شیخ ابراهیم زکزاکی تمثیل مظلومیت آفریقا

0 202

جنبش اسلامی نیجریه در توئیتی  اعلام کرد شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش با وجود بیماری به زندان مرکزی کادونا منتقل شدند.دادستانی کادونا با درخواست دولت محلی این ایالت برای انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی به زندان موافقت کردجلسه برگزاری دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی به ۶ فوریه ۲۰۲۰ (اول اسفند) موکول شده است. کمیسیون حقوق بشر اسلامی با انتشار بیانیه ای، انتقال شیخ و همسرش به زندانی در ایالت کادونا را بسیار نگران کننده خوانده است. پیش‌تر اعلام شده بود انتقال زکزاکی به این زندان، او را به حکم اعدام بیش از گذشته نزدیک می‌کند. در ماه های اخیر مردم نیجریه بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده اند.

درآذر سال  ۱۳۹۴ ارتش و پلیس نیجریه با یورش به “حسینیه بقیه‌الله” (عج) در شهر «زاریا» و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش «زینت ابراهیم» و یکی از پسرانش بازداشت کردند؛ در این یورش که به عملیات نظامی شبیه بود صد‌ها نفر از شیعیان نیجریه نیز به شهادت رسیدند. برخی رسانه‌ها شمار افراد شهید شده در حمله به به حسینیه بقیه الله برای بازداشت شیخ زکزاکی را تا ۲۰۰۰ نفر ذکر کرده اند. در این یورش، شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و بینایی یکی از چشمانش را نیز از دست داد و سه پسر وی نیز به شهادت رسیدند؛ سه پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه نیز یکسال قبل از آن یعنی در تظاهرات مسالمت آمیز روز جهانی قدس سال ۱۳۹۳ با شلیک گلوله پلیس این کشور به شهادت رسیده بود. شیخ زکزاکی در مجموع ۹ فرزند( ۷ پسر و دو دختر) داشت  اما در حال حاضر، محمد تنها پسر وی و دو دخترش زنده هستند.
 
شیخ ابراهیم زکزاکی بعد از بازداشت به مدت دو سال بدون محاکمه و در شرایط بسیار بد در زندان تحت شکنجه های جسمی و روحی نگهداری می شد؛ تا این که دادگاهی در نیجریه، اتهامات ساختگی علیه وی مطرح کرد اما در نهایت از این اتهامات تبرئه شد . چند ماه پیش شیخ زکزاکی
برای معالجه به هند رفت اما دولت هند مقررات سختگیرانه ای را در مورد معالجه ای تحمیل کرد و اجازه به او برای مراجعه به کشور ثالثی برای معالجه نیز نداد واو بدون عمل جراحی دوباره به نیجریه بازگشت و اکنون در شمال این کشور تحت نظر است. گفته می شود قرار بود شیخ زکزاکی در حین درمان در هند کشته شود اما هوشیاری همراهان وی این توطئه را خنثی کرد. ۴۵ ترکش در بدن شیخ وجود دارد که ۴۳ عدد از آن‌ها در سر او مشاهده شده است. علاوه بر ترکش، چند گلوله هم در بدون وی است که باید خارج شود.پزشک معالج شیخ زکزاکی گفته است: با وجود تمام اقدامات خصمانه‌ای که علیه شیخ انجام شده، زنده ماندن او را یک معجزه می‌دانم.

کشورنیجریه به ۳۶ ولایت نیجریه تقسیم شده که اکثریت مطلق ولایت های آن مسلمان نشین هستند . نیجریه ۲۰۰ میلیون نفرجمعیت دارد که ۱۳۰ میلیون نفر آن ها مسلمان هستند که در ۱۹ ایالت از ۳۶ ایالت این کشور ساکن هستند. از این تعداد ۸۰ میلیون نفر تیجانی و ۱۵ میلیون نفر”قادریه”هستند که دوستدار اهل بیت هستند.  در این کشور حدود ۵ میلیون نفر “سید” هستند که نسب آن ها به امام حسن مجتبی(ع) می رسد.   زکزاکی جزء سادات است که در نیجریه “شریف” خوانده می شوند. سادات نیجریه احترام خاصی برایزکزاکیقائل هستند. تعداد دقیق جمعیت شیعه این کشور مشخص نیست اما آماری از ۲۰ میلیون تا ۲۵ میلیون نفر اعلام می شود. یکی از نمایندگان مجلس این کشور تعداد شیعیان را ۱۵ میلیون نفر اعلام کرده این درحالی است که شیخ زکزاکی، جمعیت شیعه در نیجریه را ۲۵ میلیون نفر ارزیابی می کند. دولت نیجریه نگران گسترش تشیع که خواهان عدالت اجتماعی است در این کشور است و هر حرکت وابسته به شیخ و جنبش اسلامی شیعیان را سرکوب می کند. درمقابل شیخ زکزاکی همواره از هواداران خود خواسته است که با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر نشوند. نظر اصلی زاکزاکی ،اقدامات قانونی و مسالمت آمیز با دولت حاکم بر نیجریه برای زدودن فساد و تأمین حقوق قانونی مسلمانان اقدام کنند با توجه با اکثریت مسلمانان در این کشور، تاسیس حکومت اسلامی و مخالفت با تروریسم و وهابیت از درخواست های مسلمانان نیجریه است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.