ماجرای شمارش معکوس در زمان پرتاب ماهواره ظفر چیست؟

0 6

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، شب گذشته و در جریان پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ به فضا، انتشار فیلمی از لحظه پرتاب و شمارش معکوس ده تا صفر و مجددا از یک تا یازده شائبه‌هایی را در فضای مجازی و اذهان عموم به وجود آورده است که در ادامه به منظور شفاف شدن ماجرا، فلسفه این شمارش معکوس گفته می‌شود.

بر این اساس در جریان پرتاب ماهواره‌بر، بعد اعلام فرمانده میدان برای نهایی سازی عملیات و هماهنگی و آماده باش تمام عوامل بعد از اعلام رمز عملیات، فرمانده عملیات پرتاب دستور خاموشی کامل ارتباطات و اعلام شمارش معکوس پرتاب را از ۱۰ تا ۰ اعلام می‌کند.

در لحظه صفر دکمه فایر یا شلیک فشرده می‌شود و در این لحظه تمامی مراحل پرتاب به صورت اتوماتیک درون خود حامل آغاز می‌شود.

مراحل فایر شامل فرمان استارت باطری تولید منبع توان برای سیستم ناوبری و هدایت، فشارگذاری بر روی مخازن سوخت، سیگنال فشار مناسب مخازن و فرمان موتور روشن، پیش راه اندازی موتور احتراق محفظه‌های موتور کنترلی، روشن شدن موتور کنترلی و در نهایت احتراق محفظه موتورهای اصلی و روشن شدن موتورهای اصلی است.

ماجرای شمارش یک تا یازده چیست؟

شمارش یک تا یازده را فرمانده برای تیم پرتاب و عملیات انجام می‌دهد تا متوجه شوند این فرآیند کاملا اتوماتیک حامل که در بالا توضیح داده شد بر اساس پیش‌بینی‌های زمانی منطبق عمل شده و مناسب است. این مدت زمان بسته به فرایندی که در بالا گفته شد ممکن است بین ۷ ثانیه تا ۱۴ ثانیه به درازا بیانجامد و موتورهای اصلی ماهواره‌بر روشن شده و از روی سکو بلند شود.

در صورتی که این زمان بیش از مدت زمان پیش بینی شده (۱۴ ثانیه) باشد، فرمانده عملیات پرتاب با صلاح‌دید اقدام به شروع فرآیند بسیار حساس لغو پرتاب می‌کند که در این پرتاب بر اساس پیش بینی فرایند پرتاب جلو رفت و ماهواره‌بر به خوبی از روی سکو بلند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.