آشنایی با حسن سبحانی و گفت و گو درباره اقتصاد اسلامی

مصاحبه اختصاصی با دکتر حسن سبحانی

0 281

سخن نخست

بسیج مستضعفین

هیچ تصور کرده‌ایم اگر بسیج نبود، امروز در چه شرایطی قرار داشتیم؟ برای آنکه مخاطرات فقدان بسیج را تصور کنیم، باید با خود بیندیشیم بسیج تاکنون چه خدماتی به کشور ما کرده‌است. بیش از همه و پیش از همه، انقلاب اسلامی، ذاتاً یک بسیج عمومی برای تغییر مناسبات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور بود که توانست در این راه، گام‌های بلندی را بردارد. جهاد سازندگی که در سال‌های نخست انقلاب شکل گرفت، یک حرکت خودجوش مردمی بود که متأسفانه، به‌تدریج از جوش و خروش اولیه بازماند و به صورت یک نهاد منجمد درآمد. در کنار جهاد سازندگی، می‌توانیم حرکت‌های بسیجی دیگر، نظیر جهاد خودکفایی در نیروهای مسلح را به یاد آوریم که افتخارات بزرگی برای ایران و انقلاب اسلامی خلق کرده‌است. در کنار این‌ها، می‌توان از جهاد دانشگاهی نیز یاد کرد که بی‌تردید، حرکتی بسیجی بود و نتایج درخشانی به وجود آورده‌است.

اما هستۀ اصلی حرکت بسیج، ایجاد بسیج ۲۰ میلیونی (امروز، باید گفت ۵۰ میلیونی) است که از آن به نام «بسیج مستضعفین» نیز یاد می‌شود. بسیج مستضعفین در طول سال‌های دفاع مقدس، ثمرات شکوهمند خود را به تاریخ ایران و اسلام عرضه کرد و معادله قدرت نظامی را به نفع ایران اسلامی، دگرگون نمود. بسیجیان در طول هشت سال دفاع مقدس، پشت بزرگ‌ترین ارتش منطقه را که تمام قدرت‌های جهانی از آن حمایت می‌کردند، به خاک ذلت نشاند و از تمامیت ارضی ایران اسلامی، در برابر تمام قدرت‌های استکباری دفاع کرد. امروز، حرکت بسیج در سایر کشورهای اسلامی نیز روح اسلامی خود را آشکار نموده‌است. پیدایش سپاه بدر عراق، در حقیقت، تجلی یک حرکت بسیجی در میان عراقیان بود که می‌خواستند از اسلام و عراق، در مقابل دشمن دفاع کنند. حزب‌الله لبنان نیز یک حرکت بسیجی دیگر است که هدف آن، دفاع از اسلام و تمامیت ارضی لبنان است و همچنین است جهاد اسلامی فلسطین، که برای دفاع از اسلام و فلسطین ایجاد شده‌است.

به عنوان آخرین نمونه از حرکت‌های بسیجی، می‌توان از «جیش الشعبی» سوریه یاد کرد که هدف آن، دفاع از کشور اسلامی سوریه در مقابل تروریست‌هایی است که در خدمت امپریالیزم جهانی قرار داشته و به اسلام و انسان مسلمان سوری، خیانت می‌کنند. پاسداشت حرکت فرخندۀ بسیج و تلاش در جهت شکوفایی روزافزون آن، وظیفۀ هر انسان مسلمان در شرایط فعلی تلقی می‌گردد؛ زیرا در سه دهۀ اخیر، هرچه افتخار به دست آورده‌ایم، معلول این حرکت بوده‌است؛ از گازرسانی و آب‌رسانی به روستاها تا دفاع از مرزهای کشور، از ساخت موشک‌های بالستیک تا شبیه‌سازی موجودات زنده و از مقاومت در مقابل استکبار جهانی تا پایه‌گذاری بنیان‌های نوین برای بازآفرینی تمدن اسلامی در ظرف جغرافیایی آن. به امید آنکه هر روز، بیش از روز پیش، شاهد افتخارآفرینی‌های بسیج در سطح ملی و منطقه‌ای باشیم. چنین باد.

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید


[real3dflipbook id=”8″]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.