قدس مسئله اصلی جهان اسلام است

مصاحبه اختصاصی با دکتر عبد اللطیف استاد روابط بین الملل

0 325

 

فرهنگ اسلامی: در این زمان چگونه می توان ملتهای اسلامی را متحد کرد ؟

دکتر عبدالطیف: ایجاد وحدت میان جوامع مسلمان باید بر اساس نقاط مشترک و مهم صورت گیرد و مسائل جزیی و اختلاف برانگیز که از دید اجتهادی و فقهی به آن می نگرند را کنار بگذاریم.

اختلاف فقهی و اجتهادی اندکی وجود دارد که نباید این مسئله موجبات فتنه انگیزی باشد بلکه باید آنها را همانگونه که هستند رها کنیم و به نقاط مشترک بپردازیم . نقاط مشترک اساس دین است یعنی توحید و نبوت ، که از اصول دین ما هستند .

د نتیجه امروز ما به شدت نیازمند وحدت هستیم . به ویژه که جامعه اسلامی با عده ای خود محور که با همه توان به دنبال ایجاد انواع فتنه ها و صدور آن به منطقه هستند ، روبه روست . این عده ، همان دشمن تکفیری هستند که پشتوانه اصلی و حقیقی دولت غاصب صهیونستی هستند .

تلاش ما برای وحدت مسلمانان ( که پیش از این امام خمینی (ره) آن را پایه گذاری کرد و جانشین ایشان آیت الله العظمی خامنه ای (روحی فداه) آن را همچنان حفظ کرد ) ، گامیست برای ایجاد یکپارچگی میان مسلمانان و دور انداختن اختلافها و دودستگی ها.

از این فرصت اکنون می توان به بهترین وجه بهره برداری کرد تا مسلمانان را در برابر دشمنان متحد کرد یه ویژه درباره قضیه فلسطین و آزاد سازی این کشور از چنگال غاصبان اسرائیلی.

فرهنگ اسلامی: اهمیت مساله قدس و مسلمانان از نظر شما چیست ؟

دکتر عبد الطیف: البته مسئله قدس نقطه مرکزی و اصلی جهان اسلام محسوب می شود که در این ماجرا همه ملتهای مسلمان با وجود همه اختلافات عقیدتی ، رو به سوی آن دارند و متوجه آن هستند . چرا که هیچ مسلمانی با برادر دینی اش در این اختلاف ندارد که ملت فلسطین محق و مظلوم و رژیم غاصب صهیونستی کینه توز و ظالم است و در نتیجه این مسئله ، مسئله ای اصلی به شمار می آید و امام راحل (ره) هم آن را مسئله اصلی و محوری برای وحدت جوامع اسلامی معرفی کرد و آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال را روز جهانی قدس نامید تا در آن روز همه مسلمانان زیر این پرچم با وحدت کلمه ، برای رفع ظلم از قدس تلاش کنند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.