تبیین وحدت جهان اسلام و ضرورت حمایت انقلاب اسلامی از نهضت های اسلامی

0 111

سخن نخست

بیانیه «گام دوّم انقلاب اسلامی» در شرایطی از سوی مقام معظم رهبری صادر شد که انقلاب اسلامی ایران پس از چهل سال مقاومت شورانگیز، شرایط نوینی را در ایران، منطقه و جهان تجربه می کند.

جا دارد نگاه کوتاه و سریع به تغییراتی که انقلاب در این سه سطح بوجود آورده داشته باشیم.

الف: سطح داخلی
در سطح ملّی انقلاب ایران موجب قطع تسلّط بیگانگان بر منابع داخلی کشور بویژه نفت شد به یک معنی پیروزی انقلاب اسلامی تأمین کننده اهدافی بود که پیش از آن در نهضت ناکام ملّت ایران در دوران آیت الله کاشانی پیگیری می شد. نهضتی که موجب روی کار آمدن دولت محمد مصدّق شد. ولی با کودتای سپهبد زاهدی آن دولت سقوط کرد و صنعت نفت ایران مجدداً تحت کنترل انگلستان در آمد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی درایران کشور روزانه بیش از شش میلیون بشگه نفت صادر می کرد- و یا بهتر است بگوئیم شش میلیون بشگه نفت از دست می داد- در حالیکه کمتر از چهل میلیون نفر جمعیّت داشت. مع الوصف مردم از جهت تهیه سوخت مورد نیازشان در مضیقه بودند. هیچ یک از شهرهای ایران گازرسانی نشده بود. تقریباً تمام روستاهای ایران از نعمت راه آسفالته، برق و گاز و آب آشامیدنی محروم بودند. در تهران مردم ناگزیر بودند از کپسول گاز استفاده کنند. بخش وسیعی از کشور گرفتار فقر مطلق بود بگونه ای که در تهران از میدان شوش تا شهرری پر از زاغه ها و حلبی آباد ها بود و مردم با پیت حلبی و کارتن برای خود زاغه هائی را ساخته بودند و در آنها زندگی می کردند. در تمام شهر تهران پل هوائی وجود نداشت. در سال ۱۳۵۶ بلژیکی ها چند پل هوائی فولادی در تهران نصب کردند تا از ترافیک طاقت فرسای شهر بکاهند. مجموعه دانشجویان کشور کمتر از دویست هزار نفر بود و در اغلب رشته ها فقط تا مقطع لیسانس تدریس می شد و برای مقاطع بالاتر دانشجویان اجباراً در صورت امکان مالی به کشور های دیگر مهاجرت می کردند. در تمام کشور تعداد سدهای ساخته شده به انگلشتان دو دست نمی رسید ولی امروز تمام شهرهای ایران گاز رسانی شده، به تمام روستاهای ایران راه آسفالته کشیده شده و غالباً از نعمت برق و گاز برخوردار شده اند و تعداد دانشجویان کشور به چهار میلیون نفر رسیده و صدها سدها در کشور ساخته شده  در حالیکه میزان صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشگه نفت در روز کاهش یافته است.

ب: در سطح منطقه ای

در سطح منطقه ای امروز انقلاب اسلامی به کشور های لبنان، فلسطین، عراق، یمن و بحرین سرایت کرده و سطح آگاهی های سیاسی مردم کشورهای اسلامی در آسیای غربی و آفریقای شمالی را بالابرده و موجب ارتقاءِ سطح مطالبات سیاسی ملّت ها و سقوط دیکتاتورهائی نظیر بن علی، حسنی مبارک، علی عبدالله صالح، بوتفلیقه، عمرالبشیر، ترکی، قذافی و حفیظ الله امین در تونس، مصر، یمن، الجزایر، سودان و افغانستان و لیبی شده است وسیر تحولات نشان می دهد که بزودی تغییرات سیاسی مهمی در عربستان رخ خواهد داد. طلیعه این تحولات از نظر اجتماعی آغاز شده و نتایج سیاسی آن بزودی آشکار خواهد شد.

ج: در سطح جهانی

در مقیاس جهانی انقلاب اسلامی موجب افزایش آگاهی و مطالبات سیاسی درآسیای مرکزی و قفقاز و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان نظام جهانی دوقطبی، سقوط مارکسیسم و تهدید نظام های سیاسی پادشاهی، سقوط وهابیّت و تروریسم و تکفیر و افزایش چالش های جدّی برای سلطه جهانی غرب و متلاشی شدن پیمانهای ناتو، ورشو و سنتو شده است و از قدرت غرب در منطقه و جهان بطور قابل تأملی کاسته است.

***

دراین شرایط جنگ های نظامی[جنگ تحمیلی] و تروریستی [منافقین] تحمیل شده به ملّت ایران با پیروزی ملّت ایران پایان یافته ولی جنگ روانی و جنگ اقتصادی علیه ملّت ایران و انقلاب اسلامی به اوج خود رسیده است. در شرایط کنونی در صورتیکه مقاومت ملّت ایران ادامه پیدا کند – که ادامه پیدا خواهد کرد- بزودی غرب ناگزیر به قبول شکست خود در مقابل ملّت ایران و انقلاب اسلامی خواهد شد و استقلال و آزادی ملّت های منطقه را اجباراً خواهد پذیرفت و این پذیرش به معنی تثبیت پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تداوم آن و آغاز عصر تمدّن نوین اسلامی خواهد بود و این تحول مهم گام دوّم انقلاب اسلامی در ایران و منطقه خواهد بود.

با امید به پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق آرمانهای ملّی، منطقه ای و جهانی آن باید توجه داشت باشیم که در این مقطع خاص تاریخی هرگونه سستی و غفلت از وظایف و تعهداتی که در مقابل مردم و انقلاب بر عهده داریم گناهی نابخشودنی خواهد بود چون ممکن است به از دست رفتن فرصتی شود که اینک در اختیار ملّت ایران و کشور های مسلمان و مستضعفین جهان قرار گرفته است.

برای دانلود مستقیم نسخه PDF مجله برروی لینک زیر کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.