ریشه های پیدایش سازمانهای انحرافی در عراق

0 527

حوادث اخیر عراق پرسشهای بسیاری را مطرح می کند. چرا اعتراضات اخیر اجتماعی پیامهای متعارض در بر دارد و چرا برخی تظاهرکنندگان به برخی اماکن حمله کردند مانند مقبره ایت الله شهید سید محمد باقر حکیم و کنسولی ایران در کربلا و نجف و بسیاری از ادارات دولتی و چرا برخی شعارها علیه حشد الشعبی داده شد که منجی عراق از داعش بود و اگر این نهاد نظامی نبود پرچم داعش امروز در بغداد در اهتزاز بود و مردم زیر یوغ داعش خرد می شدند؟ آیا واقعا این اتفاقها نظر واقعی مردم عراق است یا اهداف خارجی است که اقلیتی خود فروخته در عراق دنبال می کنند.

در پاسخ به این پرسشها کمی باید به عقب برگردیم تا ریشه حوادث کنونی را درک کنیم. از زمانیکه رژیم صدام حسین در عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی سقوط کرد، ظهور گرایشهای فکری و افراطی به اصطلاح دینی در این کشور میان دو جریان شیعه و سنی اغاز شد و برای اولین بار نام گروه های صرخی، یمانی در میان شیعه و داعشی و نقشبندی در میان اهل سنت شنیده شد. این پدیده تا چه حد طبیعی بود و به چه دلیلی پیدا شد و تا چه حد سیاسی است و نه دینی؟

واقعیت این است که رژیم صدام حسین و حزب بعث، جامعه عراق را با چندین سازمان امنیت اداره می کردند که به طور موازی فعالیت داشتند و هیچکدام از فعالیت دیگری خبردار نبودند. یکی از این سازمانها امنیتی در دهه نود میلادی برای کنترل سازمانهای دینی که مهمترین رقیب حزب بعث سکولار شمرده می شود، تصمیم گرفت تعدادی از افسران امنیتی را وارد حوزه علمیه نجف کند تا در زمان نیاز بتواند از طریق اینها به اصطلاح جریان حوزه و مرجعیت را از درون تضعیف نماید. همچنین حزب بعث تصمیم گرفت عزت ابراهیم دوری نفر دوم حزب را مسئول ورود افسران امنیتی به درون طریقه نقشبندیه (سنی) کند که این نقش قبل از سقوط و به طور آشکار اغاز شده بود.

یکی از افسران امنیتی که به حوزه رخنه کرده بود

محمود حسنی صرخی بود. او در سال ۱۹۶۴ در کاظمین بغداد به دنیا آمد و از ابتدای دهه نود میلادی وارد جرگه  نزدیک به عدی فرزند ارشد صدام شد و او در سال ۱۹۹۴با اشاره عدی وارد حوزه علمیه نجف شد وزمانیکه رژیم بعثی سقوط کرد ابتدا عمامه سفید را برداشت و عمامه سیاه را بر سر گذاشت و جنبش امام مهدی را در سال ۲۰۰۳ تاسیس کرد ولی به سرعت پس از دو سال از آن جدا شد و یک سازمان مسلح به نام ارتش امام حسین (ع) تاسیس کرد و مدعی شد که با امام مهدی (عج) ارتباط مستقیم دارد. او مدعی شد که امام زمان از مراجع به ویژه اقای سیستانی ناراضی است و به همین دلیل وی گروهی مسلح برای ترور مراجع برای تعجیل در ظهور امام زمان تشکیل داد. جالب است که بدانیم او در حال حاضر بیش از سی هزار مسلح دارد که عمدتا بعثی سابق هستند که در چارچوب یک فرمان سازمانی دور او گرد آمدند. حمله به کنسولی ایران در کربلا و نجف از کارهای این سازمان است. در زمان حمله داعش این گروه با فتوای اقای سیستانی مخالفت کرد و طرفدار مذاکره با داعش بود. این گروه هرچند محدود است اما به شدت سازمان یافته است و ماموریت ها را با دقت انجام می دهد. رهبر این گروه یعنی محمود صرخی از پنج سال پیش فراری است و مقر اصلی او روشن نیست و گفته می شود که در اردن استقرار دارد.

فرد دیگری که در این فرآیند نقش خاصی در جنوب عراق ایفا می کند احمد اسماعیل صالح است که به سید احمد الحسن الیمانی معروف است. او متولد سال ۱۹۶۸ میلادی در شهر بصره است . این فرد که از افسران امنیتی رژیم سابق صدام است ادعا می کند که از تبار امام زمان است و امام سه بار با او ملاقات کرد  و ماموریت داد تا زمینه های ظهور را فراهم کند.بعثیهای سابق در یک فرمان حزبی دور این فرد را گرفته و ماموریت های سیاسی او را دنبال می کنند. وی در حال حاضر زندگی زیر زمینی دارد و به علت فتوای سید کاظم حائری از مراجع عراقی مقیم قم  در حلیت ریختن خون این شیاد متواری است ولی طرفداران او در استان بصره به شدت فعال هستند و در حمله سال گذشته به کنسولی ایران در بصره نقش اصلی را ایفا کردند.

ارتش نقشبندی در عراق نیز یک گروه انحرافی دیگری است که هیچگونه ارتباطی با طریقه نقشبندیه اهل سنت ندارد. این گروه که توسط عزت ابراهیم الدوری نفر دوم حزب بعث تحت عنوان ارتش طریقه نقشبندی اعلام گردید تنها به این دلیل است که تفکر بعثی در میان مردم عراق پایگاه خود را از دست داده و این نام بیشتر پوششی برای ادامه فعالیت حزب بعث در میان اهل سنت به دور از واکنش های اجتماعی است.

این گروه های سازمان یافته در حال حاضر در فعالیت های اعتراضی مردم به صورت نه چندان آشکار حضور دارند و تلاش می کنند که خواست مردم را گروگان گرفته و خواست سیاسی خود را جایگزین آن سازند. جالب است در یک عملیات تبانی آشکار میان یکسری از شبکه های تصویری منطقه طرفدار عربستان سعودی و امارات ، این گروه ها به عنوان نمایندگان مردم عراق معرفی می شوند در حالیکه این گروه ها پایگاه اجتماعی قابل توجهی ندارند و بخش بسیار اندکی از معترضین در میدان تحریر بغداد  شمرده می شوند. شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران به علت همبستگی با مردم عراق در شرایط سخت و کمک در جنگ بر ضد داعش از پایگاه حمایتی گسترده در میان مردم عراق برخوردار است . آنچه مسلم است ایران در کنار مردم عراق در جنگ با بعثیها و تکفیریها قرار داشت و  دارد و این موضع دشمنی هایی برای ایران در عراق ایجاد کرده اما نباید فراموش کرد که اکثریت مردم عراق طرفدار ایران اند و ایران را عمق استراتیژیک خود می شمارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.