تولد دوباره اتحادیه عرب

0 196

خبر جالب آنکه اتحادیه عرب دوباره متولد شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در یمن با «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب دیدار کرده است.

یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب گفت که گریفیتس به تشریح دیدگاه خود درباره اوضاع کنونی یمن پرداخت.

طبق گزارش وبگاه «الیوم السابع»، ابوالغیط و گریفیتس در این دیدار تأکید کردند که گام نخست برای دستیابی به حل‌وفصل سیاسی، برقراری فوری آتش‌بس در یمن است که به کاهش بحران انسانی ملت یمن در سراسر این کشور منجر شود.

ابوالغیط همچنین خواستار اعمال فشار بین‌المللی بر مردم یمن و جنبش انصارالله به منظور جلوگیری از پیشروی نیروهای یمن به سمت مأرب [برای آزاد سازی خاک کشور خود] شد.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین تأکید کرد که حفظ یمن یکپارچه، مستقل و دارای حاکمیت، رکن اساسی برای هر گونه حل‌وفصل درگیری نظامی در این کشور است.[بشرط آنکه این یکپارچگی در خدمت منافع جامعه بین المللی یعنی آمریکا و اسرائیل باشد]

وی بدون اشاره به تجاوزات ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی، بر مخالفت با هر گونه حملات یمن به عربستان تأکید کرد.

لازم به یادآوری است که اتحادیه عرب تاکنون در مورد تجاوزات پی‌درپی اسرائیل به نوار غزه، کرانه باختری رود اردن، بلندی‌های جولان و لبنان سکوت کرده‌است و این سکوت‌های دامنه‌دار و پی‌درپی به اندازه‌ای بوده‌ که ناظران سیاسی معتقد شده بودند که این اتحادیه از لحاظ سیاسی مرده‌است.

مرگ اتحادیه عرب به‌ویژه هنگامی مسجل شد که این اتحادیه در برابر جنایات تروریست‌های وهابی در سوریه و عراق و لیبی هیچ‌گونه عکس‌العمل مناسبی از خود نشان نداد و عملاً زمینه را برای تاخت‌وتاز گروه‌های تروریستی و وهابی در جهان عرب آماده گذاشت و علیه سیاست‌های تروریستی عربستان‌سعودی از خود عکس‌العملی نشان نداد.

 سابقه همکاری ارتجاع عرب و ارتجاع یهود به جنگ خندق برمی‌گردد. در جنگ خندق اتحادیه عرب با شرکت قریش، غطفان و یهود برای حمله به مدینهالنبی و قتل‌عام مسلمانان به وجود آمد. در جنگ خندق مسلمانان توانستند با ابتکار جنگی سلمان‌فارسی از خود دفاع کند و بوسیله خندق یک خط دفاعی غیرعامل بوجودآورند.

در جنگ خندق عمرو بن عبدود شوالیه ارتجاع عرب به وسیله امام علی ابن ابیطالب به هلاکت رسید. و یهودیان بنی‌قریظه نیز در آن جنگ آسیب جبران‌ناپذیری دیدند و به گونه‌ای که می‌توان گفت که بنی قریظه که تمثیلی از اسرائیل امروز بود به‌طورکلی نابود گردید.

ارتجاع عرب و ارتجاع یهود در طول تاریخ تا امروز متحد یکدیگر بوده اند ولی این اتحاد بیشتر به نفع ارتجاع یهود بوده تا ارتجاع عرب.

به‌عنوان مثال اردن با رژیم سلطنتی کاملاً در اختیار صهیونیست‌ها قرار داشته‌است ولی اسرائیل هم‌اکنون نقشه‌های دور و درازی برای آن کشیده و گفته می شود در پی آن است که سرهنگ عبدالله پادشاه اردن را به انگلیس بازگرداند و اردن را به دست محمود عباس بسپارد. طراحی‌ که محمود عباس آن را کاملاً پسندیده‌است.

دراین‌راستا، اسرائیل از همکاری راهبردی با عبدالله دوم پادشاه اردن سرباز زده‌است.

اسرائیل به بهانه‌های گوناگون در پی تضعیف حکومت عبدالله دوم است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه‌های چاپ فلسطین اشغالی خبر دادند روابط میان «بنیامین نتانیاهو» نخست‌‌وزیر رژیم صهیونیستی و «عبدالله دوم»‌ شاه اردن وارد مرحله جدیدی از تنش‌ شده است آن هم پس از اقدام نتانیاهو در رد درخواست اردن مبنی بر صادرات آب و خودداری از کمک به اردن در مبارزه با کرونا.

وبگاه روزنامه «العرب» به نقل از روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص»،‌ گزارش داد نتانیاهو از پاسخگویی به درخواست اردن مبنی بر صادرات آب از فلسطین اشغالی به این کشور خودداری کرده است.

هاآرتص در این خصوص خبر داد، علی‌رغم آنکه متخصصان در زمینه آب به مقامات نهاد نظامی توصیه کردند با درخواست اردن موافقت شود؛ اما نتانیاهو به این درخواست «پاسخ مثبتی نداده است».

این روزنامه در ادامه نوشت که روش نتانیاهو بیانگر عمق بحران میان «اسرائیل» و اردن است؛ بحرانی که بخشی از آن مربوط به درگیری شخصی میان نتانیاهو و عبدالله دوم است.

بر اساس توافق صلح امضاء شده میان امان و تل‌آویو در سال ۱۹۹۴، رژیم صهیونیستی به طور منظم انتقال آب از رود اردن به کشور اردن را برعهده دارد که غالبا امان زمانی که با موجی از خشکسالی مواجه می‌شود، درخواست آب بیشتری می‌کند؛ درخواستی که تل‌آویو تا پیش از بحران جدید با آن موافقت می‌کرده است.

اردن یکی از کم‌‌آب‌ترین کشورهای دنیاست که حدود ۴۰ درصد از منابع آن را آب‌های مشترک تشکیل می‌هد از جمله منبع آبی مشترک با فلسطین اشغالی از رود اردن و یرموک.

هاآرتص در بخشی دیگری از گزارش خود اشاره کرد که اردنی‌ها به یک علت دیگر نیز از دست تل‌آویو عصبانی هستند و آن اینکه این کشور تمایل داشته که تل‌آویو با انتقال واکسن کرونا به اردن در مبارزه با موج اخیر ویروس کرونا که این کشور را درنوردید، به اردنی‌ها کمک کند که به دستور نتانیاهو این کمک به امان صورت نگرفت.

 

این ماجرا از آنجا شروع شد که منابع صهیونیستی حدود چند هفته پیش خبر دادند که مقامات این رژیم به ولی‌عهد اردن اجازه ورود به مسجد الاقصی را ندادند؛ آن هم به این بهانه که تعداد محافظان همراه ولی‌عهد بیش از تعداد مورد توافق بوده است.

این اقدام در حالی صورت گرفت که طبق توافق امضاء شده میان امان و تل‌آویو، اردن تولیت مسجد الاقصی را برعهده دارد و مسئولیت اداره آن بر عهده این کشور است.

پس از این اقدام تل‌آویو، امان نیز به هواپیمای حامل بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اجازه عبور از حریم خود را نداد؛ گامی که به تشدید تنش میان دو طرف منجر شد.

«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن، در گفت‌و‌گو با شبکه «سی‌ان‌ان» در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا علت لغو سفر نتانیاهو به امارات ارتباطی با موضوع عدم اجازه ورود به ولی‌عهد داشته است یا خیر خطاب به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته بود: «از توافق با اردن شانه خالی می‌کنی، از سفری دینی جلوگیری می‌کنی و شرایطی ایجاد می‌کنی که این سفر دینی را در این مناسب مقدس به امری محال تبدیل ‌کند بعدش انتظار داری که به اردن بیایی و از حریم اردن عبور کنی. اینجا باید جدی باشیم آیا این چیزی است که انتظارش می‌رود؟».

دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی هم با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید لغو  سفر نتانیاهو به امارات، توضیح داده بود که مخالفت کشور اردن با عبور هواپیمای نتانیاهو از حریم هوایی این کشور باعث لغو آن شده است.

در بیانیه مذکور آمده بود که البته اردن نهایتا به عبور هواپیما رضایت داد؛ اما به دلیل تعویق پیش آمده، تل‌آویو و ابوظبی تا آن موقع بر سر لغو سفر توافق کرده بودند.

تمام این شواهد حاکی است که اسرائیل مایل به بقای عبدالله دوم بر مسند قدرت نیست و دوست دارد محمود عباس را از رام الله به امان بفرستد تا بقیه ساکنان فلسطینی اسرائیل را راهی اردن کند و مسئله خود را حل نماید.

اتحادیه عرب در مورد تمام این وقایع سکوت کرد بگونه ای بقول دیپلمات ها، اتحادیه عرب بیشتر یک جنازه است تا یک پیکر مجروح.

ولی با اینهمه اتحادیه عرب در مورد خطر آزادی یمن از اشغال نیروهای متجاوز سعودی هشدار داده و خواهان توقف کامل عملیات دفاعی مردم یمن و جنبش انصار الله شده است.

یک ناظر سیاسی عرب گفت: «این آخرین ناله مجروح رو به مرگی است که نام آن اتحادیه عرب است» ولی برخی معتقدند که این مرده دوباره زندگی را از سر گرفته و باید این اظهارات را نشانه تولد مجدد آن دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.