مصاحبه اختصاصی با شیخ نعیم قاسم قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان

جبهه عزت و مقاومت در مواجه تمام عیار با آمریکا و اسرائیل قرار دارد

0 338

سخن نخست

با لطف خداوند بزرگ اولین شماره از دور جدید نشریه فرهنگ اسلامی به شما خوانندگان عزیز تقدیم می شود. طرح اولیه ای که در ذهن ما بود کوشش در جهت ارتقاء توان فکری حوزه بیداری اسلامی بود. به روشنی دیده می شود که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا یک «نیروی تاریخی» رها شده است، بدون آنکه از «بینش تاریخی» لازم برخوردار باشد و آن «رهاشدگی» در کنار فقدان «بینش تاریخی» می تواند فاجعه آفرین باشد.

پیشنهاد شد به دفتر نشر که نشریه ای در حوزه بیداری اسلامی ایجاد شود و یا لااقل پایگاههای اینترنتی با این هدف تأسیس گردد و کوشش شود تا نیازهای تئوریک حوزه بیداری اسلامی تأمین گردد.در این اندیشه ها بودیم که یک سالی گذشت و دیدیم آن رهاشدگی در کنار فقر فکری و ضعف بینش تاریخی چه مصائبی به بار آورد و چگونه تونس و لیبی و مصر و بحرین را دچار التهاب سیاسی کرد بدون آنکه نتیجه تعیین کننده ای به نفع مردم عملاً به دست بیاید و ساختار قدرت به نفع مردم تغییر کند و در سوریه و عراق و لیبی چه حمام خونی به راه افتاد. در این میان تنها کشوری که توانست مردم سالاری دینی را عملاً و تا حدودی تجربه کند عراق بود که متکی به مبانی اعتقادی و بینش تاریخی ویژه ای بود که از انقلاب اسلامی ایران بدست آورده بود. وگرنه فقر «بینش تاریخی» موجب شد تا نیروهای «رهاشده» از نظر سیاسی با حمایت مالی و لجستیک غرب در سوریه و لیبی و عراق نه تنها دست به بازسازی سیاسی کشورهای اسلامی نزنند بلکه دست به تخریب بنیادهای موجود بزنند و از آن دردناک تر کمر همت به خدمت به دشمنان خارجی ملت ها ببندند و نیروهای مقاومت که در مقابل دشمنان مسلمان پایداری می کنند را هدف حملات شبانه روزی خود قرار دهند و در این راه حتی دست به جانفشانی های کورکورانه نیز بزنند.

و نهایتاً قرار شد نام مجله بجای «بیداری اسلامی» «فرهنگ اسلامی» باشد و به جای آنکه صرفاً به بحث «بیداری اسلامی»پرداخته شود به سایر ابعاد «فرهنگ اسلامی» توجه شود و مخاطب مجله نسل فرهیخته جامعه باشد.

برخی از بزرگان توصیه می کردند به جای ماهنامه در فکر انتشار یک گاهنامه –در قدم اول- باشیم زیرا انتشار یک مجله علمی به صورت ماهنامه کاری دشوار و سنگین است.

به هرحال با حمایت دفتر نشر فرهنگ اسلامی که صاحب امتیاز این نشریه است به ویژه نظر بسیار مثبت و سازنده برادر گرامی جناب آقای چینی­فروشان مدیرعامل دفتر نشر و قائم مقام ایشان برادر گرامی جناب آقای باقری و حمایت های مستقیم مدیر مسئول محترم نشریه برادر گرامی جناب آقای اشعری که خود از مدیران فرهنگی کشور هستند و همکاری بسیار سازنده و مؤثر سایر اعضای شورای راهبردی نظیر جناب آقای مختارپور و اعضای هیئت علمی مجله این ماهنامه به وجود آمد و تا امروز دوازده شماره آن منتشر شده و این شماره سیزدهمین شماره مسلسل آن است که منتشر می شود که جا دارداز همکاران بخش گرافیک مجله بویژه برادر مصطفی اشعری هم به نیکی یاد کنیم. در طول این شماره ها با گروهی از چهره های بین المللی و علمی –چه از داخل ایران و چه از سایر کشورهای اسلامی- مصاحبه اختصاصی شده و منتشر شده است. چهره هائی نظیر آیت الله تسخیری، آیت الله سید هادی خسروشاهی، دکتر علی اکبر ولایتی، مهندس حسین شیخ الاسلام، دکتر حسن سبحانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، دکتر سید حسن حسینی و آیت الله رسولی محلاتی و از میان چهره های برجسته در سطح منطقه تا امروز با دکتر طلال عتریسی از اساتید برجسته دانشگاه لبنان و مدیرکل مرکز مطالعات استراتژیک بیروت، شیخ نعیم قاسم، قائم مقام دبیر کل حزب الله لبنان جناب سید حسن نصر الله و دکتر رمضان عبدالله شلح دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین مصاحبه شده. همچنین مصاحبه های اختصاصی دیگری با چهره های تأثیرگذار در جهان اسلام نظیر شیخ ماهر عبدالرزاق رئیس جنبش اصلاح و وحدت لبنان، شیخ عبدالباسط عبدالماجد از علمای برجسته سودان، دکتر سالم احمد سلامه عضو پارلمان فلسطین، شیخ احمد الزین دبیر کل تجمع علمای مسلمان لبنان، شیخ مصطفی ملص رئیس حزب «اللقاء التضامنی الوطنی» در لبنان، دکتر امین حطیط استاد علوم استراتژیک در دانشگاه لبنان، دکتر کمال حلباوی عضو ارشد پیشین اخوان المسلمین مصر صورت گرفته و مصاحبه و گفتگو شده است.

در بخش میزگردهای ماه در دوازده شماره گذشته درباره «آسیب شناسی حکومت اخوان المسلمین در مصر»، «تونس و دورنمای آینده آن»، «بحران سیاسی و تئوریک در جهان عرب»، «سوریه و معادلات قدرت در خاورمیانه»، «آینده یمن» و «بررسی مسائل آسیای مرکزی و قفقاز» بحث و بررسی شده است و در این میزگردها چهره هائی نظیر حسین رویوران، رضا امیری، حجت الله جودکی، سیدهادی خسروشاهی، حسین شیخ الاسلام، موسی فرهنگ، حسین ملکی، مهدی مطهرنیا، سید مرتضی نعمت زاده، محمدرضا آیت اللهی، علی اکبر اشعری، مهدی تسخیری، محسن چینی فروشان، علیرضا قزوه، نجفعلی میرزائی، حسن بهشتی پور، رضا پورحسین، محمد امیریان، مهدی باقری، محمد علی بک، علی اصغر فهیمی فر، سید علی موجانی، محمد حسین امیر اردوش، حسن بشیر، محمد حسین جعفریان، سید جواد جلالی کیاسری، سید حسن حسینی، قهرمان سلیمانی، نوذر شفیعی، محمود شوری، محمد حسین عابدینی، جهانگیر کرمی، دلاور محمدزاده و سید رضا میرمحمدی شرکت کرده اند.

و همچنین میزگردهایی درباره «چیستی و چرائی اقتصاد اسلامی»، «چالش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران»، «فرهنگ»، «رسانه و فلسفه» برگزار شده و دراین دسته از میزگردها چهره هائی نظیر حسن سبحانی، محمدرضا سید نورانی، عباس شاکری، محمد جواد شریف زاده، رضا پورحسین، مهدی مطهرنیا، سید حسن حسینی، حسن بشیر، علی اکبر اشعری، رضا امیری مقدم، حسن بهشتی پور، حسین رویوران، حسین شیخ الاسلام، محسن چینی فروشان، سعیدرضا عاملی، علی اصغر فهیمی فر، علیرضا قزوه، مسعود کوثری، یونس نوربخش، غلامرضا آذری و سید محمدعلی دیباجی شرکت نموده اند.

بالاخره در دوازه شماره گذشته مباحث مبسوطی در حوزه ادبیات، ارتباطات، بیداری اسلامی، تاریخ، سیاست، مطالعات اجتماعی، سینما و تلویزیون، فلسفه، اقتصاد، مطالعات کشورهای اسلامی، فرهنگ و اندیشه، تاریخ اسلام، آینده پژوهی، و… منتشر شده است. ما به هیچ وجه معتقد نیستیم که این مجله به آنچه که باید برسد رسیده است. ولی چالش بزرگ ما امروز چالش توزیع است. ما باید در جهت هرچه بهتر شدن محتوای مجله بکوشیم ولی این پرسش همواره باقی خواهد ماند که اگر ما مطالب مناسب را تهیه کنیم ولی به صورت گسترده توزیع نشود و به دست همه مخاطبانش نرسد چه سود؟

درخواست ما از شما خوانندگان عزیز چنین است اگر می بینید که انقلاب اسلامی در زمان ما و در جهان ما تنهاست، اگر خود را علاقمند به آن می دانید و اگر می بینید این مجله در مسیر انقلاب اسلامی حرکت می کند دست ما را به همکاری بفشارید و بگیرید و به معرفی و فروش این مجله کمک کنید. همچنین با ارسال نظرات خود در زمینه مطالب نشریه به کمک ما بشتابید تا انشاالله هرکدام از ما به سهم خود قدم مؤثری در راه دفاع از این بیداری که بوسیله حرکت بیداری بخش امام خمینی آغاز شده است برداریم. چنین باد.

سردبیر

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.