فاطمیون افغانستان و دفاع از حرم اهل بیت پیامبر(ص)

یادداشت سیاسی

0 235

  فاطمیون افغانستان:

فاطمیون نام تشکل شبه نظامی مجاهدان افغان است که مدافع حرم اند و در سوریه در کنار حزب الله لبنان ، زینبیون پاکستان  ، گردانهای ابی الفضل العباس عراق و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حضور دارند. این تشکل ابتدا از تعداد محدودی از افغانهای مقیم منطقه سیده زینب در اطراف دمشق تشکیل شد که هدفش جلوگیری از تصرف حرم حضرت زینب (ع) بود و موفق شد پیشروی نیروهای تکفیری را در ۲۰۰ متری دیواره های حرم متوقف سازد. این تشکل ابتدا کاملا  محدود و بومی بود ولی  اکنون به دلیل پیوستن تعداد زیادی از مجاهدان افغان و افغانهای مقیم ایران به چند هزار نفر رسیده واز لحاظ نظامی به آن لشکر فاطمیون گفته می شود. حضور گروه های شیعی از ایران، لبنان و پاکستان  در سوریه یک نوع هماهنگی یا ستاد مشترک میان این نیروها به وجود آورد.

* فاطمیون نام تشکل شبه نظامی مجاهدان افغانستان است که مدافع حرمند
* گروه اباذر یک از زبده ترین گروههای مبارزه افغانستان است که باطالبان جنگید
* فاطمیون در ایام شهادت حضرت فاطمه(ع) در سوریه بازسازی شد

حسین رویوران فرهنگ اسلامی

قبلا تعدادی از افراد این گروه  در افغانستان علیه ارتش شوروی بعنوان ارتش اشغالگر می‌جنگیدند و نیروهایی بودند که از انقلاب اسلامی ایران نیز حمایت می‌کردند و به نوعی نیروهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شدند . گروه اباذر یکی از زبده ترین این گروه ها بود که در جنگ با طالبان نقش مهمی ایفا کرد. سپاهیان محمد (ص)  نیز از معروفترین واحدهای این مجموعه هستند که در دوره‌های مختلف از نظر تعداد اعضا در نوسان بودند و کم و زیاد می‌شدند. این‌ها به شدت مرید امام خمینی (ره) بودند. حتی یکی از رزمنده‌های  انها به خاطر اینکه بتواند در جنگ تحمیلی شرکت کند، شناسنامه ایرانی  گرفته بود و در جنگ شرکت داشت تا به درجه رفیع شهادت رسید . با اشغال افغانستان از سوی امریکا این گروه از هم پاشید و بسیاری از رزمنده‌ها ی آن مقیم ایران شدند؛ چون دولت افغانستان آن‌ها را بازداشت می‌کرد و سرویس‌های جاسوسی آمریکا در جستجوی­انها­­بودند.

زمانی که بحث سوریه پیش آمد  فاطمیون از جمهوری اسلامی تقاضا­ی کمک کردند این تقاضا را حاج آقا علوی و شهید ابوحامد (فرمانده تیپ فاطمیون) مطرح کردند. انقلاب اسلامی هم که همیشه و همه‌جا حامی گروه‌های مقاومت است، از فعال شدن مجدد گروه فاطمیون حمایت کرد. اوایل سال ۹۴ بود که تیپ فاطمیون متشکل از مجاهدان افغانستانی مدافع حرم با افزایش توان عملیاتی و استعداد نیروهایش، از “تیپ” به “لشکر” ارتقا یافت.معمولا هر لشکر متشکل از چند تیپ است.

نام « فاطمیون» به این دلیل انتخاب شد که این تیپ در ایام شهادت حضرت زهرا باسازی شد. همچنین بچه‌ها می‌گفتند، چون حضرت زهرا (س) غریب بود و در غربت شهید شد و ما هم در سوریه غریب هستیم، نام فاطمیون برازنده ما است. همه رزمنده‌های تیپ های فاطمیون، افغانستانی هستند؛ عده‌ای از خود افغانستان و عده‌ای هم از افغانستانی‌های مقیم سوریه هستند. افغانستانی‌های مقیم سوریه در همان اطراف زینبیه زندگی می‌کردند و جمعیتی در حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار نفر داشتند که بعد از حمله تکفیری‌ها، چیزی حدود پنج هزار نفر از آنها ماندند و از حرم دفاع کردند؛ فاطمیون در عملیات های مختلف در  سوریه شرکت داشتند و تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۴   تعداد۲۰۰ نفر  از آنان به شهادت رسید که این رقم قطعا تا امروز افزایش داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.