آشنــایی بـا دکتـر سید سلمان صفوی رئیس آکادمی مطالعات ایرانی لندن

امام خمینی(ره) به مقام ظل اللهی رسیده بود

0 2,544

سخن نخست

پس از نیم قرن  بیش از نیم قرن از آغاز قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی(ره) گذشت. وقتی که امام خمینی(ره) قیام خود را از قم آغاز می‌کرد، گرد مرگ بر بام خاورمیانه پاشیده بود. سعودی‌ها بر عربستان با قدرت فرمان می‌راندند، شاه مخلوع در ایران خواب کورش کبیر را می‌دید و در اندیشه بود تا با هزار فسانه و افسونْ رؤیای هخامنشی را جانشین واقعیت امت اسلامی کند؛ اسرائیل با خشونت تمام لب و گونه مانکن‌های تل‌آویو را با خون نوجوانان فلسطینی گلگون می‌ساخت و تسلیحات و تبلیغات و تعلیمات غربی بر تمام کشورها و جوامع و مراکز آموزشی جهان اسلام حکم می‌راند. مارکسیست‌ها که قهرمانان بدلی مبارزه با امپریالیسم جهانی بودند، قیام مردم به رهبری امام خمینی(ره) را یک شورش کورکورانه می‌خواندند و احزاب ناسیونالیست و سوسیالیست و لیبرال ـ از حزب پان‌ایرانیست محسن پزشک‌پور گرفته تا حزب توده کیانوری و جبهه ملی محمد مصدق ـ همه به شکست مطلق رسیده بودند. آونگ اگوست کنت بر دروازه موزه ایران باستان آویخته شده بود که با هر حرکت، تکرار می‌کرد: عصر دین، عصر فلسفه، عصر علم… و تأکید می‌کرد که عصر دین گذشته است.

در چنان شرایطی بود که امام خمینی(ره) پرچم قیام خود را برافراشت و فاطمه‌وار دم از اسلام ناب محمدی زد. طنین فریاد تاریخ‌ساز او حوزه و دانشگاه و بازار و کارخانه و مزرعه را تکان داد و خون جدیدی در عروق انسان مسلمان ایرانی به حرکت در آورد. تپش قلب امت جهانی اسلام از قم آغاز شد، خون تازه در عروق مردم از قم به گردش در آمد و انقلاب آغاز شد…

۵۲ سال از آن روز و آن لحظه تاریخی گذشته‌است. دکتر محمد مصدق حدود سه سال پس از پانزدهم خرداد ۱۳۴۲، در ۸۴ سالگی چشم از جهان فروبست؛ در حالی که نقشی کوچک‌تر از ناصر در مصر، ضعیف‌تر از گاندی در هند و کم‌فروغ‌تر از نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی ایفا کرده بود. اساساً او متهم بود که می‌توانست جلوی روند حوادث به سوی پیروزی استبداد را بگیرد و نگرفت، می‌توانست دست در دست آیت‌الله کاشانی بگذارد و کشور را از بحران نجات دهد و نگذاشت و نداد، لااقل می‌توانست مردانه در مقابل شاه مستبد بایستد و در راه نجات کشور بمیرد اما نایستاد و نمُرد.

۳۶ سال پس از پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ ـ یعنی در سال ۱۳۷۸ ـ کیانوری در سن ۸۴ سالگی جان به جان آفرین تسلیم نمود؛ در حالی که خودْ شاهد مرگ مارکسیسم و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود؛ چه رسد به مرگ حزب توده. او خود را نه در نقش خادم ملت که در نقش خادم روسیه می‌یافت. ۴۷ سال بعد از پانزدهم خرداد ۱۳۴۲، محسن پزشک‌پور در سن ۸۳ سالگی جان سپرد؛ در حالی که شعارش «ای ایران، ای مرز پرگُهر» بود و می‌گفت «چو ایران نباشد تن من مباد»، ولی در دوران دفاع مقدس اثری از حضور او برای دفاع از ایران در جبهه دیده نشد و نتوانست یا نخواست با دشمن متجاوز بجنگد و در راه این مرز پُرگهر جان سپارَد.

… ۵۲ سال از قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ گذشته‌است. انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در ایران پیروز شده‌است، بساط نظام سلطنتی ۲۵۰۰ ساله برچیده شده‌است، تخت سلطنت در ایران در هم شکسته شده‌است و سلطه بن‌علی ها، مبارک‌ها، علی عبدالله صالح‌ها یا به چالش کشیده شده یا از بین رفته‌است. تحرکات ضد انقلاب و حرکت‌های قوم‌پرستانه و تجزیه‌طلبانه به شکست رسیده‌اند، انقلاب اسلامی در لبنان و عراق و یمن جوانه زده‌است، نسیم انقلاب در افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان شوروی سابق و بحرین ورزیده‌است، ابرقدرت‌ها امروز خود را ناگزیر به گفت‌وگو با انقلاب اسلامی یافته‌اند…

در چنین شرایطی است که امپریالیسم جهانی از تمام امکانات خود برای نبرد با انقلاب اسلامی سود می‌جوید؛ به گونه‌ای که مرکز مطالعات تسلیحات نظامی در انگلیس در گزارش خود اعلام می‌کند ۲۱ کشور جهان به داعش [برای نبرد با محور مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی] سلاح می‌رسانند که در رأس تمام آن‌ها ایالات متحده آمریکا قرار دارد. بر اساس این گزارش، از ۱۷۰۰ گلوله‌ای که داعش در عین‌العرب شلیک کرده، ۲۲۳ گلوله آمریکایی بوده‌است. این در شرایطی است که آمریکا مردم بی‌پناه یمن را محاصره نظامی و اقتصادی کرده‌است و حتی از رساندن دارو به یمن جلوگیری می‌کند.

بر اساس گزارش پایگاه مصری «نیل نت»، ارتش عربستان دست‌اندرکار حفر تونل برای رساندن مهمات و تسلیحات به تروریست‌های القاعده در یمن است و نیروی هوایی عربستان طی ۲۴ ساعت، بیش از ۳۰ بار فقط به شهر عدن حمله کرده‌است. این گذشته از حملاتی است که شبانه‌روز به روستاها و شهرها و مناطقی نظیر المسقی، صعده، السده، الحدیده، العریش، صنعا، جزیره العمال، ابین و الضالع می‌کنند. در صنعا، فرودگاه بین‌المللی را زیر بمباران هوایی قرار داده و هواپیماهای باری و کمک‌رسان را به آتش می‌کشند؛ به گونه‌ای که صلیب سرخ بین‌المللی نیز از نابود شدن باندهای فرودگاه بین‌المللی صنعا ابراز نگرانی کرده‌است.

در حاشیه حوادث یمن، سرکوب در بحرین، تروریسم در عراق و کشتار بی پناهان و غیرنظامیان در سوریه ادامه یافته‌است. وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرده تا تاریخ ۱۵/۲/۹۴، قریب به یک هزار نفر از مردم یمن به وسیله بمباران هوایی کشته و بیش از سه هزار نفر مجروح و معلول شده‌اند.

در عین‌حال، این جنگ همه‌جانبه که امپریالیسم به رهبری آمریکا علیه انقلاب اسلامی به راه انداخته، باعث افزایش محبوبیت انقلاب اسلامی در جهان اسلام ـ به‌ویژه در جهان عرب شده‌است؛ به عنوان مثال، پس از انتشار مقاله توهین‌آمیز روزنامه سعودی «الیوم» توفیق السیف ـ استاد علوم سیاسی ـ در تاریخ ۱۰/۲/۹۴ در شبکه فیس‌بوک خواهان عدم خرید و خواندن این روزنامه شد و نوشت: «این یادداشت و پیشنهاد، مختص روزنامه الیوم سعودی است. امیدوارم به آن پاسخ مثبت دهید. خداوند نگه‌دارتان باشد. اجازه ندهید یک روزنامه محلی به تشیع توهین کند. مبلغان متعصب جنگ یمن را برای تکرار ناسزاهای همیشگی در روزنامه‌ها یا مساجد غنیمت شمرده‌اند… روزنامه الیوم نمونه کریهِ دیگری از این ناسزاها را به قلم نویسنده‌ای به نام ناصر القفاری که به نظر می‌رسد از مبلغان مذهبی [وهابی] باشد، منتشر کرد.» کاربران عرب زیادی از این استاد عرب حمایت کردند و انزجار خود را از این اقدامات تفرقه‌افکنانه اعلام نمودند.

… آری! ۵۲ سال از قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ گذشته‌است. امروز مردم در خاورمیانه با چهره‌ای جدید و قرائت نوینی از اسلام آشنا شده‌اند. اسلامی که مخالف سرمایه‌داری است و طرفدار رفع تبعیض نژادی و طبقاتی و سیاسی و پیام‌آور صلح و امنیت برای بشریت است. خمینی(ره) به ملکوت اعلی پیوسته‌است، شهدا به بارگاه رحمت الهی راه یافته‌اند، ولی صدای خمینی(ره) از نای تاریخ به گوش می‌رسد که می‌گفت: «من در میان شما باشم یا نباشم، نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.»

انقلاب ادامه دارد…

برافراشته باد پرچم گلگون قیام مقدس پانزدهم خردادماه…

و پیروز باد حرکت انقلابی امام(ره) برای نجات مستضعفان زمین.

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.