انقلاب اسلامی ایران در دیدگاه مقام معظم رهبری

0 111

اشاره: با خبر شدیم به کوشش علیرضا مختارپور مجموعه دیدگاههای مقام معظم رهبری پیرامون انقلاب اسلامی در کتابی تحت عنوان «معارف انقلاب» به چاپ رسیده و این کتاب در فاصله کوتاهی به چاپ ششم رسیده است. این کتاب را مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر نموده است. به همین مناسبت گفتگویی داریم با او پیرامون همین کتاب.

فرهنگ اسلامی: جناب آقای مختارپور؛ چه طور شد که به فکر جمع آوری دیدگاههای مقام معظم رهبری پیرامون انقلاب اسلامی افتادید؟

مختارپور: بدون کم ترین تردیدی انقلاب اسلامی مردم ایران که در سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید یکی از بزرگترین و مهم ترین وقایع سیاسی –اجتماعی قرن بیستم به شمار می آید. این اهمیت ناشی از ریشه ها، زمینه ها، ابعاد و آثار متعدد و گوناگون انقلاب اسلامی در سطح جهان و در طول تاریخ پس از پیروزی انقلاب است که بازگشت بیش از سه دهه و نیم، هنوز پژواک صدای رسای آن در فضای جوامع بشری ادامه دارد.

با اطمینان کامل می توان ادعا کرد هیچ یک از شخصیتهای درجه اول و دارای نقش در جریان مبارزات منتهی به پیروزی انقلاب که پس از برپایی نظام جمهوری اسلامی نیز در رده نخست مسئولیتهای سیاسی – فرهنگی کشور تأثیر گذار بوده اند، به اندازه حضرت آیت الله سید علی خامنه ای درباره تاریخچه، مبانی، ریشه ها، ابعاد و آثار این انقلاب عظیم سخن نگفته اند. معظم له در طول سالها پس از پیروزی انقلاب به تبیین و تشریح اهداف، مبانی و آثار انقلاب اسلامی در سطح داخلی و بین المللی در سخنرانی ها، پیام ها و نشستهای گوناگون پرداخته اند.

گزیده این بیانات که صرفاً به دوران پس از رهبری معظم له از ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ به بعد اختصاص دارد در کتابی با ۱۰۴۰ صفحه توسط دفتر حفظ و نشر آثار معظم له در سال ۱۳۹۰ منتشر شد که تا کنون ۵ بار تجدید چاپ شده است. کتاب معارف انقلاب اسلامی مروری است بر دیدگاههای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای پیرامون انقلاب اسلامی. من فکر می کنم انتشار این کتاب یک توفیق بود که نصیب من شد.

فرهنگ اسلامی: ویژگی های اصلی این کتاب چیست؟

مختارپور:  یکی از مهم ترین ویژگی های این کتاب تشریح دقیق وقایع تاریخی است. معظم له با تسلط کامل بر الف- تاریخ اسلام ب- تاریخ ایران ج- تاریخ جهان مخصوصاً غرب در تاریخ استعمار ملتها توسط استعمارگران تمامی تحلیل های خود درباره ریشه ها،مبانی، اهداف و آثار انقلاب اسلامی را با اشاره و تجزیه و تحلیل وقایع تاریخی مرتبط و به صورت استدلالی و به دور از بیان احساسی یا غیر علمی بیان کرده اند.

برای نمونه کافی است به مباحث مربوط به انقلاب روسیه در صفحات ۱۴۸ تا ۱۵۰، پیشوایان مشروطه در صفحات ۵۴۵ و ۸۱۲؛ جنگ جهانی اول در صفحات ۳۶۸ و ۷۳۸؛ جنگ جهانی دوم در صفحات ۶۴۰ و ۷۳۷؛ قرار داد. وثوق الدوله در صفحات ۳۳۸ و ۸۴۲؛ کودتای ۲۸ مرداد در صفحات ۶۰۰ تا ۶۰۲ و دهها واقعه تاریخی دیگر مراجعه شود.

فرهنگ اسلامی: به نظر شما این کتاب چه ویژگی های دیگری دارد؟

مختارپور: طبقه بندی مطالب و تقسیم منطقی مباحث از دیگر خصوصیات این کتاب است. خواننده کتاب با مطالعه مطالب معظم له که از سوی ایشان به صورت دسته بندی شده و دارای مراتب متعدد است به نظم منطقی در اندیشه گوینده مطالب پی می برد.

برای نمونه:

* ده عمل و دستاویز بزرگ امام (ره) صفحات ۵۸ تا ۶۳

* معارف انقلاب اسلامی صفحات ۱۶۷ تا ۱۹۱

* هشت ویژگی و ابعاد برجسته شخصیت امام (ره)، صفحات ۴۶۹ تا ۴۷۷

* عناصر اصلی بنای مستحکم نظام، صفحات ۵۸۲ تا ۵۹۵

* ارکان اصلی انقلاب اسلامی ایران، صفحات ۷۲۶ تا ۷۲۹

فرهنگ اسلامی: در قرن بیستم انقلابات بزرگی رخ داد نظیر انقلاب روسیه، انقلاب چین و انقلاب اسلامی در ایران. آیا در این مجموعه به انقلابهای بزرگ معاصر اشاره شده است؟

مختارپور:  مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب ها از جمله انقلاب اکتبر روسیه، انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب انگلستان، انقلاب آمریکا و جنبش های آزادی بخش و استقلال طلبانه در هندوستان، فلسطین، مصر و… از دیگر مطالب مندرج در کتاب معارف انقلاب است که در این مقایسه وجوه تشابه و افتراق این انقلاب ها مورد بررسی قرار گرفته است.

فرهنگ اسلامی: این کتاب چه کاربردهایی در امور پژوهشی دارد؟

مختارپور:  توجه به مفاهیم، اصطلاحات و به طور کلی موضوعات اساسی مورد توجه روشنفکران، و محققان علوم سیاسی – اجتماعی و تشریح برداشت مورد قبول با توجه به معارف دینی و ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی برای نشان دادن تفاوت های بنیادین در تفسیر و تحلیل موضوعاتی همچون آزادی، جمهوریت، مردم سالاری دینی، ترقی، تقلید، استقلال، اصلاحات، عدالت اجتماعی و… از ویژگیهای جالب توجه کتاب معارف انقلاب است.

فرهنگ اسلامی: شما به عنوان کسی که به صورت تخصصی روی دیدگاههای مقام معظم رهبری در مورد انقلاب کار کرده اید. به نظر شما دیدگاه مقام معظم رهبری درباره نحوه صیانت از انقلاب اسلامی چیست؟

مختارپور: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای انقلاب اسلامی را موجودی زنده می دانند که مانند هر موجود زنده دیگری برای رشد صحیح نیاز به مراقبت دائمی دارد و برای صیانت از آن علاوه بر شناخت آسیبها و آفات احتمالی، همواره باید نظارت دقیق مردم از یک سو و رهبران و نهادهای قانونی و دینی از سوی ذدیگربر مسیر انقلاب و حرکت مسئولان و مجریان و قانون گذاران آن برقرار باشد تا نهال طیبه انقلاب اسلامیبتواند پس از استحکام  و پیشرفت همه جانبه معنوی و مادی، الگویی برای مسلمانان و آزادی خواهان جهان شودو طرحی نو در سپهر سیاست و تمدن و فرهنگ درانداخته شود.

فرهنگ اسلامی: آیا در این مجموعه به نقش مردم نیز پرداخته می شود؟

مختارپور:  اهمیت شگرف و بی بدیل نقش مردم به عنوان سرمایه اصلی و یگانه صاحبان، حافظان و وارثان انقلاب و باور به مردم سالاری دینی بر اساس مکتب اسلامو توجه خاص به عزت ملی و خودباوری از دیگر مطالب این کتاب است.

فرهنگ اسلامی: شناخت انقلاب اسلامی ایرانبه یک معنی می تواند شامل شناخت دوستان و دشمنان انقلاب نیز بشود. آیا در این کتاب به ضرورت شناخت دشمنان انقلاب اسلامی نیز پرداخته شده است؟

مختارپور: انقلاب اسلامی ایران هم به دلیل اسلامی بودن، هم به دلیل استقلال طلبانه بودن، هم به دلیل عدالتخواه بودن، مورد دشمنی و کینه توزی استعمارگران، مستبدان، معاندان اسلام و متجاوزان به استقلال ایران است. در چنین شرایطی است که دشمن شناسی و بصیرت مردم و مخصوصاً خواص –از روحانیون تا دانشگاهیان و مدیران و مسئولان- اهمیت فوق العاده ای می یابد و بخش قابل توجهی از مطالب کتاب را به خود اختصاص می دهد.

فرهنگ اسلامی: اگر بخواهید دو فراز از فرازهای مهم این کتاب را انتخاب کنید و برای ما بخوانید کدام ها را می خوانید؟

مختارپور:  اول این فراز:

وقتی انقلاب را مثل یک کتاب باز کنیم، در درون آن فصول و سطور معرفت وجود دارد: معرفت دینی، معرفت سیاسی و معرفت اخلاقی. همه اینها در ذیل کلمه انقلاب وجود دارد. عرصه سیاسی انقلاب تازه ترین و جذاب ترین سخن را نه فقط برای ملت ایران که برای بشریت دارد. کسانی خیال می کنند اصطلاحات فراهم آمده و در اردوگاه لیبرال دموکراتها که وارد کشور می شود، سوغات های جدیدی است که انقلاب را نشنیده و حالا باید انقلاب و انقلابیون آنها را بشنوند. این خطاست. انقلاب در خلا متولد نشد. انقلاب اسلامی و این کتاب قطور معرفتی وقتی تدوین شد که همه این حرف ها در دنیا بود.

۲۴ شهریور ۱۳۸۱

و فراز دیگری از کتاب:

اینجانب لازم می دانم اساسی ترین معارف انقلاب را که همه در شمار بینات مکتب انقلاب و برخاسته از اصول و احکام اسلام است، یک بار دیگر به برادران و خواهران خود تذکر داده و همه ملت انقلابی و شجاعمان را به توجه و اهتمام روز افزون نسبت به آنها دعوت کنم.

۱۴ خرداد ۱۳۶۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.