سقوط حیثیّت نظامی آمریکا در خاورمیانه

0 294

اقدام امریکا در ترور حاج قاسم سلیمانی وابومهدی مهندس و همرزمانشان در فرودگاه بین المللی بغداد دارای ابعاد و زوایای گسترده ای است و سوال های زیادی درباره آن مطرح است. برای درک جامع از این رخداد در گام اول پاسخ به دو سوال مهم لازم و ضروری است: نخست اینکه چرا امریکا به این حمله تروریستی دست زد و مسئولیت آن را ترامپ بر عهده گرفت و دوم اینکه این رخداد چه آثار و تبعاتی به همراه داشته و یا در آینده می تواند به همراه داشته باشد؟

 

برای یافتن پاسخ این مسئله در ابتدا باید مشخص شود که ایا ترور حاج قاسم و ابومهدی مهندس یک تصمیم ملی در امریکا بوده یا اینکه تصمیمی بوده است که به وسیله جناح حاکم به رهبری ترامپ اتخاذ شده و احتمالا افراد و لابی های غیر امریکایی که به نحوی روی دولت و شخص ترامپ نفوذ دارند در اتخاذ این تصمیم موثر بوده اند؟ هرچند مسئولیت کاری که شده در نهایت برعهده امریکاست و به همین دلیل هم جمهوری اسلامی ایران به تلافی این ترور پایگاه نظامی عین الاسد امریکا در استان الانباررا مورد حملات موشکی قرار داد اما به نظر می رسد ترور حاج قاسم با واکنش ها و مخالفت های جدی که در داخل امریکا به همراه داشت یک تصمیم ملی و فراجناحی نبوده است و این تصمیمی بود که ظاهرا عناصر تندرو در دولت ترامپ و همچنین لابی های اسرائیلی ، سعودی و اماراتی با نفوذی که روی شخص ترامپ داشته اند وی را به صدور این فرمان تحریک کرده اند. به نظر می رسد اغاز تعطیلات سال نو میلادی و خلاء ناشی از ان در مراکز تصمیم گیری این کشور زمینه را برای تحریک ترامپ از سوی عوامل و عناصر تندرو در داخل امریکا همچون مایک پمپئو و یا در خارج از سوی مافیای صهیونیستی و حتی سعودی فراهم کرده است و با توجه به اینکه اسرائیل و نتانیاهو  در داخل در بن بست سیاسی قرار گرفته و در آستانه سومین انتخابات زودهنگام در کمتر از یکسال گذشته در لبه سقوط قرار گرفته است لذا تلاش شده است از فضای حاصل از این ترور برای برون رفت از این بن بست و بحران استفاده شود و از این دید هرچند رژیم صهیونیستی نهایت تلاش خود را کرد که خود را در حاشیه نگه دارد اما هیچ تردیدی نیست که نقش اصلی در هدایت و مدیریت این ترورایفاء کرده است و ظاهرا خبر مربوط به زمان ورود حاج قاسم از سوریه به عراق به وسیله موساد در اختیار امریکا قرار داده شده است و احتمالا به ترامپ گفته شده که اگر فرمان ترور وی را صادر کند مشهور خواهد شد و در انتخابات بعدی آرای بیشتری بدست خواهد اورد. همچنین نمی توان از نقش عوامل سعودی و اماراتی در این ترور غافل شد و احتمال اینکه تصمیم به  ترور و اجرای آن در یک اتاق عملیاتی مشترک اتخاذ شده باشد بعید نیست. رژیم صهیونیستی و عربستان طی سال های گذشته نهایت تلاش خود را بکار گرفته بودند که امریکا و دولت ترامپ را با ایران درگیر کنند و اگر چه ترامپ طی چند سال گذشته تلاش کرده بود از افتادن در این تله پرهیز کند اما در نهایت با صدور فرمان ترور حاج قاسم و یارانش در این دام افتاد و با وجود اینکه قبلا از دولت های پیشین امریکا انتقاد می کرد که با ورود به جنگ های بی دلیل جان سربازان امریکایی را به خطر انداخته و سرمایه های ملی امریکا را بر باد داده اند در نهایت خود نیز گام در مسیر انها گذاشت و با صدور فرمان ترور افسران مقاومت ایران و عراق نه تنها جان سربازان امریکایی بلکه بزرگترین و پیشرفته ترین پایگاه نظامی امریکا در عراق را نیز در معرض حملات موشکی ایران قرار داد.

شاید غافلگیر کننده برای امریکا واکنش های گسترده ای است که در مقابل این ترور صورت گرفت و معادلات امریکا و دیگر طراحان و مجریان  ترور را به هم ریخت. به نظر می رسد هیچ یک از این واکنش ها برای عوامل ترور قابل پیش بینی نبود و برای آنها به شدت غافلگیر کننده بود و نتایج معکوسی را برای آنها رقم زد . در عراق که این ترور صورت گرفت پارلمان عراق بر اساس لایحه پیشنهادی دولت این کشور قانون خروج نظامیان امریکایی از این کشور را به تصویب رساند و با این مصوبه حضور نیروهای امریکایی در عراق نامشروع می شود. امریکایی که زمانی به بهانه مقابله با تسلیحات کشتارجمعی مورد ادعای خود در عراق در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد و ان کشور را به اشغال نظامی خود در اورد بعد از انکه موفق به اثبات ادعای خود نشد لذا مشروعت حمله زیر سوال رفت و این وضعیت باعث شکل گیری حملات داخلی علیه امریکا شد که در نتیجه ان بیش از ۳۰ هزار نظامی امریکایی زخمی و بیش از ۵ هزار نفر دیگر کشته شدند. این روند که با تحمیل بیش از دو تریلیون دلار هزینه نظامی بر دوش امریکا و اقتصاد بیمار این کشور همراه بود در نهایت امریکا را بر ان داشت که با امضای دو موافقتنامه امنیتی و استراتژیک با دولت وقت عراق خروج نیروهای خود را از عراق اغاز کند. بعد از ایجاد داعش در سال ۲۰۱۴ توسط سازمان سیا، نیروهای امریکایی به بهانه مقابله با داعش و البته تحت عنوان درخواست دولت وقت عراق بازگشتند و دوباره به تقویت حضور نظامی خود پرداختند اما مصوبه جدید پارلمان عراق این مشروعیت را از ان سلب کرد و بدین ترتیب حضور نظامی امریکا همانند دوران اشغال به لحاظ حقوقی نامشروع می شود.همچنین امریکا در برخی از کشورهای منطقه مانند بحرین، کویت، قطر، عمان، اردن، ترکیه، عراق ، امارات و فلسطین اشغالی دارای چندین پایگاه نظامی بخصوص در عرصه هوایی است اما با حملات موشکی موفقیت آمیز ایران به عین الاسد و اربیل بار دیگر این نکته به اثبات رسید که این پایگاه ها بسیار آسیب پذیرند و در تیررس موشک های ایران قرار دارند. در این میان همچنانکه امریکا قصد داشت سفارت خود را در بغداد به بزرگترین سفارت در منطقه و حتی جهان تبدیل کند، طی سال های اخیر تلاش زیادی کرده بود که عین الاسد را به یکی از پیشرفته ترین پایگاه های خود تبدیل کند تا از ان به عنوان بازوی نظامی استفاده کند. وقتی ترامپ با مصوبه پارلمان عراق در خروج نیروهای امریکایی از این عین الاسد مواجه شد گفت که عراقی ها باید میلیاردها دلار بابت سرمایه گذاری در این پایگاه به امریکاغرامت به هند و این نشان می دهد که اگر پایگاهی با چنین مختصاتی مورد هدف قرار می گیرد به طریق اولی سایر پایگاه ها هم آسیب پذیرند.


حضورگسترده مردم ایران و عراق در مراسم تشییع حاج قاسم وابومهدی مهندس وهمرزمانشان و فریادهای انتقام آن ها پوشش مردمی گسترده به عملیات تلافی جویانه ایران در هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد داد و این از مواردی است، ملت و دولت را به یکدیگر گره زد و جلوه هایی بی نظیر ازهمبستگی و اتحاد ملی را به تصویر کشید. اکنون برای اغلب مردم ایران آشکار شده است که این امریکاست که قصد پایان دادن به خصومت و دشمنی خود با ایران ندارد. هرچند امریکا و سران رژیم صهیونیستی و یا دیگر دست نشاندگان آنها تمام تلاش خود را بکار گرفته اند که با سوء استفاده از مسئله سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین دستاوردهای نظامی و سیاسی و اجتماعی ایران را در جریان مراسم تدفین حاج قاسم و همرزمان عراقی و ایرانی شان و یا هدف قرار دادن پایگاه هوایی عین الاسد را زیر سوال ببرند اما بر همگان مشخص است که دستکم بخشی از مسئولیت سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که در جریان آن تعدادی از فرزندان نخبه ایران نیز به شهادت رسیدند متوجه امریکاست که با تهدید به هدف قرار دادن ۵۲ مرکز فرهنگی ایران شرایطی را فراهم کرده بود که نیروهای مسلح علاوه بر سامانه  های هوایی ثابت سامانه های دفاع موشکی سیار را نیز فعال کنند که متاسفانه خطای دید یکی از این سامانه ها که احتمال اختلال سایبری نیز در آن وجود دارد باعث یک چنین فاجعه ای شد که امید است برای همیشه جلوی یک چنین خطاهایی نابخشودنی گرفته شود هرچند که نباید در جنگ الکترونیکی و سایبری حاضر از وجود اختلالات عوامل بیرونی نیز غافل شد.

بهرتقدیر روند حوادث در روز های اخیر باعث سقوط حیثیت نظامی آمریکا در خاورمیانه شده و امید به محور مقاومت اسلامی را در این منطقه افزایش داده است.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.