ریشه های نگرانی های دولت های غربی در کجاست؟

نگاهی اجمالی به رویداد های اخیر منطقه

0 27

درحالیکه حقوق بشر بطور دائمی و سیستماتیک در عربستان سعودی نقض می شود.

اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان برجسته در میان افرادی هستند که به تازگی در عربستان سعودی بازداشت شده‌اند. موج اعدام ها هم در عربستان ادامه دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عربستان سعودی دست به بازداشت‌های گسترده طی روز های گذشته زده و اسامی بعضی از بازداشت‌شدگان نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

وبگاه «معتقلی الرای» (زندانیان فکر و اندیشه) در حساب توئیتری خود نوشت که نیروهای امنیتی سعودی در ساعت های گذشته، تعدادی از نخبگان فرهنگی این کشور را بازداشت کرده اند.

بر اساس این گزارش، در موج جدید بازداشتی‌های سعودی، هشت نفر دستگیر شدند که یک نفر آنها زن است. «سلیمان الناصر» شخصیت دانشگاهی و «مها الرفیدی» فعال و روزنامه‌نگار سعودی نیز جزو این بازداشت‌شدگان هستند.

وبگاه مذکور افزود: «”بدر الراشد” روزنامه‌نگار، “وعد محیا” فعال و چهره آکادمیک و “عبدالمجید سعودی البلوی” نویسنده عربستان سعودی از دیگر افرادی هستند که طی روزهای گذشته بازداشت شدند.»

در همین ارتباط، خبرگزاری رویترز گزارش داد که نیروهای پلیس دولت سعودی در پوشش لباس شخصی به منازل شخصی این تعداد از فرهیختگان و روشنفکران سعودی در شهرهای ریاض و جده حمله و آنها را بازداشت کردند.

خبرگزاری های رویترز و فعالان شبکه‌های اجتماعی گزارشی درباره علت بازداشت افراد نامبرده منتشر نکردند.

از زمان بر سرکار آمدن محمد بن سلمان ولی‌عهد جاه طلب سعودی در سپتامبر ۲۰۱۷ (۱۹ شهریورماه ۱۳۹۶) دهها نفر از متفکران و فعالان شبکه‌های اجتماعی که از مخالفان و منتقدان حکومت آل‌سعود به شمار می‌روند، بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ هتل «ریتز کارلتون» به دلیل تبدیل آن به مکانی برای بازداشت و شکنجه شاهزاده‌هایی از قبیل فرزندان «ملک عبدالله» شاه سابق سعودی و تاجران سرشناسی از قبیل «ولید بن طلال» در رسانه‌های بین‌المللی خبرساز شده بود.

محمد بن سلمان به این حدنیز اکتفا نکرد و برای مدّت نسبتاً کوتاهی سعدحریری نخست وزیر وقت لبنان را بدلیل آنکه سیاست های عربستان را بدقت اجرا نکرده بود بازداشت کرد و نهایتاً با وساطت مقامات فرانسوی نخست وزیر لبنان آزاد شد ولی از آن هنگام تا امروز جرئت نکرده به خبرنگاران درباره آنچه براو در عربستان سعودی گذشته است توضیح دهد.

موضع‌گیری علیه پیشرفت های علمی ایران بویژه در دانش هسته‌ای ایران، طرح جدید ائتلاف عربی علیه مردم یمن، حمایت از گروههای تروریستی و تداوم مواضع خصمانه ریاض علیه برنامه هسته‌ای ایران، از جمله مهم‌ترین سیاست های دولت سعودی بوده اند. در این میان، باید به ۸۰۰ هزار کشته در جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه نیز اشاره کرد که بخش مهمی از آن مربوط به تحمیل جنگ به مردم یمن با پرچم عربستان سعودی بوده است.

به گزارش «تابناک»؛ نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می‌دهد، جنگ‌هایی که آمریکا از قریب دو دهه پیش به بهانه مبارزه با تروریسم آغاز کرده، هزینه‌های مالی و جانی هنگفتی ـ هم برای آمریکا و هم برای کشورها هدف ـ به بار آورده است.

بر اساس این مطالعه که در قالب پروژه «هزینه‌های جنگ» دانشگاه «براون» انجام گرفته، در جریان این جنگ‌ها دست کم ۸۰۱,۰۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند، که حدود نیمی از آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند. این جنگ‌ها همچنین ۶.۴ تریلیون دلار هزینه بر جای گذاشته‌ است.

به نوشته پایگاه «تسک اند پرپس»، با وجود این، محققان این پروژه هشدار داده‌اند که آمار واقعی کشته‌ها و هزینه‌ها، احتمالا به مراتب بیش از این رقم است، چون در این مطالعه، صرفا آمار کشته‌هایی در نظر گرفته شده که مستقیم در حملات و انفجارها، از جمله حملات پهپادی و انفجار بمب‌های دست‌ساز، جان خود را از دست داده‌اند و از آمار مربوط به افرادی که غیرمستقیم به واسطه تبعات جنگ جان خود را از دست داده‌اند، در این مطالعه لحاظ نشده است.

این ابهام حتی در خصوص کشته‌های مستقیم جنگ هم وجود دارد. مؤسسه براون در این خصوص گفته است: «روشن است که ما احتمالا هرگز نمی‌توانیم شمار کشته‌های مستقیم این جنگ‌ها را بدانیم؛ برای نمونه، احتمال دارد در عملیات بازپس‌گیری شهرها از داعش، بوسیله نیروهای مردمی ده‌ها هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده باشند، اما اجساد آن‌ها پیدا نشده باشد».

در این پروژه، هزینه‌های انسانی، اقتصادی، زیست محیطی و طبیعی جنگ موسوم به «جنگ با ترور» که هنوز هم در جریان است، ارزیابی شده است. لازم به یادآوری است که گروههای طالبان، القاعده، داعش و جبهه النصره با پشتیبانی مالی، آموزشی و لجستیک عربستان سعودی بوجود آمده اند.

مسئولان این پروژه می‌گویند، آمارهای آن‌ها بر مبنای تحقیقات وزارت دفاع آمریکا، دفتر پژوهش‌های کنگره، سامان ملل متحد، سازمان‌های مردم‌نهاد و گزارشگران میدانی به دست آمده است.

هرچند در این مطالعه آمار مرگ‌های غیرمستقیم لحاظ نشده، نسبت این مرگ‌ها به مرگ مستقیم، چهار به یک در نظر گرفته شده، که در این صورت می‌توان تصور کرد حدود سه میلیون تن نیز غیرمستقیم به دلیل عواملی چون نرسیدن مواد غذایی و آب و همچنین نبود بهداشت و درمان، در این جنگ‌ها جان خود را از دست داده‌اند. در این میان خطر گرسنگی و قحطی مواد غذائی بیش از نیمی از جمعیّت کشور یمن را تهدید می کند.

بر اساس این مطالعه، در مجموع ۷,۰۱۴ نظامی آمریکایی و نیز ۷,۹۵۰ نیروی قراردادی شرکت‌های امنیتی آمریکایی هم در این جنگ‌ها و جریانات کشته شده‌اند. این آمار شامل نظامیان سعودی، اماراتی و… که در عملیات متقابل و دفاعی نیرو های مترقی جان خود را از دست داده اند نمی شود.

در این پروژه تعداد مجروحین محاسبه نشده، اما در این مطالعه عنوان شده است که بیش از ۲۱ میلیون نفر در سرتاسر خاورمیانه احتمالا به واسطه این جنگ‌ها، از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

در این شرایط موضع گیری خصمانه دولت سعودی علیه دولت های مستقل و مترقی بویژه جمهوری اسلامی ایران روز بروز شدید تر شده است.

هیات وزیران سعودی در جلسه ای که با حضور سلمان بن عیدالعزیز شاه این کشور برگزار شد بار دیگر ایران را به نقض توافقات بین‌المللی در خصوص برنامه‌ای هسته‌ای خویش متهم کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، در این جلسه ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان، از بیانیه ضد ایرانی نشست وزرای کشورهای اروپایی و تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تعلیق معافیت تحریم‌های وابسته به تأسیسات فردو استقبال و تأکید شد که دولت های غربی و اسرائیل باید موضع قاطعی در قبال پیشرفت های ایران بگیرد.

نماینده دولت سعودی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در سی ام آبان از آمریکا و همپیمایانش خواسته بود تا در مقابل غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو در ایران را موضع گیری کنند.

پیش از این، هیات وزیران دولت سعودی نیز مدعی شده بود که ایران اطلاعات لازم در خصوص برنامه هسته‌ای خویش را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نمی‌دهد. بعقیده کارشناسان دلیل اصلی سیاست های خصمانه عربستان سعودی علیه ایران شکست های پی در پی گروههای تروریستی در سوریه و عراق وبن بست سیاسی نظامی عربستان سعودی در یمن است.

بگونه ای که دولت عربستان سعودی ناگزیر شد در مقابل جنبش انقلابی انصارالله موضع ملایم تری را در پیش بگیرد. بگزارش خبرگزاری  جنبش انصارالله یمن از طرح جدید ائتلاف عربی در خصوص آزادی ۲۰۰ اسیر یمنی استقبال کرد.

به گزارش روسیا الیوم، محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به تصمیم ائتلاف عربی تحت امر عربستان، ضمن استقبال از این تصمیم از ائتلاف خواست تا نسبت به سیاست های خصمانه خود تجدید نظر کند.

درهمین حال کابینه سعودی مدعی شد: ادامه نقض توافقات و معاهدات بین المللی مربوط به برنامه هسته ای ایران از سوی تهران محکوم است.

همچنین کابینه سعودی از بیانیه اروپایی ها و نیز تصمیم آمریکا در عدم تمدید معافیت فردو استقبال و ادعا کرد: جامعه بین المللی، باید موضع کوبنده ای در قبال تجاوزات ایران ـ که امنیت و صلح بین المللی را به مخاطره می اندازد ـ اتخاذ کند.

منظور دولت عربستان سعودی از تجاوزات ایران به امنیت و صلح بین المللی حمایتی است که جمهوری اسلامی ایران از حقوق مردم فلسطین، یمن، عراق و سوریه بعمل آورده است و موجب شکست پروژه داعش در عراق و سوریه شده است.

از سوی دیگر دستیار پامپئو ضمن حمایت از آشوب و ناامنی در عراق و لبنان کوشید به تحریک احساسات مردم این کشور ها علیه انقلاب اسلامی ایران بپردازد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیوید شنکر»، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک طی اظهاراتی مداخله‌جویانه تلاش کرد ناآرامی‌ها و تظاهرات اخیر در لبنان و عراق را به ایران ربط دهد.

او شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز عربی مدعی شد که اعتراض‌ها در دو کشور عربی به دنبال مطالبات مشترکی است و آن مطالبه مشترک همان مطالبه ای است که آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی از ایران دارند: توقف حمایت ایران از جهاد اسلامی فلسطین، حماس، حزب الله لبنان، انصار الله یمن و حشد الشعبی عراق.

دستیار مایک پامپئو گفت اعتراض‌ها در لبنان و عراق علاوه بر اینکه علیه حکومت‌های فاسدی است که هیچ‌گونه خدماتی برای مردم این دو کشور فراهم نکرده‌اند، علیه مداخله ایران در امور این کشورها نیز هست. اگر این مداخلات نبود برنامه های ما در این کشور ها بخوبی پیشرفت می کرد و نگرانی ما از آینده اسرائیل برطرف می شد.

او جنبش حزب‌الله لبنان را «تروریست» خواند و گفت که این جنبش –که خود بخشی از دولت لبنان است- در امور داخلی لبنان مداخله می‌کند.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در حالی اعتراض‌ها را به ایران ربط می‌دهد که این اعتراض‌ها از همان ابتدا به دلیل مشکلات معیشتی و سیاست‌های آمریکا برای ایجاد بنگاه های اقتصادی در لبنان و عراق بوده است.

رسانه‌های سعودی و آمریکایی (الحره آمریکا، العربیه و الحدث عربستان) و اسکای نیوز عربی امارات طی این مدت با پوشش مغرضانه حوادث تلاش کردند که این اعتراض‌ها را ضد ایرانی نشان داده و آن را از مسیر مسالمت‌آمیز به سمت آشوب و هرج و مرج سوق دهند. دولت عراق به دلیل همین پوشش غیرواقعی این رسانه‌ها، دفاتر آن‌ها را بست. اقدامات دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی به حمایت تبلیغاتی از شورش در عراق و لبنان محدود نشده و کوشیدند با ترّور های کورآتش جنگ داخلی را در این کشور ها شعله ور سازند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ در ادامه اتفاقات مشکوک در حاشیه اعتراضات و تظاهرات در عراق، دو نفر دیگر از لیدرهای اعتراضات در کربلا، ترور شدند.

«فاهم الطائی» یکی از دست‌اندرکاران اعتراضات عراق در شهر کربلا ترور شد و جان باخت. به گزارش شبکه «رووداو»، الطائی از فعالان اعتراضات در کربلا بود که دو موتورسوار او را ترور کردند.

در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده، دو فرد نقا‌ب‌دار دیده می‌شود که فاهم الطائی را هدف گلوله قرار می‌دهند. این فیلم را فرماندهی پلیس کربلا هم تائید کرده است.

افراد مسلح پس از تعقیب طائی او را مقابل هتل «الانصار» در «منطقه بارودی» با اسلحه‌ای مجهز به صدا خفه‌کن به قتل رساندند.

همچنین در اتفاقی مشابه، افراد مسلح «ایهاب جواد الوزنی» یکی دیگر از فعالان اعتراضات عراق را در کربلا هدف گلوله قرار دادند. او در خیابان «قبله الحسین» هدف گلوله قرار گرفت اما با این حال جان به در برد و زنده ماند.

پیش از این دو ترور، در حادثه مشابهی دیگر، مهند الکعبی،‌ یکی دیگر از دست‌اندرکاران تظاهرات در کربلا، هدف ترور قرار گرفت. الکعبی هدف انفجار بسته‌ای منفجره که به خودرو او چسباندند، قرار گرفت اما زنده ماند.

شبکه رووداو همچنین گزارش کرد که در استان میسان در شرق عراق نیز، چند شخص مسلح تلاش کرده‌اند، «باسم الزبیدی» یکی دیگر از دست‌اندرکاران اعتراضات این کشور را به قتل برسانند که این اقدام آنها راه به جایی نبرد و تنها توانستند الزبیدی را مجروح کنند. ظاهراً بجز فاهم الطائی سایر کسانیکه گفته می شود هدف قرار گرفته اند هیچکدام به قتل نرسیدند و ظاهر قضایا نشان می دهد فاهم الطائی قربانی یک تصفیه حساب گروههای سیاسی رقیب شده است.

بنابر گزارش ها، استان بصره نیز شاهد عملیات مشابهی بوده به طوری که «هدی» یکی از فعالان اعتراضات عراق پس از بازگشت از اعتراضات،‌ ربوده شد.

طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات، سلسله اتفاقاتی مشکوک سبب شعله‌ور شدن خشم مردم شده است. در کنار این حوادث، همچنین به جمع معترضان در بغداد نیز تیراندازی شد. علاوه بر این شماری از معترضان در بغداد هدف ضربات چاقو قرار گرفته‌اند.

در همه این حوادث، رسانه‌های آمریکائی و اسرائیلی و سعودی، الحشد الشعبی را متهم کرده‌اند. از پنجشنبه ۱۴ آذر ماه، برخی رسانه‌ها مثل شبکه آمریکایی الحره، شبکه سعودی العربیه و شبکه انگلیسی بی.بی.سی عربی، گزارش کردند که بعد از حضور عناصر الحشد الشعبی در خیابان‌های بغداد، شماری از معترضان از پشت با سلاح سرد (چاقو) هدف حمله قرار گرفته‌اند.

این گزارش پس از آنکه آمریکا حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی نامید بیش از پیش پرده از ماهیت اقدامات مشکوک در شورش های عراق و لبنان برداشته است.

از طرف دیگر سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای با طرحی ادعایی، از نخست وزیر عراق خواستند نیرو‌های حشد شعبی از صحنه تظاهرات دور مانده و عاملان کشتار اخیر منطقه السنک محاکمه شوند. این اقدام دقیقاً پس از موضعگیری اسرائیل و عربستان سعودی علیه حشد الشعبی صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت ارم نیوز، سفارت‌خانه‌های انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه مشترکی از عراق خواستند نیرو‌های حشد شعبی از میدان‌های تظاهرات دور نگه داشته شده و عاملان کشتار اخیر السنک محاکمه شوند.

در پی حمله گروهی ناشناس به میدان اصلی تظاهرات در بغداد و کشته شدن حدود ۷۰ تن، برخی فعالان و وبلاگ‌نویسان عراقی نیرو‌های حشد شعبی را متهم دانستند.

در بیانیه این سه کشور آمده است، سفرای انگلیس، آلمان و فرانسه کشته شدن تظاهرکنندگان این کشور از جمله ۲۵ تظاهرکننده در بغداد را محکوم کرده و از فرمانده کل نیرو‌های مسلح این کشور خواستند تا آخرین روز حضور خود در این سمت، از تظاهرکنندگان حمایت و فورا تحقیقات لازم در این زمینه را آغاز کند و تمامی عاملان این قتل‌ها نیز محاکمه شوند.

در ادامه این بیانیه، کشور‌های یاد شده از سفرای عراق خواستند اجرای دستورالعمل‌های اخیر برای نیرو‌های حشد شعبی در رابطه با عدم حضور در نزدیکی محل‌های اعتراض و نیز محاکمه ناقضان این دستورالعمل را تضمین کنند.

هیات حشد شعبی عراق روز شنبه اعلام کرد به دلیل اتهاماتی که علیه این هیات درباره کشتار معترضان در نزدیکی میدان التحریر مطرح شده، نیرو‌های خود را از حضور میدانی در نزدیکی مناطق اعتراض منع کرده است.

فالح الفیاض، رئیس این هیات اظهار کرد: هیچ یک از گروه‌های حشد شعبی نباید از عناوین ممنوعه هیات استفاده کنند و هیچ گروهی نباید در میدان‌های تظاهرات تحت هر عنوان همانند حمایت از تظاهرکنندگان و یا هر گونه اقدام میدانی دیگر حضور داشته باشند.

الفیاض افزود: ماموریت هیات نظامی از سوی فرماندهی عملیات مشترک تعیین می‌شود و هرگونه ماموریت خارج از چارچوب دستورات فرماندهی به منزله تخلف بوده و عاملان آن مسئول کامل این تخلف محسوب می‌شوند و مجازات‌های سختی در انتظار آنهاست و از هیات کنار گذاشته می‌شوند.

در چند ماه گذشته برخی فعالان و تظاهرکنندگان در عراق نیرو‌های حشد شعبی را به “سرکوب” اعتراضات متهم کردند و آمریکا نیز سه تن از فرماندهان این هیات را به اتهام قتل تظاهرکنندگان، تحریم کرد. این اقدامات بمنظور تضعیف نیروی حشد الشعبی صورت می گیرد زیرا حشد الشعبی برنامه های آمریکا برای تجزیه عراق بوسیله نیروهای داعش را بر هم زده است.

با اینهمه دولت آمریکا که پیشتر انصارالله یمن را «شریک راهبردی» ایران برای هدف قرار دادن کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس خوانده بود، در یک تغییر موضع آشکار گفته است که انصارالله سیاستی مستقل از ایران دنبال می‌کند.

بعقیده کارشناسان این موضعگیری آمریکا نشان می دهد که ارتش و دولت آمریکا از اینکه بتوانند نیرو های انصارالله را شکست دهند نا امید شده اند.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، در حالی که از ابتدای حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن مقام‌ها و رسانه‌های آمریکایی تلاش کرده‌اند «انصارالله» یمن را نیرویی تحت فرمان ایران به تصویر بکشند، «برایان هوک» رئیس کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا اخیرا تغییر موضعی آشکار داشته و گفته است که انصارالله سیاستی مستقل از ایران دنبال می‌کند.

به نوشته پایگاه «المانیتور»، هوک هفته گذشته در جمع گروهی از خبرنگاران آمریکایی به پیشنهاد انصارالله برای برقراری آتش‌بس در یمن اشاره کرده و با نسبت دادن حمله تلافی‌جویانه ارتش یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی به ایران، گفته است که انصارالله سیاسjی مستقل از ایران دنبال می‌کند.

او گفته است: «باید به یاد بیاوریم که حوثی‌ها توقف حملات موشکی و هوایی را به عربستان سعودی پیشنهاد دادند، آن هم تنها چند روز بعد از آنکه ایرانی‌ها روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار دادند.»

وی می‌افزاید: «طرح کاهش تنش حوثی‌ها، که سعودی‌ها دارند به آن پاسخ می‌دهند، به روشنی نشان می‌دهد که آنچه ایرانی‌ها می‌گویند، نه حرف حوثی‌هاست و نه در راستای منافع مردم یمن است. ایران تلاش می‌کند جنگ داخلی یمن را طولانی کند تا بتواند قدرت خود را [به آن منطقه]ساطع کند. ایران باید از خواست مردم خود پیروی کرده و به مداخله در یمن پایان دهد.»

این اظهارات هوک در تمجید از طرح آتش‌بس پیشنهادی انصارالله یمن در تضادی آشکار با یادداشت چند ماه پیش وی در روزنامه «وال استریت ژورنال» قرار دارد. او در آن یادداشت انصارالله را نیروی نیابتی ایران خوانده و گفته بود که میان تهران و انصارالله «ائتلافی راهبردی» برقرار است.

او در آن یادداشت نوشته بود: «ائتلاف راهبردی ایران با حوثی‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد هر زمان که خواستند با موشک و پهپاد، کشور‌های خلیج [فارس]را هدف قرار داده و گروه‌های مسلح جدایی‌طلب در استان‌های عربستان سعودی را تحریک، سازماندهی و فرماندهی کنند.»

به نوشته المانیتور اظهارات اخیر هوک با ارزیابی‌های پیشین داخلی در اداره امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا که معتقد است انصارالله اهداف خود را دنبال کرده و تابع دستورات تهران نیست، همسوتر شده است.

این پایگاه همچنین به نقل از «جرالد فیرستین» سفیر سابق آمریکا در یمن نوشته است که این تغییر موضع می‌تواند نشانه پیشرفت در مذاکرات عربستان سعودی و انصارالله یمن باشد.

المانیتور در این رابطه به نقل از دیپلمات‌های سابق و کارشناسان نوشته است که در حال حاضر پرونده یمن به «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع و برادر، ولی عهد سعودی سپرده شده و اکنون در مذاکرات ریاض و انصارالله پیشرفت‌هایی به دست آمده است. این پایگاه الویت کنونی ریاض در مذاکرات را پایان دادن به حضور نظامی در یمن پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۰ آمریکا عنوان کرده و نوشته است که سفر اخیر خالد به سلمان به عمان هم در چارچوب همین گفتگو‌ها صورت گرفته است.

آمریکا و ریاض در حالی در سال‌های گذشته تلاش کرده بودند حملات تلافی‌جویانه یمنی‌ها را به ایران نسبت دهند که جمهوری اسلامی ایران پیش از این بار‌ها ادعای واشنگتن و مقام‌های سعودی در مورد اینکه انصارالله از ایران دستور می‌گیرد را تکذیب کرده است و سازمان ملل نیز پس از بررسی و تحقیق اعلام نموده که حملات موشکی و پهبادی به تأسیسات نفتی آرامکو ارتباطی به ایران ندارد. ظاهراً این تبلیغات جدید آمریکائی سرپوشی برشکست حملات نظامی آنها با پرچم عربستان به مردم فقیر و صلح دوست و عدالت خواه یمن است.

ارکستر تبلیغاتی آمریکائی ها با موضع گیری جایگزین موگرینی علیه ایران کامل شد

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «جوزپ بورل» مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ایران را به نقض حقوق بشر و برخورد خشونت‌آمیز با «معترضان» متهم کرد.

وی در این بیانیه مدعی شده است که نیرو‌های امنیتی ایران بی‌توجه به درخواست‌های خارجی، در برخورد با ناآرامی‌ها از خود خویشتنداری نشان نداده‌اند و به «استفاده نامتناسب از زور علیه معترضان غیرخشن» روی آورده‌اند.

منظور وی از استفاده نامتناسب از زور تظاهرات میلیونی مردم ایران علیه اغتشاشگران بود که موجب رسوائی و انزوای آنها شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نحوه مقابله با ناآرامی‌های اخیر در ایران را «غیرقابل قبول» توصیف کرده است.

او بدون اشاره به موج جدید اعدام ها در عربستان و فجایعی که در زندانهای آمریکا جریان دارد گفت: ایران باید «به تعهدات بین‌المللی خود به خصوص میثاق حقوق مدنی و سیاسی» پایبند باشد و  گفته است: «اتحادیه اروپا تمام موضوعات مورد نگرانی، از جمله حقوق بشر را در تعاملات دوجانبه با ایران مطرح کرده و به این رویکرد ادامه می‌دهد.»

منظور او از میثاق حقوق مدنی و سیاسی حمایت از اسرائیل، تبعیّت از خواست های آمریکا و عدم حمایت از حقوق ملّت های ضعیف نظیر فلسطین، لبنان، یمن، سوریه و عراق می باشد و در رأس تمام تقاضاهای غرب از ایران به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی قرار دارد و دولت های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان از کنده شدن میخی که بر تابوت آزادی ملّت های خاورمیانه بوسیله رژیم صهیونیستی کوبیده شده است بشدّت نگرانند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.