی است زیرا هرکه را زور در بازو و زر در ترازوست نتیجه نهائی انتخابات نیز با اوست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.