چهلمین هفته زرد!

آیا انقلاب جدید فرانسه در راه است؟

0 62

انقلاب فرانسه با حملات نظامی که از کشورهای همسایه فرانسه بویژه آراگون به آن شد سرخ رنگ شد و اینک جنبش زرد در این کشور آغاز شده است. جلیقه زرد ها روز شنبه بیست و ششم آبان ماه سال ۱۳۹۷ حرکت اعتراضی خود را آغاز کردند. اعتراضات آنها در ابتدا جنبه اقتصادی داشت آنها به افزایش قیمت سوخت و مالیات ها معترض بودند ولی کم کم آشکار شد که این تقاضا ها بهانه های جنبش است نه دلیل آن و دلایل جنبش را باید در لایه های عمیق تر از ساختار جامعه و قدرت در این کشور جستجو کرد. جلیقه زردها تقریباً همان درخواست هائی را مطرح می کنند که انقلابیون فرانسه در نخستین روزهای حرکت خود مطرح می نمودند: نان، کار، بهداشت. ولی بعدها معلوم شد که خواسته اصلی انقلابیون فرانسه آزادی بوده است. جلیقه زرد ها نیز شبیه همان درخواست ها را مطرح می کنند ولی معلوم نیست که این درخواست ها، خواسته اصلی آنان باشد. شنبه آینده چهلمین هفته آغاز جنبش زرد در فرانسه است و در طول این ۲۸۰ روز که بر انقلاب جدید فرانسه می گذرد –اگر بتوان نام آن را انقلاب گذاشت زیرا هنوز تا مرحله تکوین انقلاب فاصله زیادی دارد- مقاومت مردم فرانسه با وجود دادن کشته ها [حداقل ۱۰ کشته که مقامات رسمی نیز آن انکار نمی کنند] وزخمی ها و اسیران فراوان پایان نیافته است و این تداوم اعتراض و شورش نشان از عمق حرکتی می دهد که در تاریخ و جامعه و شرایط سیاسی و فرهنگی فرانسه ریشه دوانده است.

این حرکت در صورت تداوم می تواند به سرعت تسرّی پیدا کند و سپس دو مرتبه زخم های کهن در اروپا سرباز خواهند کرد و واقعیّت دین ستیزی رهبران سکولار در مقابل حقیقت روح آزادیخواه انسان اروپای متمدن قرار خواهد گرفت که خواهان آزادی و معنویّت در این قارّه سبز است.

هنوز نمی توان درباره فرجام این جنبش اجتماعی سخن گفت. آیا رژیم حاکم می تواند با اهرم های امنیّتی مردم خود را کنترل کند؟ آیا اعتراضات فروکش خواهد کرد؟ آیا دولت های خارجی در قالب اتحادیه اروپا در مسائل داخلی فرانسه به نفع طبقه حاکم دخالت خواهند نمود؟ هنوز همه چیز در پرده ابهام است شنبه آینده چهلمین شنبه و اربعین هفته های اعتراض و شورش در فرانسه است. پرسش مطرح برای همه – از حاکم و محکوم – در فرانسه چنین است: آینده چه رنگی است یعنی بخت مردم فرانسه آیا سفید خواهد بود یا سیاه؟

شما نظر بدهید

نظر شما چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.