یک پیشنهاد برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دکتر محمد جواد ظریف، زمان برای تأسیس سازمان ملل مسلمان فرا رسیده است.

0 199

مقدمه:

سازمان ملل متحد کارائی خود را در برقراری عدالت در جهان نشان ما داده و جهان نیازمند سازوکار های جدید است.
سازمان ملل مسلمان سازمانی است بین المللی که بوسیله کشورهای بنیانگذار، تأسیس خواهد شد و تمام کشورهائی که اکثریّت جمعیّت آنها مسلمان هستند و یا کشورهائی که در آنها اقلیت­هائی از مسلمانان زندگی می­کنند که جمعیّت آنان از میانگین جمعیّت کشورهای اسلامی کمتر نیست می­توانند بعضویت آن در آیند.

”*

تاریخچه:

اندیشه تأسیس نهادهائی که بتوانند از حقوق و منافع مسلمانان دفاع کنند اندیشه دیرپائی است و متفکرینی نظیر سید جمال الدین اسدآبادی، سید قطب، مودودی، مطهری، طالقانی، بازرگان، شریعتی و از همه بارزتر امام خمینی و مقام معظم رهبری در مورد ضرورت و وحدت و اتحاد مسلمانان جهان مباحث مفصلّی را مطرح نموده­اند. سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی یک سازمان بین المللی است که ۵۷ کشور بعضویت آن در آمده­اند و بر اساس تصمیم اجلاس رباط که در کشور مغرب در سال ۱۹۶۹ و پس از آتش سوزی عمدی مسجد الاقصی بوسیله صهیونیست­ها، بوجود آمد. دبیرخانه دائمی این سازمان در شهر جدّه است  و از سال ۲۰۱۴ تاکنون ایادبن امین مدنی دبیر کل آن می­باشد.

سازمان کنفرانس اسلامی نزدیک به نیم قرن پیش تأسیس شد ولی در طول این مدّت نتوانست کوچکترین قدم مثبتی در راه دفاع از حقوق مسلمانان جهان بویژه مردم فلسطین بر دارد. این سازمان نتوانست جلوی تجاوز مکرر صهیونیست­ها به فلسطینی­ها و لبنانی­ها و سوری­ها را بگیرد و از آن سخت این سازمان نتوانست از پیدایش گروه­های تروریستی در کشورهای افغانستان، سوریه، یمن، عراق و … جلوگیری کند و ازهمه این­ها دشوارتر آنکه کشوری که این سازمان در آن مستقر است در حمایت از تروریست­ها و حمله به مردم بی دفاع یمن و مداخله در امور عراق و سوریه و زیرپای گذاشتن موازین اسلامی سابقه دردناکی از خود بر جای گذاشته است از این رو امروز ضرورت تأسیس سازمانی که بتواند از حقوق مسلمانان دفاع کند، کاملاً احساس می­شود.

عضویت:

کشورها با شرایط زیر می­توانند به عضویت سازمان ملل مسلمان درآیند:

۱- کشورهائی که اکثریت مطلق جمعیّت آن­ها مسلمان هستند.

۲- کشورهائی که در آنها اقلیت­های بزرگی از مسلمانان زندگی می­کنند که جمعیّت آنها از میانگین جمعیّت کشورهای اسلامی کمتر نیست مانند کشورهای هند، چین و روسیه.

۳- کشورهائی که در آنها اقلیّت­هائی از مسلمانان زندگی می­کنند می­توانند بعنوان ناظر بدون حق رأی بعضویت سازمان ملل مسلمان در آیند مشروط بر آنکه مظنون به حمایت از فعالیّت­های تروریستی نباشد.

ستاد سازمان ملل مسلمان

ساختمان ستاد سازمان در تهران بنا خواهد شد. این ساختمان را مردم تهران می­توانند به سازمان ملل مسلمان اهدا کنند.

  در معماری ساختمان سازمان ملل مسلمان از عناصر معماری کشورهای اسلامی استفاده خواهد شد نهادهای مهم وابسته به این سازمان می­توانند در کشورهای عضو و در شهرهائی نظیر کوفه، بغداد، دمشق، دهلی، بلخ، سمرقند، بخارا ، بیروت و صنعا مستقر شوند.

امور مالی سازمان ملل مسلمان

بودجه سازمان ملل مسلمان از طریق حق عضویت ثابت و مشارکت­های داوطلبانه تأمین خواهد شد. دبیرخانه سازمان ملل مسلمان بر اساس ارزیابی­های حرفه­ای بودجه سه ساله سازمان را تعیین و سهم هر کشوری را اعلام می­نماید طرح بودجه به مجمع عمومی ارائه می­شود مجمع عمومی بودجه را تصویب و به کشورها ابلاغ می­نماید. معیار محاسبه سهم کشورها تولید نا خالص ملّی و جمعیّت هر کشور است کشورها این سهم را در سه قسط بصورت سالیانه پرداخت خواهد نمود. کشورهای بسیار فقیر که بوسیله یک کمیسیون ویژه هر سال یکبار مشخص خواهند شد از تخفیف ویژه در حق عضویت برخوردار خواهند بود.

اهداف و فعالیّت­ها

الف: اهداف:

۱-    حمایت از صلح و امنیّت جهانی.

۲-    حمایت از عدالت جهانی.

۳-    تأمین حقوق مسلمانان جهان.

۴-    حمایت از فعالیّت­های علمی و پژوهشی در جهت شناخت اسلام ناب محمدی.

۵-    حمایت از برقراری دموکراسی و مردم سالاری در کشورهای اسلامی.

۶-     کمک به مسلمانان جهت در جهت توسعه مادی و معنوی.

۷-    کمک به برقراری چرخه­های تصمیم­گیری بین­المللی در میان کشورهای عضو با توجه به آرمان­های مترقّی و رهائی بخش اسلام.

۸-    مقابله با جنگ روانی دشمنان بشریّت علیه اسلام، مسلمانان و مستضعفین جهان.

۹-    حمایت از حقوق مستضعفین جهان. 

ب: فعالیّت­ها:

۱- کنفرانسهای بین المللی

کشورهای عضو سازمان ملل مسلمان و بنگاه­های تخصصی آن به ارائه راهنمائی­ها و اتخاذ تصمیمات در جلسات سالانه و دوره­ای خود می­پردازند. برگزار کنندگان این جلسات مجمع عمومی، شورای امنیّت و عدالت جهانی، شورای جهانی فرهنگ، شورای جهانی اقتصاد، شورای جهانی حقوق بشر، شورای جهانی امور پناهندگان سیاسی و شورای جهانی حقوق زنان و کودکان و شورای جهانی امور اجتماعی خواهند بود.

این کنفرانس­ها در امور محیط زیست، جمعیّت، توسعه، زنان، کودکان، مسکن، اشتغال، آزادی، حقوق کارگران و کشاورزان و موارد دیگر به مشورت و گفتگو و جستجوی راه کارهای عمومی و جهانی خواهند پرداخت.

۲- سالها و ایّام بین المللی

سازمان ملل مسلمان سالها را با نام­های مشخص و متناسب با اهداف سالانه سازمان نام­گذاری می­کند تا تمام کشورهای عضو را به مشورت و همکاری در راه تحقّق این اهداف تشویق نماید.

۳- خلع سلاح و تروریسم

خلع سلاح هدف غائی و نهائی سازمان ملل مسلمان خواهد بود و بدیهی است خلع سلاح هدفی است که پس از تحقق عدالت جهانی صورت خواهد گرفت. ولی مبارزه با تروریسم که در طول خلع سلاح جهانی قرار دارد از هم اکنون قابل پیگیری است.

مبارزه با تروریسم در تمام اشکال نظامی، فرهنگی و اقتصادی آن جزء اهداف و وظایف و فعالیّت­های مداوم سازمان ملل مسلمان خواهد بود.

۴- حقوق بشر

پیگیری و دفاع از حقوق بشر فلسفه اصلی سازمان ملل مسلمان است. فقدان دیدبانی لازم برای دفاع از حقوق بشر موجب قتل­عام­های گسترده در شبه جزیره ایبری، شبه جزیره بالکان، آفریقا، آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی، خاورمیانه و آسیای شرقی شده است که محدود به مسلمانان نبوده و شامل سایر گروه­های انسانی نیز شده است. سازمان ملل مسلمان دیدبانی از حوق بشر و دفاع از حقوق بشر را جزء فعالیت­های مداوم خود قرار خواهد داد.

۵- کمکهای انسان دوستانه و توسعه بین المللی

سازمان ملل مسلمان کمک­های دوستانه به اعضا به خصوص کشورهای فقیر را جزء وظایف خود می­داند. تأمین غذا، آموزش، آب آشامیدنی، مسکن، درمان و بهداشت و ساختمان بیمارستان­ها، مساجد، کتاب خانه­ها و مراکز فرهنگی جزء فعالیّت­های سازمان ملل مسلمان خواهد بود و برای تحقق این اهداف نهادهای مورد نیاز را تأسیس خواهد کرد.

۶- معاهدات بین المللی اسلامی

مذاکرات سازمان ملل مسلمان منجربه عقد معاهدات بین المللی در میان کشورهای عضو می­شود و این معاهدات به برقراری تعامل بهتر و بیشتر در میان کشورهای عضو و تأمین صحیح­تر و سریع­تر حقوق مسلمانان جهان منتهی خواهد شد.

ساختار سازمان ملّل مسلمان

الف: مجمع عمومی

مجمع عمومی از نمایندگان تمام اعضای سازمان ملل مسلمان [چه اعضای کامل و چه اعضای ناظر] تشکیل می­شود. تصمیمات مجمع عمومی با دو سوم آراء به تصویب رسیده و برای کشورهای عضو لازم الاجرا خواهد بود.

ب: شورای امنیّت و عدالت جهانی

شورای امنیّت و عدالت جهانی مسئولیّت دیدبانی امنیّت در میان کشورهای عضو و عدالت در مقیاس جهانی را بر عهده دارد. هر گاه یکی از کشورهای عضو مورد حمله قرار گیرد شورای امنیّت و عدالت درباره دفاع از آن کشور تصمیم گیری خواهد کرد و کشورهای عضو از تصمیمات شورای امنیّت و عدالت تبعیّت و حمایت خواهند نمود.

اعضای شورای امنیّت و عدالت عبارتند از کشورهای بنیانگذار [کشورهائی که بیانیه تأسیس را امضاء خواهند کرد] و تعداد دیگری از اعضاء که مجمع آنها را انتخاب خواهد کرد ولی در هر حال تعداد کل اعضای شورای امنیّت و عدالت جهانی بیش از ۲۵ کشور نخواهد بود.

مدّت عضویّت کشورهای عضو شورای امنیّت و عدالت جهانی سه سال بوده ولی کشورهای بنیانگذار عضویّت دائمی شورای امنیّت را خواهند داشت.

ج: نهادهای تخصّصی

نهادهای تخصّصی سازمان ملل مسلمان حسب مورد با مأموریت و ساختار پیشنهادی شورای امنیّت و عدالت جهانی و تصویب نهائی مجمع عمومی سازمان ملل مسلمان تأسیس و به انجام وظیفه خواهند پرداخت.

ملاحظات:

۱- کشورهای حامی تروریسم نمی­توانند بعضویّت سازمان ملل مسلمان در آیند.

۲- کشورهائی که مظنون به حمایت از گروه­های تروریست هستند نمی­توانند بعضویّت کامل و یا ناظر سازمان ملل مسلمان در آیند مگر آنکه بتوانند این اطمینان را در تمام اعضای شورای امنیّت و عدالت جهانی بوجود آورند که دست از حمایت تروریست­ها برداشته و دیگر از اقدامات تروریستی حمایت نخواهند کرد.

۳- گروه­های مسلحی که مسلحانه می­خواهند رژیم قانونی یک کشور را عوض کنند، تروریست شمرده می­شوند.

۴- نهضت­های آزادیبخش که علیه اشغالگری مبارزه می­کنند [نظیر جهاد اسلامی و حماس] و یا علیه تهاجم یک کشور خارجی  مبارزه می­کنند [ نظیر انصار الله یمن و حزب الله لبنان] تروریست شناخته نشده و مورد حمایت سازمان ملل مسلمان خواهند بود.

۵- در سازمان ملل مسلمانان حق وتو وجود نخواهد داشت.

سوتیترها:

·        روسیه، چین و هندوستان بدلیل داشتن اقلیّت های بزرگی از مسلمانان می توانند عضو این سازمان باشند.

·        سازمان ملل متحد کارائی خود را در برقرار ی عدالت در جهان نشان نداده و جهان نیازمند ساز و کار های جدید است.

·        کشورهائی که مظنون به حمایت از سازمان های تروریستی هستند[نظیر آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل] نمی توانند عضو سازمان ملل مسلمان شوند.

·        مقابله با جنگ روانی دشمنان بشریت علیه اسلام، مسلمانان و مستضعفین جهان از جمله اهداف سازمان ملل مسلمان است.

·        فلسفه اصلی تشکیل سازمان ملل مسلمان دفاع از حقوق بشر است.

·        شورای امنیت و عدالت در مقیاس جهانی را برعهده دراد.

·        در سازمان ملل مسلمان حق وتو وجود نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.