گفتگو و آشنایی با دکتر رمضان عبدالله شلح (دبیرکل جهاد سالامی فلسطین)

موضع جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین،فرصتی تاریخی برای مردم فلسطین و جهان است.

0 262

سخن نخست

ماه شگفتی ها

به‌راستی، ماه خرداد، ماه شگفتی‌هاست؛ به‌ویژه امسال که ترکیبی از مناسبت‌های شمسی و قمری این ماه را به صورت شگفت‌انگیزی برجسته نموده‌است.

در سوم خرداد، حادثۀ بزرگ فتح خرمشهر رخ داد که نقطۀ عطفی در تاریخ اسلام و خاورمیانه بود. اگر خرمشهر در دست عراق باقی می‌ماند و رژیم صدام می‌توانست قسمت های دیگری از خاک ایران را تصرف کند، امروز صدام بر سریر قدرت تکیه زده و آزادی مردم عراق برای سال‌های متمادی به تعویق افتاده بود و آنچه که غربی‌ها آن را بهار عربی نامیدند و ما آن را بیداری اسلامی می‌دانیم، هرگز رخ نمی‌داد.

چهارم خرداد امسال مصادف با شهادت امام آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان، امام موسی کاظم(ع) است. در ششمین روز این ماه، با حادثۀ تاریخ‌ساز بعثت نبوی روبه‌رو هستیم که تاریخ بشر را تغییر داد و در یازدهم و دوازدهم و سیزدهم این ماه با زاد روز امام حسین(ع)، عباس بن علی بن ابی‌طالب(ع) و امام زین العابدین(ع) سه قهرمان بزرگ عاشورا مواجه‌ایم که هویت ما شیعیان جهان تحت تأثیر شخصیت الهی و انقلابی این سه مرد بزرگ تاریخ اسلام و بشریت قرار دارد.

چهاردهم خرداد سالروز رحلت امام خمینی(ره) است که ایران را به جوش و خروش درآورد و نشان داد که ملت ایران تا چه اندازه به این «مرد خدا و مردم» عشق ورزیده‌اند. در همین روز، مقام معظم رهبری توسط مجلس خبرگان به رهبری امت انتخاب شدند. پانزدهم خرداد سالروز قیام تاریخی ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) است.

در ۱۹ خرداد با سالروز ولادت حضرت علی‌اکبر که یکی از شهدای بزرگ کربلاست روبه‌رو هستیم و ۲۳ خرداد سالروز میلاد امام زمان(عج)، حجت ابن الحسن العسکری است که با انقلاب جهانی خود تاریخ جدید بشر را رقم خواهد زد.

بالاخره ۲۷ خرداد سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی(ره)، ۲۹ خرداد سالروز شهادت ابهام‌آمیز و پرسش برانگیز دکتر علی شریعتی در لندن و ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در جبهه‌های جنگ تحمیلی است.

البته ماه خرداد امسال آبستن یک حادثۀ بزرگ دیگر نیز هست که ظاهراً از جنس حوادث تاریخی که به آن‌ها اشاره کردیم نیست، ولی با آن‌ها هم بی‌ارتباط نیست. روز سیزدهم خرداد امسال به عنوان روز برگزاری انتخابات سوریه اعلام شده‌است. اهمیت انتخابات سوریه از آن جهت است که بیش از سه سال است که آمریکا و انگلستان گروه‌های تکفیری را به زور و تزویر به سوریه آورده‌ و آن‌ها را به جان مردم سوریه انداخته‌اند؛ ده‌ها هزار نفر از مردم سوریه را قتل‌عام کرده و میلیون‌ها نفر از مردم این کشور را آواره ساخته‌اند، تنها به این امید که بتوانند ارادۀ مردم سوریه را در هم بشکنند و آن‌ها را به تسلیم در مقابل اسرائیل وادار نمایند.

مردم سوریه با آگاهی و عزم آهنین به این همه استبداد و استعمار و استکبار «نه» گفته‌اند و از رهبران خود دل نکنده‌اند؛ چون می‌دانند رهبری سوریه از مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم دل نکنده،‌ حاضر به خیانت به آرمان مقدس فلسطین نشده، انقلابیان مسلمان در لبنان و فلسطین را به شیوخ مرتجع و عشرت‌طلب عرب نفروخته است و با تمام مرارت‌ها و نامردمی‌ها و بی‌مهری‌ها که در حق او و ملتش شده، در کنار ملت خود ایستاده‌است.

شگفت‌انگیز آنکه حمایت مردم سوریه از رهبری بشار اسد به اندازه‌ای روشن و آشکار است که سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) با صراحت اعلام کرده که بیش از ۷۵ درصد مردم سوریه از بشار اسد حمایت می‌کنند و این حمایت آن‌قدر برای مقامات کاخ سفید تعجب‌آور بوده که سخنگوی کاخ سفید برگزاری انتخابات سوریه را «مضحک» نامیده‌ و خواهان عدم برگزاری انتخابات در سوریه شده‌است.

چگونه است آن‌ها که فریاد دموکراسی‌خواهی‌شان گوش فلک را کر کرده‌است، مخالف برگزاری انتخابات در سوریه می‌شوند و برای تضعیف حکومت دموکراتیک عراق، «داعش» را به جان مردم عراق می‌اندازند و انواع سلاح را در اختیار این گروه تروریستی قرار می‌دهند، رئیس‌جمهور منتخب مصر را به زندان می‌اندازند و فریاد آزادی‌خواهی مردم بحرین را ناشنیده می‌گیرند، صدور حکم اعدام و زندان برای نزدیک به هزار نفر از مردم مصر به جرم دموکراسی‌خواهی را نادیده می‌گیرند، از حکومت‌های استبدادی در سراسر منطقه از عربستان تا اردن حمایت می‌کنند و بعد، نام خود را دموکرات و جمهوری‌خواه نیز می‌گذارند؟

آیا آن‌ها نمی‌دانند اینکه خود را دموکراسی‌خواه و جمهوری‌خواه بنامند عملاً بزرگ‌ترین توهین به دموکراسی و جمهوری‌ شده‌است؟ آیا دم زدن آنان از حقوق بشر، بزرگ‌ترین توهین به شعور بشریت نیست؟

ماه خرداد، ماه شگفتی‌هاست. باید دید خرداد سال ۱۳۹۳ چه حادثۀ بزرگی را رقم خواهد زد.  

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.