زمان این آتش بازی به پایان رسیده است؟

0 86

ناگهان ابرهای سیاه در آسمان روابط هند و پاکستان ظاهر شدند  و هواپیماهای جنگنده هندی به سوی آسمان پاکستان حرکت کردند و کوشیدند و خروشیدند و یک اردوگاه تحت کنترل پاکستان در منطقه جامو و کشمیر را بمباران کردند و متقابلاً جنگنده های پاکستان برخاستند و بطرف جنگنده های هندوستان یورش بردند و یکی از آنها را ساقط کردند و خلبان جنگنده آتش گرفته هندی خود را به بیرون پرتاب کرد و با چتر نجات فرود آمد و بوسیله نیروهای پاکستان دستگیر شد و تحویل مقامات هندی گردید و جنگنده ساقط شده هندی که با پول مردم هند تهیّه شده بود تبدیل به یک آهن پاره شد و بعد همه چیز تمام شد امانه برای همیشه و شاید هم نه برای همه تا چندی بعد باز جنگنده ها برخیزند و سربازان سینه خیز به سوی یکدیگر یورش برند و آسمان کشمیر را گرد و غبار تاخت تازهای جدید تیره و تار کند و آتش رگبار ها بروی یکدیگر گشوده شود.

***

هرگاه که جنگنده های هند و پاکستان در فضا به پرواز در می آیند تن چندین و چند بیوه زن و کودک یتیم در کشمیر و جامو بلرزه در می آید! از لحظه ای که دو قلو های پاکستان از شکم مادر هند با عمل جرّاحی بدنیا آمدند  – که امروز نام یکی جمهوری اسلامی پاکستان و نام دیگری بنگلادش است- تا امروز چند نفر جان باختند و چند خانواده داغدار شده است؟

حقیقت این است که هند و پاکستان و بنگلادش بیش از آنکه سه کشور باشند یک کشورند چون شبه قاره هند یک سرزمین است و در این سرزمین یک نژاد و یک فرهنگ و یک تاریخ و یک سرگذشت وجود دارد و در آینده نیز یک سرنوشت وجود خواهد داشت. ولی چطور شد سه کشور شدند؟ و چرا سه ارتش دارند و چرا بین آنها مرز است؟ چه کسی دوست داشت که شبه قاره هند یک کشور نیرومند نباشد؟ چه کسی دوست داشت زبان فارسی زبان ملّی مردم شبه قارّه هند نباشد؟

چه کسی دوست نداشت مسلمانان و هندوها در کمال صلح و صفا و صمیمیّت با هم زندگی کنند؟

چه کسی دوست نداشت هندوستان یک وزنه مهم و سرنوشت ساز در جهان اسلام باشد؟ چه کسی شبه قارّه هند را تجزیه کرد؟ بله دین گروههائی از مردم پاکستان و بنگلادش و هند یکی نیست ولی مگر الان دین همه مردم در کشور هندوستان یکی است؟ چه کسی زبان فارسی را درشبه قارّه هند نابود کرد؟ و ادیان و مذاهب و زبان ها و خطوط مختلف را درشبه قارّه هند رواج داد؟ چه کسی دوست دارد این مردم بروی هم آتش بگشایند؟ وقتی جوانان شبه قارّه هند در خون خود می غلطند لبخند رضایت بر لب چه کسی می تواند شکوفا شود؟

آیا نخبگان و زمامداران و نظامیان شبه قارّه هند هنوز به این نتیجه نرسیده اند که زمان این آتش بازی های بی فرجام به پایان رسیده است؟

                                                                                                               سینا سرمد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.