سفر پاپ به عراق، آیت الله سیستانی و هفت «نه!»

0 213

پاپ فرنسیس رهبر کاتولیک های جهان در یک سفر پر رمز و راز به عراق سفر کرد. در این سفر سه روزه پاپ با مسئولان سیاسی عراق ، آیت الله سیستانی و اسقف های مسیحی این کشور دیدار داشت و از شهر اور در استان ذی قار محل تولد حضرت ابراهیم پیامبر خدا و پدر ادیان توحیدی دیدن کرد. این سفر پرسشهای زیادی را مطرح کرد که چرا پاپ که یک مقام دینی است از عراق دیدن کرد که مسیحیان کاتولیک چندانی ندارد؟ و چرا پاپ بر خلاف پرتکل های متعارف واتیکان و در اقدام بی سابقه با آیت الله سیستانی آنهم در خانه ایشان در نجف  دیدار کرد؟ و همچنین چرا برای اولین بار محل تولد حضرت ابراهیم علیه السلام مورد توجه بزرگترین مقام مسیحی در معرض بازدید قرار گرفت. این پرسشها و پرسشهای دیگر در باره این سفر مطرح است که نیاز به پاسخ دارد.

      دولت واتیکان یک دولت دینی محض مختص کاتولیک های جهان است و طبیعی است که رفتار این دولت با دولتهای دیگر در گسترش روابط سیاسی و اقتصادی متفاوت است و سفر مسئولان آن به ویژه پاپ در چارچوب های دینی و سرکشی به اتباع کلیسا انجام می گیرد. با توجه به اینکه مسیحیان یک اقلیّت کوچک در عراق هستند و ۸۰% از مسیحیان عراق کلدانی و ۱۵% آشوری و ۵% ارمنی وسریانی و همه تقریبا اتباع کلیساهای مستقل شرقی اند و نه مذهب کاتولیک، از این رو سفر پاپ برای سرکشی به اتباع کلیسا مطرح نیست و باید دلایل سیاسی دیگری برای این  سفر جستجو کرد. بسیاری از کارشناسان سیاسی بر این باورند که امریکا پشت پرده از پاپ خواسته تا دست به این سفر بزند و با سخنرانیهای مختلف در باره صلح،آشتی  و کنار گذاشتن خشونت از فشار نظامی گروه های مقاومت عراقی بر نظامیان اشغالگر امریکایی بکاهد.

بسیاری از ناظران سیاسی از اظهارات پاپ در باره کنار گذاشتن سلاح و خشونت در این کشور شگفت زده شدند چرا که این درخواست نشان می دهد که گوینده علل این خشونت را در نظر نگرفته و بر اساس معلول حکم صادر می کند و اشغال عراق از سوی امریکا از ۱۷ سال پیش تاکنون و اصرا بر ادامه حضور نظامی در این کشور علیرغم درخواست پارلمان عراق برای عقب نشینی نظامیان بیگانه را نادیده گرفته است. پاپ آواره سازی ۸۰% مسیحیان عراق از سوی سازمانهای تکفیری و انجام دهها حمله انتحاری بر ضد کلیساها را فراموش کرده است. ( از یک و نیم میلیون میلیون مسیحی عراقی تنها ۲۵۰ هزار مسیحی در عراق باقی مانده است).

     دومین و مهمترین بخش سفر پاپ به عراق دیدار با آیت الله العظمی سیستانی در نجف اشرف بود. بسیاری از خبرگزاریها اعلام می کردند که این دیدار با رهبر معنوی شیعیان جهان است و این گفته نشان می داد که خیلی ها روی این دیدار برای ایجاد شکاف و فتنه میان قم و نجف سرمایه گذاری کرده و امیدوار بودند یک الکوی متفاوت از مدل شیعی انقلابی ایرانی مبتنی بر ولایت فقیه ایجاد کنند. امریکا سالهاست که تلاش دارد الگوی متفاوتی در نجف پیدا کند که با آن تعامل کند و ایران را متهم به انزوا و مخاصمه و عدم تعامل متهم کند. اما اظهارات آیت الله سیستانی و ۷ نه ایشان نشان داد که علمای شیعه در هر مکان و شرایط از مردم مظلوم جهان و حق دفاع می کنند. بیانیه دفتر آیت الله سیستانی و انعکاس دقیق مواضع بزرگ مرجع شیعه در عراق نیز تاکید داشت تا این مواضع به خوبی منعکس شود.این مواضع را در هفت نه می توان خلاصه کرد:

  • نه به سیاست های فشار و محاصره ملتها که این سیاست بر علیه کشورهایی مانند ایران، فلسطین، یمن، لبنان ، سوریه ، ونزویلا، کوبا و کره شمالی از سوی امریکا و غرب اعمال شده است و قبلا بر ضد عراق نیز اجرا و فاجعه انسانی گسترده ای پدید آورد.
  • نه به کارگیری ظلم در روابط میان جوامع چرا که ظلم فساد زا است و مناسبتهای مبتنی بر ماهیت  سلطه و بهره کشی میان انسان ها را فراهم می کند و جوامعی را محروم و جوامع دیگر را مرفه می سازد و نابرابری را گسترش می دهد. البته امروز خونین ترین چهره ظلم در رفتار نظامی دولت آمریکا علیه ملّت های مظلوم نظیر ملّت یمن و ملّت افغانستان بروز پیدا کرده است.
  • نه به فقر که متاسفانه به علت گسترش وبای کرونا در یک سال اخیر تشدید شده است و به سبب وبای بی اخلاقی نظامهای فاسد مادی در چند قرن اخیر، سلطه غرب بر جهان  فاصله میان شمال و جنوب را افزایش و جامعه انسانی را در رنج و مشقت قرار داده است.
  • نه به سرکوب دینی وآزادی عقیده که متاسفانه امروزه و از چند دهه و در چارچوب اسلام ستیزی در غرب دیده می شود و غرب به بهانه تروریزمی که خود به وجود آورده در خدمت منافعش علیه مخالفان به کار می گیرد، به اسلام نسبت می دهد و جامعه اسلامی را تحت فشار قرار داده است و در اینجا اعلامیه حقوق بشر که خود تدوین کرده را زیر پا می گذارد و نقض می کند. امروز مسلمانان اروپا بر خلاف شعار های نوع دوستی غرب از بسیاری از حقوق خود محرومند.
  • نه به نبود عدالت اجتماعی برای همه جوامع بشری که متاسفانه ریشه همه بدبختی های این عالم است. امروزه در ابعاد اقتصادی با تمرکز ۹۰% از سرمایه ها و ثروت های جهان در دست چند صد نفر بزرگتریت بی عدالتی در ابعاد اقتصادی صورت گرفته و با سلطه سیاسی بر دیگر کشورها، امکانات انسانی و مادی کشورهای تحت سلطه اطراف به مرکز و متروپول دنیای سرمایه داری در حال انتقال است و بزرگترین بی عدالتی در طول تاریخ بشر در حال رقم خوردن است .
  • نه به اشغال سرزمین دیگران و آواره سازی ملتها که رژیم صهیونیستی بر پایه قانون جنگل ملت فلسطین را آواره ساخته و سرزمین آنها را تصاحب کرده است. اشغال فلسطین بدترین رفتاری است که ۷۳ سال یک جامعه را آواره اردوگاه ها و راهی غربت کرده و بزرگترین تراژدی بشری را به وجود آورده است.
  • نه به عادی سازی روابط با نظامهای نامشروع  و اشغالگر که متاسفانه امروز در منطقه به دور از منطق حق و عقلانیت جریان دارد. امروزه متاسفانه برخی از نظامهای خود فروخته این فرایند خائنانه را به طور ظالمانه به حضرت ابیراهیم  علیه السلام نسبت می دهند و با یک پوشش دینی بزرگترین خیانتها انجام می گیرد.

قطعا این مواضع حکیمانه و عدالتخواهانه آیت الله سیستانی و فهم ایشان از نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان پاپ را شگفت زده کرد و نشان داد که مراجع شیعه اگر در قم باشند یا نجف و یا هر جای دیگر و با هم در برخی مسائل اختلاف دارند اما در نگاه انسانی و سیاسی با هم تفاوت ندارند و همواره در کنار مظلومان جهان و دفاع از حق قرار می گیرند. تاکید آیت الله سیستانی بر مظلومیت مردم فلسطین که حضرت عیسی علیه السلام در آن به دنیا آمده و زیسته یک یادآوری مهمی است به پاپ که همه رهبران ادیان باید از حضرت عیسی در طرفداری از حق و مظلومان دفاع کنند.

بخش سوم سفر پاپ حضور در کنار آثار باستانی شهر اور که زادگاه حضرت ابراهیم نبی علیه السلام است. با اینکه ادیان توحیدی همه خود را منتسب به حضرت ابراهیم علیه وعلی نبینا السلام اما دیدار از شهر اور یک توجه دینی جدیدی به شمار می رود. تاکنون همه رهبران ادیان توحیدی به قبر و مسجد حضرت ابراهیم در شهر الخلیل در کرانه باختری فلسطین اشغالی توجه داشته و دارند ولی توجه به زادگاه حضرت ابراهیم در زمان کنونی که عادی سازی میان رژیم های سازشکار با رژیم صهیونیستی آغاز شده مانند این است که کسی دنبال تکمیل یک پازل سیاسی است. یکی از تحلیلگران عراق در این زمینه گفت که ما تاکنون به اور به عنوان آثار باستانی نگاه می کردیم و این اولین بار است که یک میهمان سیاسی مهم عراق تلاش دارد تقدس شهر نمرود را به ما یادآور کند که حضرت ابراهیم را از آن بیرون کردند. بهرحال اگر پاپ به حضرت مسیح ایمان و اعتقاد دارد نباید بر اساس سیاست های نمرود زمان که آمریکاست رفتار کند. این اقدام شایسته او نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.