باید مسلمانان جهان برای دفاع از مسجد الاقصی بپاخیزند

0 328

از زمانی که دونالد ترامپ به همراه نتانیاهو و بدون حضور حتی یک نماینده از فلسطین طرح موسوم به معامله قرن را در کاخ سفید رونمایی کرد، اعتراض هایی در داخل و خارج فلسطین به این طرح صورت گرفته است و حتی مخالفت ها با این طرح از دایره جهان اسلام و جهان عرب نیز فراتر رفته است و با توجه به آثار و تبعاتی که اجرای این طرح بر ثبات و امنیت بین المللی و منطقه ای دارد مخالفت هایی را نیز از سوی اغلب اعضای شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه عرب به همراه داشته است. با این حال این مخالفت ها و اعتراض ها تاکنون جنبه بازدارنده به همراه نداشته و لذا بیم آن وجود دارد که طراحان و مجریان این طرح برای اجرای این طرح تشویق شوند و حتی روند اجرایی آن را سرعت بخشند. آنچه در این میان قابل تاسف است اینکه عربستان که زمانی مدعی رهبری جهان اسلام بود بالاخره چهره واقعی خود را نشان داد و در چرخشی آشکار پابه پای راستگرایان صهیونیستی و امریکایی برای اجرای این طرح می کوشد و ضمن اینکه به متحدان بحرینی و اماراتی خود برای شرکت در مراسم رونمایی معامله قرن در کاخ سفید اذن داد بلکه عادل بن جبیر مشاور امور خارجی عربستان که عملا دستگاه سیاست خارجی این کشور را برعهده دارد در اظهاراتی از نکات مثبت این طرح سخن گفت . همچنین شواهد موجود حاکی از این است که دیدار اخیر عبد الفتاح البرهان رئیس شورای انتقالی سودان با نتانیاهو با تشویق عربستان و امارات صورت گرفته است. علاوه بر اینها عربستان مانع از این شده است که سازمان همکاری اسلامی که طبق اساسنامه خود مسئولیت حمایت از فلسطین و قدس را برعهده دارد ، بتواند و یا بخواهد از توان و ظرفیت خود برای مقابله با طرح موسوم به معامله قرن استفاده کند. درچنین وضعیتی بار مسئولیت احاد مسلمانان برای مقابله با مخاطراتی که از جانب این طرح متوجه فلسطین و قدس شریف است مضاعف شده است. هرچند دلایل زیادی وجود دارد که ورود جدی مسلمانان را به این مسئله ضروری می سازد اما به نظر می رسد دو عامل و موضوع در این زمینه اجتناب ناپذیر است : نخست اهمیت و قداستی که شهر قدس و بخصوص مسجد الاقصی برای مسلمانان دارد و دوم کسانی که پشت طرح موسوم به معامله قرن برای نابودی قدس و مسجد الاقصی و حذف فلسطین از نقشه کمر همت بسته اند آیا کاملا باور دینی دارند و ان را یک مسئولیت دینی برای خود می پندارند یا یک نقشه استعماری را پیگیری می کنند؟

نیم نگاهی به جایگاه و اهمیت قدس و مسجد الاقصی در نزد مسلمانان

مسجدالاقصی به عنوان یکی از مقدس ترین مساجد مسلمانان، از دیرباز مورد توجه بوده است، یکی از علت‌های عمده آن به مهمترین رخداد تاریخی یعنی معراج حضرت محمد صلی الله علیه و آله و شب اسراء بازمی‌گردد که با توجه به تأکید  قرآن  بر آن، نزد مسلمانان از قداست و کرامت خاصی برخوردار است: “سُبْحانَ الَّذی أَسْرى بِعَبْدِهِ لَیلاً مِنَ الْمَسْجِدِالْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِالْأَقْصَى الَّذی بارَکنا حَوْلَهُ لِنُرِیهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیر؛ منزه است آن (خدایى) که بنده اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به سوى مسجدالاقصى که پیرامون آن را برکت داده ایم، سیر داد تا از نشانه هاى خود به او بنمایانیم که او همان شنواى بیناست”. این مسجد نخستین قبله گاه مسلمانان است و مسلمانان پیش ازآن‌که رو به کعبه نماز بگذارند مدت ۱۷ ماه به سوی قدس نماز می‌خواندند. اسلامیت مسجدالاقصی به واقعه اسرا و معراج نبی اکرم سندیت یافت ، ‌آن معجزه‌ای که به رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) اختصاص یافت.

مساله دیگر ادعای اشغالگران صهیونیست در خصوص وجود معبد سلیمان در زیر مسجدالاقصی است . مسجد مقدس الاقصی نامی است که بر محور داخل دیوار واقع در زاویه جنوب شرقی شهر قدیمی قدس دلالت دارد و شامل مصلای قبلی ( دارای گنبد سربی مشکی ) در دورترین نقطه جنوبی مسجدالاقصی از سمت قبله ، گنبد الصخره ( گنبدطلایی ) که قبهالصخره نیز نامیده می‌شود و در وسط مسجدالاقصی قرار دارد و ۲۰۰ اثر و مکان متبرک دیگر می‌شود که شامل مسجد ،‌ ساختمان‌ها ، گنبدها ، سکوها ،‌ آب‌انبارها ، ‌ایوان ، مدرسه ، محراب ، منبر ، گلدسته ، دروازه ،‌ چاه و کتابخانه است. صهیونیست ها در حالی ادعای یهودی بودن قدس را دارند و با ایجاد حفاری های زیاد بخصوص در زیر مسجد الاقصی در پی مدرکی برای اثبات ادعای واهی و جعلی خود هستند که بافت این مکان تماما اسلامی است. مساحت مسجدالاقصی ۴۴۰۰ متر مربع است و چیزی در حدود ۱۵ درصد از مساحت یک کیلومتر مربعی بخش قدیمی شهر اشغالی قدس در جنوب شرقی آن را به خود اختصاص داده است. این مسجد به شکل چند ضلعی نامنظمی است که طول ضلع غربی آن ۴۹۱ متر ، ضلع شرقی ۴۶۲ متر ، ضلع شمالی ۳۱۰ متر و ضلع جنوبی ۲۸۱ متر است . از زمانی که محدوده این مسجد برای اولین بار برای عبادت و نماز احداث شده است تاکنون هیچ تغییری نکرده و افزایش و کاهش نیافته است این در حالی است که مسجد الحرام و مسجد النبی تا به حال بارها توسعه یافته‌اند . از پیامبر بزرگ اسلام روایت شده است که هر کسی در هر جایی از مسجد الاقصی نماز بگذارد ثواب آن پانصد برابر نماز در اماکن دیگر به جز مسجد الحرام ومسجد النبی است . مسجدالاقصی در کل ۱۱ دروازه دارد که ۷ تای از آنها هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما چهار تای دیگر بسته شده است . دیوارهای حرم شریف از سنگ ساخته شده و ۱۴ درب دارد که در حال حاضر ۱۰ تای آنها باز بوده و چهار تای دیگر بسته هستند . ارتباط میان حرم و دیگر قسمت‌های شهر از طریق درب های ۱۰ گانه آن برقرار می شود ؛ ۲۵ حلقه چاه دارای آب گوارا در اطراف این حرم وجود دارد که هشت حلقه از آنها در صحن قبه الصخره شریف قرار دارد و ۱۷ حلقه چاه دیگر در محوطه مسجد مبارک الاقصی قرار گرفته است ؛ در فاصله‌ای یکسان از مسجدالاقصی و قبه‌الصخره نیز حوض‌های مخصوص وضو قرار دارند و تعدادی سقاخانه نیز در قسمت‌های مختلفی از محوطه حرم دیده می‌شود که از بزرگترین آنها می‌توان به سقاخانه‌های “قایتبای ، شعلان ، باب‌الحبس ، البدیری و قاسم‌پاشا ” اشاره کرد . همچنین در دو طرف پایان حرم از جهت شمال و غرب ، رواق‌هایی با ساختی محکم وجود دارد. در حرم شریف همچنین دو ساعت آفتابی برای تعیین زمان وجود دارد که یکی از آنها در غرب قرار دارد و بوسیله محمدطاهر ابوالسعود از علمای برجسته قدس بر روی دیوار مسجدالصخره از ناحیه مسجد قبلی به طرف غرب ترسیم شده است. دومین ساعت آفتابی نیز توسط رشدی الامام ، مهندس اهل قدس و بر روی یکی از طاق‌های ایوان جنوبی منتهی به مسجد قبه الصخره ساخته شده است.  همه اینها که مصادیقی از معماری و تمدن اسلامی هستند به روشنی ماهیت اسلامی این شهر را به اثبات می رساند و بر حقوق تاریخی مسلمانان و فلسطینی ها صحه می گذارد و بر آن مهر تایید می زند.

اوانجلیست ها پشت طرح موسوم به معامله قرن

اگر شناختی از ماهیت و باورهای اوانجلیست ها و همچنین نقش و جایگاه ان ها در دولت ترامپ حاصل شود تا حدودی پاسخ خیلی از سوال ها روشن می شود از جمله اینکه چرا دولت و بخصوص شخص ترامپ که در همه موارد اولویت را به اقتصاد و تجارت می دهد اما در خصوص مسئله فلسطین کاملا تحت تاثیر انگیزه های صهیونیستی قرار دارد و حتی در مواردی چه شخص ترامپ و چه بقیه اعضای دولت و کابینه وی از صهیونیست ها هم صهیونیست تر می شوند و به نوعی کاسه داغ تر از آش می شوند. نکته قابل توجه و تامل دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که  عموما کشورهای غربی از جمله امریکا همواره کشورهای جهان را به جدایی دین از سیاست تشویق می کنند و حتی در مواردی مانند ایران هجمه و تبلیغات سنگینی را علیه ان راه می اندازند اما در عمل همچنانکه از قرائن و شواهد موجود بر می آید خودشان حداقل در خصوص اسرائیل کاملا بر اساس باورهائی می اندیشند که برآنها مهر دینی خورده است که در خیلی از موارد می تواند جعلی و ساختگی هم باشد و اگر همین باورهای که ان ها در توجیه لزوم حمایت از صهیونیست ها مطرح می کنند کسان دیگر در غیر از این مورد مطرح می کردند بی تردید به واپسگرایی و جزم اندیشی متهم می کردند . با این توصیف کسانی که به اوانجلیست معروفندهمان پیروان کلیسای انجیلی هستند که معتقدند با به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، جهان به پایان خواهد رسید، مرحلۀ «آخرالزمان» آغاز خواهد شد و درنهایت مسیح دوباره به زمین برخواهد گشت. پیروان کلیسای انجیلی آمریکا که پیروان آن حدود یک چهارم جمعیت آمریکا(۷۰ میلیون نفر ) را شامل می شوند و تعدادشان رو به رشد است، مهم ترین خاستگاه نظری راست گرایان مسیحی است. هسته مرکزی پیروان این فرقه، مطلق گرا و مدعی اعتقاد به نبرد دائم بین خیر و شرّ هستند. «بازگشت حضرت مسیح» در «آخر الزمان» بعد از طی مراحلی که نهایت آن به «جنگ و ویرانی بزرگ» ختم می شود، از جمله مبانی اعتقادی این جریان است. مایک پنس معاون ترامپ آونجلیست است و خود را یک «مسیحی باز متولدشده» می‌خواند و به همین نسق خود را «مسیحی، محافظه‌کار و جمهوری‌‌خواه می‌داند.  حدود ۸۱ درصد از اونجلیست‌های سفید‌پوست در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رأی دادند.باید توجه داشت که موضع سیاسی اوانجلیست ها در قبال بیت‌المقدس، ریشه در الهیات پیروان این آیین ساختگی دارد.پیروان این مذهب حتی اگر اطلاعات چندانی از موضوعات سیاسی خاورمیانه نداشته باشند اما در بسیاری از موضوعات طرفدار اسرائیل هستند. زیرا برای آنها تعهدات سیاسی-مذهبی بر همه چیز اولویت دارد.اهمیت بیت‌المقدس و اسرائیل برای آنها، به باورهایشان دربارۀ «معبد سوم» برمی‌گردد. به باور ان ها معبد سوم  در بیت‌المقدس ساخته خواهد شد و ساخت این معبد، آخرالزمان را به ارمغان خواهد آورد. آنها به بازگشت یهودیان به سرزمین مقدس اعتقاد داشته و معتقدند هرچه تعداد یهودیان در اسرائیل بیشتر باشد، مسیح زودتر ظهور خواهد کرد. آنها جنگ و ویرانیِ بزرگ برای رسیدن به مرحلۀ ظهور را موضوعی اجتناب ناپذیر می‌دانند و بر این اساس حتی با برخی از اقداماتی که در سطح بین‌الملل برای برقراری صلح جهانی انجام می‌شود، مخالفند. بنظر میرسد تأسیس این فرقه مانند فرقه هائی نظیر وهابیّت و بهائیت از جمله اقدامات راهبردی انگلیس باشد که پوشش دین و مذهب صورت گرفته است.

چه باید کرد ؟

حال که مشخص شده است که راستگرایان امریکایی و اسرائیلی با کمک و همدستی تازه به دوران رسیده های سعودی و اماراتی و همچنین برگزیتی های انگلیسی برای حذف فلسطین از نقشه خاورمیانه کمر همیت بسته اند که می تواند فجایعی چون اواره سازی بقیه جمعیت فلسطین و یا تخریب کامل مسجد الاقصی با گذاشتن مجسمه هیکل به جای ان به همراه داشته باشد چه باید کرد و چگونه می توان با ان مقابله کرد؟ در پاسخ می توان گفت که با توجه به گستره تهدیدها و مخاطرات باید از همه ظرفیت ها بهره گرفت. با توجه به اینکه سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب تاکنون به دلیل سلطه عربستان و ایادی ان بر این نهادها نتوانسته اند به مسئولیت های تعریف شده خود عمل کنند لذا به نظر می رسد ایجاد و یا تقویت سازمان های نوپا و جدید در این زمینه الزامی است و مجمع نوپای کوالالامپور می تواند یکی از این فرصت ها باشد. همچنین با توجه به اینکه در دور جدید تهاجمات صهیونیست ها هم اماکن مقدس همچون مسجد الاقصی و شهر بیت المقدس مودر هدف قرار گرفته است و از طرف دیگر مهاجمان برای خود توجیهات مذهبی و دینی تراشیده اند لذا ورود فعال علمای مسلمان نیز در این زمینه ضروری به نظر می رسد. از همه مهمتر ورود فعال احاد مسلمانان در این عرصه است که از ظرفیت ها و ابزارهای مختلف و متنوع برخوردراند و شاید یکی از یان ظرفیت های استفاده نشده می تواند تحریم خرید کالاهای امریکایی و دیگر طراحان و معماران معامله قرن باشد و با توجه به اینکه ترامپ به همه چیز از منظر پول و تجارت نگاه می کند لذا این حربه می تواند برای گوشمالی دادن ترامپ اهرمی و حربه کارساز باشد. امروز مسلمانان جهان برای دفاع از مسجد الاقصی باید بپاخیزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.