دلالی سیاسی و امانوئل ماکرون

0 53

رسانه ها از تلاش رئیس دولت فرانسه برای دلالی سیاسی بین ایران و آمریکا خبر می دهند.

به گزارش «تابناک»؛ یک رسانه آمریکایی در گزارشی، جزئیاتی از پیشنهادهایی را که قرار است «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه برای متقاعد کردن ایران به مذاکره به آمریکا مطرح کند، منتشر کرده است.

المانیتور نوشته، قرار است ماکرون پس از چندین هفته رایزنی با ایران و کاخ سفید در اجلاس گروه ۷ که از چند روز دیگر در فرانسه آغاز می‌شود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را برای اعطای مشوق‌های اقتصادی محدود جهت مجاب کردن ایران به حضور در میز مذاکره با آمریکا تحت فشار قرار دهد.

اما ترامپ همزمان با ابراز علاقه در اظهارات علنی‌اش برای رسیدن به توافق جدید با ایران، نشانه‌های اندکی مبنی بر احتمال پذیرا بودن در برابر چنین پیشنهادهایی ابراز کرده است. به نوشته المانیتور، ترامپ تمایلی برای نشان دادن انعطاف‌پذیری در سیاست خود به نام «کارزار فشار حداکثری» نشان نداده است.

ماکرون چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «ما پیشنهادهایی برای کاستن از تحریم‌ها یا برقرار کردن یک ساز و کار جبرانی جهت کمک به ایرانی‌ها برای داشتن زندگی بهتر مطرح کرده‌ایم».

او گفت: «باید ببینیم در ساعت‌های پیش روی، پاسخ ایرانی‌ها چیست و باید ببینیم آمریکایی‌ها تا چه اندازه آماده‌اند پیش بروند.»

ماکرون در آن جلسه به جزئیات بیشتری از پیشنهادهای خود اشاره نکرد؛ اما المانیتور به نقل از دیپلمات‌ها و کارشناسان نوشته است فرانسه به دنبال دریافت چراغ سبز از دولت ترامپ است تا در ازای راضی کردن ایران به حضور در میز مذاکره، برای برخی خریداران نفت ایران معافیت‌هایی در دوره‌های محدود صادر کند.

یک مقام اتحادیه اروپا که به شرط عدم افشای نام با المانیتور گفت‌وگو می‌کرد این طرح را پیشنهادی برای مدت محدود، برای مذاکره بر سر موضوعات محدود و با مشوق‌های محدود توصیف کرده که هدف آن فقط محک اوضاع است. او اضافه کرد که مقام‌ها معتقدند فشار به تنهایی ایران را به تسلیم وادار نخواهد کرد.

بخش دیگری از پیشنهادهای فرانسه، اعطای نوعی بسته جبرانی از سوی اروپا از جمله یک خط اعتباری است. المانیتور نوشته ماکرون در گفت‌وگوی تلفنی صد دقیقه‌ای خود با رئیس‌جمهور ایران، برقراری یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران را مطرح کرده است.

بنظر شما:

چرا حل مسئله رابطه ایران با آمریکا مهمتر از حل مسائل داخلی فرانسه برای رئیس جمهور فرانسه شده است در حالیکه می داند چهل هفته است که دهها هزار نفر از مردم کشور فرانسه به خیابانها می ریزند و علیه او و مشروعیت دولتش تظاهرات می کنند و کشته و زخمی و اسیر می دهند ولی رئیس جمهور فرانسه حاضر نیست به ندای آنها پاسخ مثبت بدهد راستی دلیل آن چیست؟ با توجه به تناقضات موجود در سیاست ماکرون لطفاً یکی از این چهار گزینه را انتخاب کنید:

الف: آیا رئیس جمهور فرانسه، فرانسوی است؟

ب: آیا رئیس جمهور فرانسه، ایرانی است؟

ج: آیا رئیس جمهور فرانسه، آمریکائی است؟

د: هیچکدام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.