گفتگو با شیخ عبدالله دقاق؛ مجله شماره ۲۵

انقلاب بحرین پیروز خواهد شد

0 179

سخن نخست

میثاق با شما

به نام خدا. با لطف خداوند بزرگ دو سال از تأسیس نشریه فرهنگ اسلامی گذشت. در طول دو سال گذشته، ۲۴ شماره از نشریه فرهنگ اسلامی به زبان فارسی منتشر شد و در دسترس گروهی از علاقه‌مندان به این مجله قرار گرفت.

انتشار مجله فرهنگ اسلامی را گذشته از لطف خدا، مدیون پشتیبانی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، به‌ویژه مدیرعامل این مؤسسه، جناب آقای مهندس چینی‌فروشان ـ که خود از شخصیت‌های فرهنگی کشور هستند و قائم‌ مقام ایشان، جناب آقای باقری ـ که از مدیران پرسابقه و خوش‌سابقه در عرصه فرهنگ‌اند هستیم. علاوه‌ براین، به‌ ویژه جا دارد از نقش بسیار سازنده و مؤثر جناب آقای علی‌اکبر اشعری ـ که از شخصیت‌های فرهنگی کشور و عضو هیئت مدیره دفتر نشر و مدیرمسئول این نشریه هستند و سال‌ها در مناصب مختلف، در رأس امور مهم فرهنگی کشور بوده‌اند ـ تشکر کنیم. همچنین باید اعضای هیئت علمی نشریه که همه از شخصیت‌های ارزشمند فرهنگی و سیاسی کشورند، کمال تشکر و سپاس‌گزاری را داشته باشیم.

در طول دو سال گذشته، ۲۱ میزگرد علمی در دفتر مجله فرهنگ اسلامی برگزار گردید که ۱۱ مورد مربوط به مسائل سیاسی جهان اسلام و ۱۰ مورد مربوط به مسائل فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی دنیای اسلام بوده‌است. در میزگردهای سیاسی، به ترتیب: مصر و شرایط سیاسی و تحولات آن، فرآیند تحول و تغییر از تونس، بحران سوریه و معادلات قدرت در خاورمیانه، تحولات و آینده یمن، وضعیت سیاسی در آسیای مرکزی و قفقاز، شرایط عربستان در دوران گذار، قدس، اسرائیل و جهان اسلام، داعش به عنوان یک پروسه تاریخی یا پروژه سیاسی، غزه، عراق و چالش‌های فراروی آن، افغانستان و آینده آن مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته‌است. بخش قابل توجهی از این میزگردها اخیراً به وسیله دفتر نشر فرهنگ اسلامی، در کتاب «عصر شکستن زنجیرها» منتشر شده‌است.

در حوزه امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میزگردهایی درباره تهاجم فرهنگی مبانی و روش‌های آن، چیستی و چرایی مهندسی فرهنگی، مفهوم فرهنگ، وضعیت فلسفه در ایران امروز، رسانه و فلسفه رسانه، بحران ایدئولوژیک در جهان عرب، اسلام و توسعه، چیستی و چرایی اقتصاد اسلامی، چالش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و الگوهای نوین در انقلاب اسلامی ایران برگزار شده‌است. در طول دو سال گذشته، ۲۰ مصاحبه ماه انجام شد که هفت مصاحبه در مورد مسائل فرهنگی و اجتماعی بود. در این مصاحبه‌ها، با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دکتر سیدحسن حسینی، دکتر مهدی محقق، آیت‌الله رسولی محلاتی، دکتر محمدهادی همایون، دکتر سید سلمان صفوی و مهندس چینی‌فروشان درباره قرآن مجید و اعجاز آن، شکست پایه‌های فکری نوزایی در غرب، راز شکوفایی و افول تمدن اسلامی، مقام عرفانی امام خمینی(ره)، مهندسی فرهنگی و فرازها و فرودهای ادبیات کودکان و نوجوانان گفت‌وگو شده‌است.

در این مدت، یک مصاحبه با دکتر حسن سبحانی درباره اقتصاد اسلامی، سرمایه‌داری و سوسیالیسم داشته‌ایم و همچنین شش مصاحبه در زمینه بیداری اسلامی، با آیت‌الله محمدعلی تسخیری، آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی، دکتر علی‌اکبر ولایتی، دکتر صباح زنگنه، مهندس حسین شیخ‌الاسلام، دکتر پیمان جبلی و دکتر حسین رویوران که به گفت‌وگو درباره بیداری اسلامی، مصر، فلسطین، پدیده داعش به عنوان پروژه غرب در مقابل پروسه بیداری اسلامی، محور مقاومت اسلامی و تونس اختصاص یافته‌است. در طول این مدت، همچنین شش مصاحبه با چهره‌های سیاسی خارجی در مورد مسائل جهان اسلام داشته‌ایم؛ از جمله، با دکتر رمضان عبدالله شلح ـ دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، سرلشکر دکتر امین حطیط ـ امیر بازنشسته ارتش لبنان و استاد علوم استراتژیک در دانشگاه‌های لبنان، عبدالرحیم افضلی ـ معاون پیشین ریاست‌جمهوری افغانستان، شیخ نعیم قاسم ـ قائم‌مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان، ناصر ابوشریف ـ نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، دکتر طلال عتریسی ـ عضو هیئت عالی تعیین روش‌ها و برنامه‌های دانشگاه لبنان. تحولات جهان عرب و راه امروز مبارزان فلسطینی، محور مقاومت اسلامی در لبنان، شرایط کنونی افغانستان، مقاومت اسلامی در غزه و مواضع جمهوری اسلامی در کنار انقلاب اسلامی مردم فلسطین موضوع این گفت‌وگوها بوده‌است. همچنین، در طول دو سال گذشته، ده‌ها مقاله علمی در زمینه مسائل فرهنگی، ارتباطات، اقتصاد، رادیو و تلویزیون، هنر، فلسفه، سیاست، بیداری اسلامی، فرهنگ و اندیشه و… در این نشریه منتشر شده‌است.

امروز نشریه فرهنگ اسلامی دو ساله شده‌است. دو سالگی در طول عمر انسان، زمانی است که از شیر گرفته می‌شود و روی پای خودش راه می‌رود و می‌کوشد تا بتواند به‌تدریج احتیاجات خود را تا حدی برآورده سازد، ولی از شما چه پنهان، نشریه فرهنگ اسلامی از نظر توان مالی، نگران آینده حرکت خود است. این نشریه نه برای تعلقات حزبی، نه برای تمایلات جناحی و نه برای تمنیات مادی به وجود آمده‌است؛ بلکه پا به عرصه گذاشته تا در حد خود و به اندازه توان خود، از انقلاب اسلامی ایران دفاع کند. تهاجم فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به انقلاب اسلامی، از همه سو صورت می‌گیرد. رسانه‌های خارجی که جای خود دارند، ولی کم‌اند رسانه‌های داخلی که به دور از جار و جنجال جناحی، در حال دفاع از مبانی و اصول انقلاب اسلامی باشند. کم‌اند نشریه‌هایی که هنوز به اسلام ناب محمدی، حرکت سرخ علوی و راه درخشان امام خمینی(ره) در انقلاب اسلامی وفادار مانده باشند و از سازش‌کاری، تجدیدنظرطلبی و غرب‌گرایی، به سهم خود جلوگیری کنند و در عین‌حال، بکوشند به حب و بغض‌های جناحی و غرض‌ورزی‌های شخصی و منفعت‌طلبی‌های گروهی آلوده نشوند؛ کم‌اند و ما یکی از آن کم‌ها هستیم! غرض از این درد دل صرفاً جلب همدلی و دلسوزی نیست، غرضْ جلب کمک و همکاری است.

شما می‌توانید از این مجله که متعلق به خود شماست، حمایت کنید؛ می‌توانید با حمایتی که از حامیان انقلاب خود می‌کنید، از انقلابی که آن را در تاریخ معاصر آغاز کرده‌اید، حمایت کنید. شما می‌توانید از راه‌های مختلف به ما کمک کنید. استفاده از محتوای مجله در مؤسسات فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و… یکی از راه‌های کمک به این نشریه است. معرفی این نشریه به مراکز علمی ـ پژوهشی در بخش عمومی یا خصوصی یا معرفی آن در کتاب‌خانه‌ها، فرهنگ‌سراها، مساجد و تکایا یا معرفی آن در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، خطبه‌های نماز جمعه و مراکز آموزشی و پژوهشی، راه دیگری برای کمک به آن است. نقد این نشریه و فرا یاد آوردن نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدید آن نیز راه دیگری برای حمایت از این نشریه است. همچنین، مشترک شدن این نشریه یا تشویق دیگران به مشترک شدن و کمک به توزیع این نشریه در مراکز آموزشی، تربیتی، علمی، پژوهشی و عبادی راه دیگری برای تقویت آن است.

راه‌های دیگری نیز ممکن است برای کمک به این نشریه برای شما وجود داشته باشد که از آن طرق، بتوانید این نشریه را یاری کنید. ما با شما میثاق می‌بندیم که به راهی که امام خمینی(ره) در تاریخ گشود، وفادار بمانیم و شما نیز با ما با ما پیمان ببندید که ما را در این راه مقدس تنها نگذارید.

پیروز و سربلند باد پرچم انقلاب اسلامی کامروا باشید.

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.