مبارزه با دشمن صهیونیستی عامل وحدت امت اسلامی است

گفتگوی اختصاصی فرهنگ اسلامی با شیخ نعیم قاسم جانشین دبیر کل حزب الله لبنان

0 96

فرهنگ اسلامی: چگونه می توانیم امت اسلامی را متحد کنیم و بهترین راه رسیدن به این هدف چیست ؟

شیخ نعیم قاسم: اگر بخواهیم در این زمانه به دنبال عوامل وحدت امت اسلامی بگردیم به چیزی جز فلسطین نمی رسیم . اگر به دیدگاه هماهنگی در رابطه با فلسطین و چگونگی آزاد سازی آن از چنگ دشمن صهیونستی دست یابیم، پس مطمئنا ما گام های مهمی در ایجاد وحدت میان امت اسلامی بر داشته ایم .

نکته دیگر اینکه وحدت امت اسلامی نیاز به وحدت در دیدگاهها و تفکرات فرهنگی در همه مسائلی دارد که ما با هم در آنها اختلاف نظر داریم . نیازی نیست که همه ما نظر یکسانی داشته باشیم بلکه بر روی مفهوم و درک هماهنگ و یکسانی به توافق برسیم و جزئیات متمرکز نشویم و این گونه می توانیم متحد باشیم .

فرهنگ اسلامی: چگونه با توطئه هائی که برای دور نگه داشتن امت اسلامی از قضیه فلسطین صورت می گیرد بر خورد کنیم ؟

شیخ نعیم قاسم: دور نگه داشتن جهان اسلام از قضیه فلسطین امر جدیدی نیست . از ۱۰۰ سال پیش تاکنون ، از زمانی که بعضی از دولت های عرب پذیرفتند که فلسطین را به دست یهودیان بدهند و یهود دولت خود را پایه گذاری کرد ، این امر در جریان است . اکنون هم اعراب بعنوان دولتمردان یا سازمان ها و نه به عنوان ملت درباره فلسطین توطئه می کنند .

ما به رهبری واحد نیاز داریم . رهبری که امت عربی و امت اسلامی را متحد کند و دارای شجاعت برای بیان مشکلات و اوضاع کشور هاو ملت های عربی باشد و آنقدر شجاع و قوی و نیرومند باشد تا بتواند تمام توجه جهانیان را به سمت مسئله فلسطین معطوف کند . مطمئنا همه امت اسلامی از عرب و عجم درباره فلسطین گرد هم جمع می شوند . زمانی دولت قدرتمند در مصر در دوران عبدالناصر بوده که می گفت که باید فلسطین آزاد شود و در آن زمان کشور های مرتجع عربی نمی توانستند بر خلاف او چندان حرفی بزنند . امروز چون در میان رهبران عرب کسی را نداریم که اینگونه سخن بگوید ، اعراب مرتجع به خود جرأت داده اند تا هر گونه که می خواهند سخن بگویند .

برخی پا را فراتر گذاشته اند و می گویند فلسطین از آن یهود است و حتی به برخی از آیات و مفاهیم قرآنی استناد می کنند و آن را به سلیقه خود تفسیر میکنند .

بنابراین ما نیاز به یک رهبر سیاسی قوی داریم که دارای مقبولیت مردمی باشد و بر تمام مسلمانان از عرب و غیر عرب تأثیرگذار باشد تا بتوانیم امت اسلامی را متحد کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.