تریاک، طالبان و آمریکا

2 1,099

 

بگزارش روزنامه اطلاعات به نقل از سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر مجموع کشفیات در ۹ماهه ابتدایی امسال را ۷۱۳تن اعلام کرد و از افزایش ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

امیرعباس لطفی درجمع خبرنگاران با بیان این که همچون سال گذشته بالاترین آمار کشفیات به ترتیب مربوط به تریاک، حشیش، مورفین و هروئین است، تأکید کرد: در حوزه کشف شیشه هم با افزایش سه برابری مواجه بودیم.

لازم به یادآوری است که افزایش کشفیات با افزایش حجم مواد مخدّر در بازار و حجم فعالیّت نیروهای درگیر با امر مبارزه با مواد مخدر (هردو) تناسب مستقیم دارد. از طرف دیگر از زمان ورود آمریکائی ها به افغانستان سطح زیر کشت تریاک در این کشور بطور وحشت انگیزی افزایش یافته است.

جالب توجه عکس العمل آمریکا و سازمان ملل متحد در مقابل جنگی است که با سلاح مواد مخدر به فرماندهی آمریکا علیه مردم منطقه بویژه ایران براه افتاده است. چندی پیش آمریکا مدعی شد چند بمب روی یک مزرعه انداخته و عده ای را کشته و خواست نشان دهد که واقعاً مروج کشت تریاک در افغانستان نیست و سازمان ملل که پیش از این کشتار مردم افغانستان بوسیله آمریکا را محکوم نکرده در اطلاعیه ای این اقدام را محکوم کرد. بگزارش شفقنا:

« سازمان ملل متحد بمباران مزارع کشت خشخاش در افغانستان را غیرقانونی اعلام کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد اعلام کرد بمباران اخیر آمریکا در افغانستان که مزارع کشت خشخاش طالبان را هدف گرفته بود به خاطر کشته شدن غیرنظامیان محکوم است. در این حمله که در ۵ ماه مه صورت گرفت ۳۹ نفر از جمله ۱۴ کودک کشته شدند. دراین روز آمریکا بیش از ۶۰ مزرعه کشت خشخاش طالبان را در دو استان فراح و نمیروز در مرزهای ایران بمباران کرد.

سازمان ملل متحد این بمباران‌ها را غیرقانونی و مغایر با معاهدات بین‌المللی اعلام کرد و گفت: غیرنظامیانی که در این حملات کشته شدند، بی‌گناه بودند.»

لازم به یاد آوری است که هم اکنون آمریکا و طالبان با یکدیگر در حال مذاکره هستند.

نظر شما در این باره چیست؟

2 نظرات
  1. محسن ع می گوید

    هم طالبان و هم آمریکا مروج کشت تریاک در افغانستان هستند

  2. هوشنگ می گوید

    آمریکا هم گروههای تروریستی و مافیای مواد مخدر را رهبری می کنند وهم بعنوان مبارزه با آنها منطقه را اشغال نظامی می کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.