گفتگو با دکتر فواد ایزدی: آمریکا و جهان، چالش فراگیر

0 295

سخن نخست

به نام اسلام، به کام غرب

خبر چنین است: «داعش، دست و پای پسر سوری ۱۴ساله‌ای را که نمی‌خواست به این گروهک تروریستی بپیوندد، بُرید!» به گزارش «جام جم»، این پسر که خودش را عُمر معرفی می‌کند، در سوریه به چنگ داعش افتاد و یک ماه و نیم شکنجه شد تا عضوی از کودکان تروریست داعش شود، اما او قبول نکرد و به همین علت، داعشی‌ها این مجازات هولناک را برایش در نظر گرفتند. عمر در گفت‌وگو با «کانال ۴» فرانسه، درباره تنبیهش که سه هفته پیش آن را تجربه کرده‌است، می‌گوید: داعشی‌ها همه مردم منطقه را در یک خیابان جمع کردند و بعد، جلوی چشم آن‌ها، دست راست و پای چپم را قطع کردند. داعشی‌ها پیش از آنکه عمر را مثله کنند در خانه‌ها و خرابه‌ها به دنبال کودکان و نوجوانان منطقه گشتند و وادارشان کردند که حتماً در مراسم قطع دست و پای عمر حاضر شوند تا درس عبرت بگیرند.

آن‌ها ساعد نحیف عمر را به زور روی یک بلوک چوبی نگه داشتند و ناگهان، مردی غول‌پیکر که داعشی‌ها «بولدوزر» صدایش می‌کردند، آن را با ساتور، جلوی چشم‌های عُمر و دیگران با یک ضرب قطع کرد. عمر با بغض می‌گوید: «خون از دستم فوران کرد، اما آن‌ها رحم نکردند و پایم را هم بریدند و سپس اعضای قطع‌شده بدنم را روبه‌رویم گذاشتند تا تماشایشان کنم.» عمر اکنون در خانه‌ای واقع در یکی از شهرهای ترکیه زندگی می‌کند و زمانی که این گفت‌وگو با او انجام گرفت سه هفته از مُثله کردنش می‌گذشت، اما هنوز علایم واضحی از آسیب‌دیدگی شدید روانی در او دیده می‌شود.

گروه‌های جنگ‌جوی کودکان داعشی، در فیلم‌های تروریستی که داعش آن‌ها را متنشر می‌کند، زیاد دیده می‌شوند. این بچه‌ها همان‌هایی هستند که جلوی دوربین بی‌رحمانه سر قربانیانشان را می‌بُرند و به دوربین لبخند می‌زنند. به گزارش «جام‌جم آنلاین» برخی کارشناسان تروریسم می‌گویند این بچه‌ها پیش از جنایت، با مواد مخدر صنعتی خاصی نشئه می‌شوند که آن‌ها را برای اعمال خشن جری‌تر می‌کند؛ هرچند آموزش‌های آن‌ها نیز در سنگدلی و قساوتشان بی‌تاثیر نیست.»

خبر دیگر اینکه دیوید کامرون ـ نخست‌وزیر انگلیس ـ استفاده از سلاح هسته‌ای را در برخی شرایط قابل توجیه دانست. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک»، کامرون در کنگره حزب محافظه‌کار در منچستر، از اظهارات جرمی کوربین ـ رهبر حزب کارگر انگلیس ـ که گفته بود اگر تصمیم‌گیرنده باشد، حتی در صورتی که انگلیس به حمله هسته‌ای تهدید شود، دستور استفاده از سلاح هسته‌ای را نخواهد داد، انتقاد کرد. کامرون گفت: «این مسئله امنیت ملی ما را از بین می‌برد.» وی افزود: «ما باید اذعان کنیم که شرایطی وجود دارد که در آن استفاده از سلاح هسته‌ای مسئله‌ای قابل توجیه است.»

افزایش توانمندی هسته‌ای انگلیس در تبلیغات انتخاباتی به یکی از مسائل جنجال‌برانگیز تبدیل شده بود. دولت محافظه‌کار که در انتخابات پیروز شد، تأکید کرده بود به پروژه ساخت چهار زیردریایی هسته‌ای جدید ادامه خواهد داد.

این دو خبر اگر با هم جمع شوند، نتیجه چه خواهد بود؟

اولاً، آیا نتیجه این نخواهد بود که خون‌ریزی و توحش به نام اسلام در خاورمیانه و سایر نقاط جهان آن‌قدر ادامه خواهد یافت تا استفاده از هر نوع سلاح علیه جوانانی که می‌خواهند از استقلال و آزادی کشورشان دفاع کنند، امکان‌پذیر شود؟ ـ منظور دقیقاً جوانانی هستند که در کشورهایی نظیر لبنان، فلسطین، یمن و… برای دفاع از آزادی و کرامت مردمشان می‌جنگند و صدایشان در میان هیاهوی تروریست‌هایی که خوب تجهیز شده‌اند به هیچ کجا نمی‌رسد!

ثانیاً، آیا موجی از اسلام‌هراسی اروپا و آمریکا را فرا نخواهد گرفت تا فضای لازم برای ارعاب و تهدید مسلمانان اروپایی فراهم شود؟ این موج می‌تواند با اقدامات تروریستی نظیر آنچه در پاریس اتفاق افتاده، تشدید شود.

ثالثاً، آیا از همین گروه‌های تروریستی برای خنجر زدن به نیروهای انقلابی استفاده نمی‌شود؛ آن‌چنان که امروز در ضاحیه بیروت (لبنان)، داعش به شیعیان طرف‌دار حزب‌الله خنجر می‌زند و در یمن سینه انصارالله را هدف می‌گیرد و در عربستان، در قطیف و احصاء مساجد شیعیان را منفجر می‌کند و در کراچی در مسجد شیعیان بمب‌گذاری می‌کند؟

یک بار دیگر خبر نخست را مرور کنیم. این نوجوان که دست و پایش بریده شده، به وسیله کسانی به این روز افتاده‌است که از مرزهای ترکیه وارد سوریه و عراق شده‌اند و ترکیه مستقیماً در این قساوت تاریخی سهیم است. جالب اینکه برای آنکه ترکیه چنین نقشی را در منطقه ایفا کند، نخست یک دولت به‌اصطلاح «اسلام‌گرا» در این کشور بر سر کار آوردند و سپس این نقش دردناک را به آن سپردند تا باز هم هرچه جنایت است، به نام اسلام صورت پذیرد!

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.