قیمت‌ها در بازار سنندج بعد از گرانی بنزین + فیلم و جدول

0 8

خبرگزاری فارس استان کردستان؛ کردستان با جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری از لحاظ جمعیت جزو استان‌های میانی کشور محسوب می‌شود اما متاسفانه به دلایل مختلفی، کردستان در رده سه استان آخر کشور از لحاظ میزان درآمد سرانه و معیشت مردمی است.

به دنبال افزایش سه برابری قیمت بنزین در کشور، همزمان نارضایتی‌هایی نیز از سوی مردم کردستان صورت گرفت و مردم این استان مرزی نگرانی‌های خود را در افزایش تورم و قیمت کالاهای اساسی در اقتصاد شکننده این استان ضعیف اعلام کردند که مسوولان اجرایی از همان روزهای نخست اعلام کردند که با تشدید نظارت‌ها از افزایش قیمت کالاهای اساسی جلوگیری می‌کنند.

خبرنگار ما به قلب اقتصادی کردستان یعنی بازار سنندج و خیابان انقلاب این شهر رفته و از نزدیک در گفت‌وگوهایی با اصناف و بازاریان این شهر به صورت میدانی قیمت کالاهای اساسی را در قبل از افزایش نرخ بنزین و هم اکنون جویا شده است که در ادامه خواهد آمد.

افزایش سرسام‌آور قیمت گوجه‌فرنگی در بازار

فرهاد لطفی از کسبه خیابان انقلاب سنندج گفت: متاسفانه پس از افزایش قیمت بنزین، شاهد تلاطم شدید در بازار سیفی‌جات در سنندج هستیم.

این کسبه سنندجی در ادامه سخنان خود اعلام کرد: قیمت گوجه‌فرنگی قبل از افزایش قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومان بود اما اکنون ما با کمترین سود هر کیلوگرم گوجه فرنگی را ۱۲ هزار تومان به مشتریان ارایه می‌کنیم.

لطفی افزود: اکنون در دیگر نقاط سنندج از جمله شهرک بهاران و مبارک آباد سیفی‌فروشان گوجه‌فرنگی را تا کیلویی ۱۴ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

وی خاطرنشان کرد: قیمت گل کلم از ۱۵۰۰ تومان به بیش از ۴ هزار تومان رسیده و سایر سیفی‌جات نیز افزایش بیش از ۳۰ درصدی را در قیمت‌ها طی یک هفته اخیر داشته‌اند.

لطفی افزود: گوجه‌فرنگی و بسیاری از سیفی‌جات از جنوب کشور به مناطق غرب و شمال غرب ارسال می‌شود و افزایش قیمت بنزین موجب افزایش هزینه حمل شده و این افزایش قیمت‌ها بر مصرف‌کننده تحمیل می‌شود.

افزایش ۱۰ درصدی قیمت حبوبات در سنندج

فردین صلواتی از خواروبارفروشان بازار سنندج هم اظهار کرد: افراد متمول شهر که انبارهای بزرگ مواد غذایی را دارندهمیشه با شایعه‌پراکنی در خصوص گران شدن کالاهای اساسی به دنبال افزایش قیمت هستند و به هر قیمتی که دوست داشته باشند کالاهای احتکارشده خود را به مردم عرضه می‌کنند.

وی افزود: پس از گران‌شدن قیمت بنزین در هفته گذشته شاهد گرم شدن بازار شایعات در خصوص کالاهای اساسی هستیم که بیشتر این شایعات از سوی محتکرکنندگان بازار راه افتاده است.

این کسبه بازار سنندج ابراز داشت: بر اساس مشاهدات عینی و تجربه چندین دهه‌ای خویش اطمینان دارم که میزان کالاهای اساسی موجود در انبارهای شهر سنندج علاوه بر نیاز مرکز استان می‌تواند دیگر شهرستان‌های استان را هم پوشش دهد اما برخی سودجویان با احتکار این کالاها موجب نوسانات قیمت و نگرانی مردم می‌شوند.

صلواتی اعلام کرد: قیمت نخود و لوبیا قبل از گران شدن بنزین ۱۰ هزار تومان بود اما اکنون با وجود اینکه کردستان از تولیدکنندگان حبوبات است، شاهد افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی نرخ حبوبات در بازار هستیم.

ثابت‌ماندن قیمت روغن و گوشت در بازار سنندج

وی افزود: قیمت روغن در این مدت ثابت بوده اما قیمت برنج پاکستانی که طی یک ماه اخیر روند صعودی را طی می‌کرد اکنون به کیلویی ۱۴ هزار تومان رسیده است و این در حالی است که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی دو ماه پیش حدود ۱۲ هزار تومان بود.

وریا شریعتی مالک قصابی واقع در جنب بازار سنندج هم اظهار کرد: هرچند پس از افزایش سه برابری قیمت بنزین، گوشت با همان قیمت ۸۵ هزار تومان فروخته می‌شود اما متاسفانه به دلیل افزایش دیگر کالاهای اساسی و افزایش نرخ خدمات شاهد تنگ‌شدن هرچه بیشتر معیشت مردم و کوچک شدن سبد خانوارها هستیم و همین امر بر میزان خرید گوشت توسط خانوارها اثر منفی گذاشته و به صورت محسوس می توانیم با مقایسه میزان فروش روزانه خود نسبت به هفته‌های پیشین به عمق فاجعه پی ببریم.

یکی دیگر از قصابان سنندج می‌گوید: تاکنون قیمت گوشت در بازار سنندج افزایش پیدا نکرده است و اگر نظارت کافی باشد قطعا افزایشی صورت نمی‌گیرد.

قیمت‌ سنگک ثابت مانده اما وزن چونه کم شده

یکی از شهروندان سنندجی ضمن ابراز نارضایتی از گرانی در بازار، و در پاسخ به سوال وضعیت قیمت مرغ و نان در سنندج، گفت: قیمت مرغ افزایشی نداشته است اما ثابت‌مانده این وضعیت در گرو نظارت جدی مسوولان است.

وی افزود: نان هم با همان قیمت قبلی عرضه می‌شود منتها وزن چونه نان سنگک به نسبت قبل از گرانی بنزین کاهش پیدا کرده است و این همان افزایش قیمت است که گویا نظارتی بر آن وجود ندارد.

افزایش خودسرانه کرایه تاکسی‌های تلفنی و اینترنتی

عبدالله پژوهان از کسبه حوزه اقلام بهداشتی و آرایشی بازار سنندج نیز در خصوص نوسان قیمت این اقلام پس از افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: به دلیل افزایش قیمت بنزین شاهد افزایش هزینه حمل کالاهای خارجی و وارداتی از مرز به بازار هستیم و به صورت میانگین قیمت این کالاها ۱۰۰درصد افزایش یافته است.

یکی از شهروندان سنندجی هم از افزایش خودسرانه کرایه تاکسی‌های تلفنی و اینترنتی و برخی تاکسی‌های مسیری گلایه داشت و گفت: به دلیل اعلام قیمت جدید بنزین، کرایه پیک‌ موتوری، تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های تلفنی افزایش یافته است.

وی گفت: برخی از رانندگان تاکسی‌های مسیری هم به بهانه گران‌شدن قیمت بنزین بیشتر از نرخ مصوب از مسافران دریافت می‌کنند و این شاید به دلیل نظارت ضعیف است.

ردیف کالا قبل از افزایش قیمت بنزین(تومان) بعد از افزایش قیمت بنزین(تومان)
۱ کرایه تاکسی آژانس مسیر ۵۰۰۰  مسیر ۷۰۰۰
۲ نان لواش ۲۰۰ ۲۰۰
۳ سنگک آزاد ۱۰۰۰ ۱۰۰۰
۴ سنگک یارانه‌ای ۷۰۰ ۷۰۰
۵

روغن جامد   ۵ کیلو

۴۴۰۰۰  ۴۴۰۰۰
۶ برنج پاکستانی ۱۲۰۰۰ ۱۴۰۰۰
۸ گوشت گوساله ۸۵۰۰۰ ۸۵۰۰۰
۹ گوشت گوسفندی ۹۵۰۰۰ ۹۵۰۰۰
۱۰ گوشت مرغ ۱۴۰۰۰ ۱۲۱۰۰
۱۱ گوجه فرنگی ۲۰۰۰ ۱۲۰۰۰

انتهای پیام/۷۶/۲۳۳۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.