آمریکا، داعش و حشدالشعبی

0 591

بسیج مردمی عراق یا حشدِ شعبی (به عربیالحشد الشعبی) که به بسیج عراق نیز معروف است، به نیروهای شبه‌نظامی عراق گفته می‌شود که در کنار ارتش این کشور قرار دارند و با هدف مبارزه علیه داعش سازمان دهی شده‌اند. این نیرو از گروه های مختلف تشکیل شده که عمدتاً گروه‌های شیعه هستند اما گروه‌های سنی مذهب و مسیحی و ایزدی نیز در آن حضور دارند. بسیاری از این گروه‌های شیعه قبلاً به‌طور مستقل در عراق و به خصوص علیه نیروهای ائتلاف فعالیت داشته‌اند حشدالشعبی. در روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ با اکثریت آرای مجلس عراق به عنوان یک سپاه جدا از ارتش رسمیت پیدا کرد.

در سال ۲۰۱۴ و پس از افتادن موصل در ۵ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی به دستِ تروریست های داعش در واکنش به فتوای مراجع عراق به‌ویژه فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی، این نیرو تشکیل شد. هدف این نیروها کمک به ارتش و نیروهای امنیتی عراق برای دفاع از مردم عراق و مبارزه با تروریست هاست.

عقیل حسینی رئیس شورای بسیج عراق گفته است که بسیج عراق با تجربهٔ بسیج ایران تشکیل شده‌است. نوری مالکی در مرداد ۱۳۹۴ خورشیدی در مصاحبه با خبرگزاری ابنا تصریح کرد: ما در ساختار بسیج عراق از بسیج ایران الگو گرفتیم.

در سپتامبر ۲۰۱۵ حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که گروه‌های حشد شعبی بخشی از نیروهای حکومتی هستند. پارلمان عراق، نیز در آذرماه ۱۳۹۵ قانون حمایت از نیروهای حشد الشعبی را تصویب نمود. با تصویب این قانون، حشد الشعبی رسماً به یک نهاد قانونی تبدیل شد و جزئی از ساختار ارتش عراق به شمار می رود و می‌تواند زیر نظر شورای عالی امنیت ملی عراق قانونی فعالیت کند. در ماده یک این قانون آمده است:

هیأت حشدالشعبی که به موجب دستور شماره ۹۱ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۳۹۴) تشکیل شده بود، بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار می‌رود و تحت فرماندهی فرمانده کل نیروهای مسلح قرار می گیرد. گروه‌ها و تشکیلات حشد الشعبی به موجب این قانون، ساختاری قانونی به شمار می‌روند که از حقوق و پاداشی متناسب با نیروهای امنیتی عراق برخوردار می‌شوند.

 

عمدتاً ساختار و بدنه نظامی حشد شعبی را شیعیان و برخی عشایر سنی عراق از استان صلاح‌الدین، استان نینوا و استان انبار تشکیل می دهند و نیز مسیحیان عراقی نیز به آن ملحق شدند.

تعداد نیروهای آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.مناطق عملیاتی آن‌ها استان بغداد، استان بابل، استان دیاله، استان صلاح‌الدین، استان انبار و همچنین شهر کرمه در نزدیکی شهر فلوجه است. نیروهای بسیج مردمی از سلاح‌های موجود در عراق استفاده می‌کنند. این نیروها در آزادسازی این مناطق نقش اساسی داشته‌اند: جرف النصر، آمرلی، ضلوعیه، بلد، استان دیاله، الدور، علم، ناحیهٔ بغدادی، تکریت و بخش‌هایی از استان انبار

از طرف دیگر دولت آمریکا اعلام کرد تا داعش در سوریه و عراق فعالیت می کند آمریکا از اشغال نظامی این دو کشور صرف نظر نخواهد کرد و همچنان نیروهای نظامی خود را دراین دو کشور نگاه خواهد داشت.

از طرف دیگر در جنگهای حشد الشعبی و ارتش سوریه با داعش آمریکا نه تنها کمکی به این نیروها نکرد بلکه برعکس در مراحل حساس جنگ به نفع داعش وارد عمل شد و نیروهای حشدالشعبی و سایر نیروهای آزادیبخش که با تروریست ها می جنگیدند را بمباران کرد و اسم آن را «آتش دوستانه» گذاشت و در فرصت های مناسب برای انتقال فرماندهان اصلی داعش از محاصره نظامی وارد عمل شد. جدیدترین حمله ارتش آمریکا به مدافعان امنیت و مبارزان ضد تروریست در عراق اخیراً صورت گرفت و پایگاه های حشدالشعبی را بمباران نمود و دههانفر از مدافعان مردم عراق و نیروهای ضدتروریست و صلح جو را قتل عام نمود.

با این وجود آیا می توان گفت که آمریکا علناً وارد جنگ به نفع داعش و علیه صلح وامنیت در عراق نشده است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.