شیخ نعیم قاسم: بیداری اسلامی در ایران در ایجاد جنبش های بیداری اسلامی در سراسر دنیای اسلام موثر بوده است.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان

0 251

س: اخیرا شاهد بیداری اسلامی و انقلاب هایی بودیم که سران رژیم های مرتبط با رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد. تاثیر این تحولات بر فلسطین چیست؟

- اسرائیل همواره به جنگ فکر می کند.
- اسرائیل به دلیل پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه (سال ۲۰۰۶) دیگر نمی تواند هر وقت و هرگونه که می خواهد درگیر جنگ شود.
- بیداری اسلامی با چالش های حقیقی رو به روست و در هر کشور به سازماندهی و هماهنگی نیاز دارد که با مردم آن کشور هم خوانی داشته باشد.

شیخ نعیم قاسم فرهنگ اسلامی

ج: جنبش بیداری اسلامی که بر اثر ایمان ملت های منطقه، روی آوردن دوباره به التزامات دینی و احساس سرخوردگی و مورد ظلم واقع شدن آنان اتفاق افتاد، اصولا مدیون بیداری اسلامی بزرگی است که امام خمینی (ره) با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بنیان آن را گذاشت. امام با این حرکت از توطئه هایی که بر علیه اسلام و مسلمین چیده شده بود پرده برداشته و اثبات کرد که اسلام دین تغییر، پیشرفت ، امید به آینده، بر پای خود ایستادن و استقلال است. و پس از تلاش های بی وقفه استعمار در طول صده های گذشته که برای تغییر فرهنگ و سازو کارهای فکری و سیاسی و تاثیر گذاری بر امور تربیتی و پرورش ملت های منطقه انجام گرفته است، این فرهنگ اسلامی آرام آرام در میان ملت های منطقه گسترش یافت.

بنا بر این، بیداری اسلامی بزرگ در ایران، در ایجاد جنبش های بیداری اسلامی در سرتاسر دنیای اسلام مؤثر بوده و می توان انعکاس آن را به وضوح دید. و ازین روست که آنچه در تونس، مصر، یمن و بسیاری از جاهای دیگر دیدیم همه تحت یک شعار که همان سرنگونی ظالمان بود صورت گرفت؛ سرنگونی طاغوت هایی که آزادی مردم را سلب کرده و سرنوشت آنان را در گرو خود داشتند. تمام این ظالمان نقاط مشترکی داشتند: از جانب امریکا حمایت می شدند – مبارزه با هرگونه اندبشه پایبند به اسلام، نقطه آغاز و روند ثابت حکمرانی آنان را تشکیل می داد – و همه آنان با تضییع حقوق ملت فلسطین، زمینه مناسب برای حمایت از رژیم صهیونیستی را مهیا کردند. و البته تمام این ها با دلیل و مدرک قابل اثبات است. نام حسنی مبارک معزول به روشنی یادآور این محور حامی اسرائیل است که در منطقه وجود داشت. بنا بر این سقوط این طاغوت ها تأثیر مستقیمی بر سیاست و جهت گیری های این کشورها دارد. همچنان که بر آینده رژیم صهیونیستی مؤثر است و نیروی مضاعف مثبتی برای قضیه فلسطین محسوب خواهد شد. زیرا ملت هایی که در کشورهای مختلف عربی به پا خواستند همه شعار فلسطین و آزادسازی آن را سر داده و همگی دیدگاهی ایمانی خاصی دارند که جهاد، شهادت و ایثار در راه اثبات حق را فضیلت می داند. و این همه به همسو شدن تلاش ها برای جاندادن دوباره به مسئله فلسطین می انجامد. چنانچه وسیع تر و همه گیر شدن این تلاش ها باعث حمایت هرچه بیشتر از این مسئله خواهد شد.

به اعتقاد ما هرچه در منطقه اتفاق می افتد را می توان تحت این عنوان اصلی طبقه بندی کرد: قضیه فلسطین. یعنی اینکه کشورها وملت ها یا باید با اسرائیل باشند و یا از فلسطین حمایت کنند. پس از سقوط این حاکمان ظالم که اجازه نمی دادند ملت هایشان ارتباط و وابستگی خود به فلسطین را ابراز کنند، حالا حمایت از فلسطین بشکل واضحی اعلام می شود. گرچه این حمایت با توجه به واقعیت های جدید این کشورها در برخی موارد مبهم بوده و نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد.

س: با توجه به شکست های اسرائیل در سال های اخیر از گروههای انقلابی اسلامی نظیر حزب ا… لبنان و جهاد اسلامی فلسطین و حماس آیا این رژیم جرأت خواهد کرد بار دیگر جنگ جدیدی راه بیاندازد؟

ج: اسرائیل بر پایه جنگ و دشمنی و اشغال بنا نهاده شده است و برای بودن در جایی که هست، یعنی فلسطین، هیچ منطق و دلیل و حقی ندارد. اسرائیل یک ملت را از سرزمینشان راند تا جای آنها را بگیرد، اسرائیل برای خالی کردن میدان دست به قتل مردم زد و تاریخش پر از جنگ هایی است که در ابتدای اشغال با روستاها و شهرهای کوچک فلسطینی و پس از آن در سطحی گسترده تر با کشورهای عربی اطراف انجام داد. به گونه ای که رژیم اشغالگر بخش هایی از لبنان و سوریه و اردن را تصرف کرد. بنا بر این رژیم صهیونیستی بر پایه جنگ و تجاوز شکل گرفته و امروز شاهد تهدید های اسرائیل هستیم که تنها هم به محیط پیرامونش محدود نمی شود بلکه حتی تا تهدید ایران پیش رفته است. اسرائیل با این گمان که می تواند از موجودیت خود حفاظت کرده و حضور خود در منطقه را تضمین کند، دایره هدفهای احتمالی خود را گسترش داده و بنا بر این همواره برای جنگی جدید آماده است. اما به دلیل پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه (سال ۲۰۰۶) دیگر نمی تواند هر وقت و هر گونه که می خواهد درگیر این جنگ شود. پیروزی مقاومت مرحله ای جدید را شکل داد که اسرائیل دیگر نمی تواند به راحتی از کنار آن بگذرد. اما باید همواره این را در نظر بگیریم که اسرائیل روزی دوباره جنگ ر آغاز خواهد کرد زیرا نمی تواند فلسطینیان، اعراب یا مسلمانان را راضی به اشغال فلسطین کند و چون می خواهد موجودیت خود را آنچنان که در نظر دارد تثبیت کند، فکر می کند تنها راه از بین بردن صاحبان حق است تا صحنه برایش خالی شود. و تحقق این امر تنها یک راه دارد که همان راه جنگ و تجاوز است و ازین روست که اعتقاد داریم اسرائیل همواره در حال آماده سازی خود است و همواره به جنگ فکر می کند اما شرایط کنونی این رژیم را از این کار باز می دارد زیرا نمی تواند نتایج این جنگ را تضمین کند. و ما نیز به عنوان نیروی مقاومت باید همواره آماده باشیم تا غافل گیر نشویم. و این راه درست و روش درست رویارویی است.

س: نقش علما در استحکام بیداری اسلامی چیست؟

ج: بیداری اسلامی عبارتست از احساسات مردمی و حرکتی که در میان مردم گسترش یافت و اثر آن را می توان در بسیج شدن مردم برای سرنگونی برخی نطام ها و تلاش برای سرنگونی نظام های ظالم دیگر به وضوح مشاهده کرد. اینجاست که نقش علما مطرح می شود؛ آنها می بایست با تبیین حقایق و روشنگری به مردم کمک کنند تا امور را به درستی تشخیص دهند یعنی بتوانند جنبش هدفمندی که به استقلال واقعی، آزادی و نظام دلخواه آن ها می انجامد را شناخته و از آن حمایت کنند، تا برای اجانبی که برای سوء استفاده از جنبش بیداری اسلامی به نفع خود و اهدافشان هزینه می کنند به آلت دست تبدیل نشوند. بنا بر این اعتقاد دارم علما باید حقایق را روشن کنند و به دام برخی شعارهای جذاب که در حقیقت نتیجه ای جز خواری و مذلت ندارند، نیفتند. علما باید برای حرکت مردم در مسیر درست اصول و قواعدی معین کنند.

در واقع بیداری اسلامی با چالش هایی حقیقی روبروست و در هر کشور به سازماندهی و هماهنگی هایی نیاز دارد که با مردم آن کشور هم خوانی داشته باشد. همچنین کم تجربگی ملت های ما در برابر توطئه های مستمر و روزمره استکبار جهانی نیز یکی چالش دیگری به شمار می رود. اما با این همه امید بسیار فراوانی به نتیجه بیداری اسلامی داریم زیرا جهت گیری ها و مسیر کلی حرکت درست است و برای ادامه مسیر تنها به وقت و تلاش نیاز داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.