جنگ قدرت در تونس

0 162

 با الحبیب قیزه از اعضای سندیکاهای صنفی و رییس دانشگاه تونس و بنیانگذار اتحادیه منطقه ای شغل در شهر قابس در باره اوضاع این کشور گفت وگو کرده ایم که آنرا می خوانید:

س ارزیابی شما در باره اوضاع سیاسی کنونی در تونس چیست؟

ج تنها پس از ارزیابی مرحله انتقالی می توان متوجه وضعیت سیاسی شد ، اداره کشور به دلیل سیاست بازی بد بوده و متقابلا وضعیت اقتصادی و اجتماعی کاملا نادیده گرفته شده است و احزاب سیاست بازی کرده و فرصت را غنیمت شمرده اند از این جهت ما به دلیل سوء مدیریت کشور از سوی احزاب حاکم در وضعیتی دشوار و بن بست قرار گرفته ایم  و نتیجه آن وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی کنونی است. 

س امروزه خواست تحصن کنندگان در مناطق مختلف تونس متفاوت است به  نظر شما برای برون رفت از بحران کنونی  در کشور چه باید کرد ؟

ج راه حل ، رسیدن به  یک توافق تاریخی همراه  با پایه گذاری نظامی دمکراتیک است که بر توجه به حقوق شهروندی و تشکیل دولت مدنی و اهمیت دادن به جنبه های اقتصادی  و  اجتماعی ، توجه به مساله بیکاری و جوانان استوار باشد در حالی که این مسائل اساسی  به حاشیه رانده شدند و متقابلا نخبگان وارد ” دعوای سیاسی” شده و مرحله  انتقالی را یک غنیمت شمردند از این جهت این روند باید تصحیح شود.     

س در حالی که هر طرف طرف، مقابل  را مسئول می داند چه کسی مسئول شعله ور شدن بحران سیاسی در کشور است ؟

ج همه طرف ها و  نخبگان با درجات متفاوت مسئول هستند و کسی که حکومت می کند مسئولیت بیشتری دارد از این رو همه  را دعوت می کنیم که اصل شهروندی وکثرت گرایی را محترم  بشمارند اما این مسائل اساسی نقض شده و ما به اندیشه استبدادی بازگشتیم و حکومت در دست احزاب و نهادهای بزرگ قرار گرفته و این منطق خطرناکی است و ما به منطق تک حزبی بازگشتیم ، آیا نهادها و احزاب کوچک نباید حق مشارکت در گفت  وشنود ملی  داشته باشند؟

  اکنون تنها جنبش “نهضت” و اتحادیه کل شغل و برخی احزاب دیگر قدرت را در دست دارند و با اندیشه  مقابله می شود و ما شاهد بازگشت یکجابه گرایی در اندیشه و استبداد هستیم که انقلاب تونس برای مقابله با آن صورت گرفت ، در جامعه مدنی نقش ها مشخص نیست و این وضعیت بازتاب بسیار بدی دارد و هر طرف باید نقش و وظیفه خود را زیر شعار تونس برای همه بداند و باید نقش احزاب ، سندیکاها و اتحادیه شغل متمایز شود.

س نظر شما در باره مشورتها و بحث ها یی که بین احزابی که  قدرت را در دست دارند و بین مخالفان که با میانجیگری اتحادیه شغل صورت می گیرد چیست در  این مشورت ها نیروها و نهادها و احزابی در نظر گرفته نشدند.

ج آنچه که مهم است چه کسی حکومت را  در  دست خواهد گرفت این سندیکای کار نیست که قدرت را در دست نخواهد گرفت بلکه این حزب است که قدرت   را در  دست خواهد گرفت و احزاب باید به   مسئولیت خود عمل کنند و سندیکاها و نهادها پا برجا باشند ، دولت فعلی حکومت نخواهد کرد .

س شما به عنوان دانشگاه تونس برای حل بحران کنونی چه پیشنهادی دارید؟

ج ما نقشه  راه روشنی ارائه دادیم که متضمن تشکیل دولت از افراد شایسته به ریاست شخصیت های مستقل است مبنی بر اینکه اعضای این دولت برای انتخابات نامزد نشوند و نیز نقش مجلس موسسان قانون اساسی و زمان ماندن  در قدرت مشخص شود اما این پیشنهاد متاسفانه با استقبال روبرو نشد.

 س آیا منظور شما این است که اتحادیه شغل این ابتکار عمل شما را بنام خودش مطرح کرد؟

ج نمی خواهم وارد جزئیات این موضوع شوم ،  اما نیروهایی کنار رانده  شدند و حتی رسانه های گروهی متاسفانه وارد بازی تک حزبی  شده و اندیشه استبدادی و یکجانبه گرایی بازگشته و این چیز بسیار خطرناکی است ما اگر می خواهیم دمکراسی را بر پا کنیم باید بر حقوق شهروندی و چند حزبی و حق مخالفت تاکید کنیم اما آنچه که شاهد آن بودیم بر خلاف آنها بوده است.

س آیا راه حل را  در تشکیل دولتی با حضور افراد شایسته می دانید؟

ج تشکیل دولتی با حضور افراد شایسته گام بسیار مهم اما کافی نیست ، جامعه مدنی باید پیشنهادهایی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی ارائه دهد و در پذیرش کثرت گرایی و حق بیان نظرات  از سوی مخالفان و به دور از قیمومیت الگو باشد زیرا کسی که می خواهد  گفت وگو را رهبری کند نمی تواند دیگران را  بویژه سندیکاها را حذف کند ، ما نمی توانیم دمکراسی را بر اساس منطق کنار زدن دیگران  به  بهانه داشتن اکثریت حذف کنیم از سوی دیگر من در ابتدا بر ضد مجلس موسسان قانون اساسی بودم اما اکنون بر ضد انحلال آن هستم.

 ما خواهان استعفای دولت هستیم زیرا که نتوانست نقش خود را آنگونه که باید انجام دهد از این رو باید دولت شایسته سالار تشکیل شود و جامعه مدنی باید به   نقش خود  در پر کردن خلاء موجود و ارائه پیشنهادها ، عمل کند .

س برخی معتقدند که جنبش “نهضت” بر بقای دولت “علی العریض” اصرار می ورزد نظر شما چیست؟

ج جنبش نهضت اشتباه کرد زیرا که به سخنان “حمادی الجبالی” دبیر این نهضت بی توجهی کرد اگر این پیشنهاد مورد موافقت قرار می گرفت در وضعیت بهتری بودیم ، جنبش نهضت و ترویکای حکومتی پبشنهاد الجبالی را با شکست مواجه کردند ما از ادامه فعالیت مجلس موسسان تا ۲۳ اکتبر ( یکم آبان ) حمایت میکنیم در غیر این صورت شاهد هرج و مرج خواهیم بود. 

.س به نظر شما دلیل گرانی و افزایش اخیر قیمت ها به  ویژه مواد غذائی چیست؟

ج این افزایش نتیجه اوضاع کنونی است زیرا که همه وضعیت اقتصادی و اجتماعی را نادیده گرفتند و در حق کشور کوتاهی می شود و طبیعی است که در سایه این وضعیت بیکاری افزایش یابد ، باید اعتماد عمومی نسبت به نهادهای کشور بازگردانده شود .

س پیام شما برای احزاب سیاسی چیست؟

۱٫       ج احزاب باید در برنامه ها و سیاست های خود به ویژه  در مرحله انتقال به دمکراسی تجدید نظر کنند و نظرات  و رای  مخالفان را محترم بشمارند و نهادها نباید پیرو منطق اکثریت باشند زیرا که این شیوه خطرناک و انحراف از اصول انقلاب است که بخاطر آن مبارزه کردیم ، حق اقلیت باید تضمین شود برای مثال در زمینه سندیکایی ما را حذف کردند درست است که اتحادیه شغل اکثریت را در اختیار دارد اما این بدین معنی نیست که دیگر نهادها را حذف کنند نهاد ما حق دارد در گفت وگوی اجتماعی و ملی شرکت کند.

س- دیدار الباجی قائد السسبسی و راشد الغنوشی را چگونه ارزیابی می کنید؟

ج گفت وگوی مثبت و  مهمی در مسیر صحیح بود و نشست طرف های مختلف  دور میز گفت وگو اقدام مثبتی است مهم  این است که برنامه ها مشخص و روشن باشد.

ترجمه: بازرگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.