دادسرا خط مقدم قوه قضائیه در خدمت به اقشار ستم دیده جامعه است

0 38

دادسرا خط مقدم قوه قضائیه در خدمت به اقشار ستم دیده جامعه است

دادستان تهران گفت: دادسرا به عنوان خط مقدم قوه قضائیه در خدمت به اقشار ستم دیده جامعه، با نقشی اساسی و مهم در ایجاد اعتماد و رضایت عمومی نسبت به قوه قضائیه انجام وظیفه می کند.

به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب استان تهران،‌ نخستین جلسه شورای معاونین و سومین جلسه کمیته رفع اطاله دادرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در سال ۱۳۹۹، در محل سالن ولایت مجتمع قضایی امام خمینی رحمت الله علیه برگزار شد.

این نشست با حضور دادستان، معاونین دادستان، سرپرستان نواحی دادسرا، دادیاران ناظر بر زندان های استان تهران و تعدادی از قضات و کارمندان نمونه نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار گردید.

القاصی مهر دادستان تهران در این جلسه عنوان کرد: دادسرا نقش فوریت های قضایی و به نوعی اورژانس را در مجموعه قضایی کشور ایفا می نماید و به همین علت امورات دادسرا تعطیل بردار نبوده و همکاران می بایست به صورت شبانه روزی پاسخگوی مراجعین باشند و در همین راستا از سرپرستان نواحی خواست تا با توجه به شرایط پیش آمده بر اثر تهدید بیماری کرونا و در نتیجه صدور بخشنامه های اخیر در خصوص دورکاری، کاهش ساعات اداری، کاهش حجم تردد به مراجع قضایی و کاهش جمعیت کیفری زندان ها؛ این تهدید را تبدیل به فرصت نموده و در جهت کاهش پرونده های مانده و تعیین تکلیف پرونده های مسن دادسرا تلاش نمایند.

دادستان تهران با ذکر این نکته که دادسرا به عنوان خط مقدم قوه قضائیه در خدمت به اقشار ستم دیده جامعه، با نقشی اساسی و مهم در ایجاد اعتماد و رضایت عمومی نسبت به قوه قضائیه انجام وظیفه می نمایند، لذا استمرار تعویق رسیدگی به پرونده های معوق چندین ساله در برخی از نواحی دادسرا را فاقد هر گونه توجیه و غیر قابل پذیرش دانست.

وی با بیان این که در دستگاه قضایی ظلمی بالاتر از این نیست که با معطل نمودن تظلم خواهی ستم دیدگانی که به این دستگاه به عنوان ملجأ و پناهگاه برای احقاق حقوق خود پناه آورده اند، ظلم مضاعفی بر آن ها تحمیل نمود؛ از سرپرستان نواحی خواست تا اراده و توانایی کارکنان شعب را در جهت تعیین تکلیف هر چه سریعتر پرونده ها معوق تقویت نمایند.

دادستان تهران یکی از راهکارهای تقویت اراده کارکنان شعب را نظارت دقیق سرپرستان نواحی بر عملکرد شعب و پیشگیری از روزمرگی و انفعال، با استفاده از اهرم های تشویقی و سایر روش های مدیریتی، نظیر تشکیل کارگروه های رفع اطاله دادرسی در نواحی دادسرا جهت پیگیری مداوم روند رسیدگی به پرونده های معوقه شعب، عنوان نموده و ارائه مشاوره علمی و تجربی از سوی سرپرستان به همکاران قضایی رسیدگی کننده به اینگونه پرونده ها را نیز از روش های تقویت کننده توان شعب دادسرا در مختومه نمودن سریعتر اینگونه پرونده ها بر شمرد.

دکتر القاصی، رسیدگی هر چه سریعتر و تعیین تکلیف هر چه زودتر پرونده های معوق چندین ساله را مطالبه مهم مراجعین از دستگاه قضایی و دادسرا ذکر و با اشاره به اینکه افزوده شدن بر حجم پرونده های معوق به مثابه تهدید و بلایی برای مجموعه دستگاه قضایی خواهد بود، بر اهمیت پیگیری موضوع از جانب سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران تأکید نمود.

دادستان تهران در ادامه بر حضور جدی و مؤثر معاونین دادستان و سرپرستان نواحی در فرآیند طراحی و نظارت بر اجرای احسن طرح های امنیت اجتماعی و مبارزه با مفاسد اخلاقی توسط مراجع انتظامی تأکید نموده و از سرپرستان نواحی به عنوان مدعی العموم محدوده تحت پوشش دادسرای تحت سرپرستی خود خواست تا تمرکز بیشتری بر طراحی و اجرای طرح های انتظامی در رابطه با دستگیری و جلب متهمین و محکومین فراری مرتبط با پرونده های مطروحه در شعب دادسرای عمومی و انقلاب تهران مصروف داشته و ضمن حضور محسوس و مداوم به عنوان مدعی العموم در طرح های مذکور، عملکرد ضابطین قضایی را نیز به طور دقیق تحت نظارت قرار دهند.

دادستان تهران این اقدام جهادی را لازمه حفظ اقتدار دادسرا و مجموعه قضایی در سطح تهران و در نتیجه تأمین نظم و امنیت اجتماعی بهتر در این کلانشهر عنوان نمود.

در ادامه دادستان تهران نظارت مستقیم سرپرستان نواحی بر جلسات دادرسی در محاکم، به عنوان نماینده دادستان و مدعی العموم را از اولویت های مهم دادسرای عمومی و انقلاب تهران در دوره تحول قوه قضائیه دانسته و از آنان خواست تا به صورت دوره ای، گزارشات دقیقی از آمار کیفرخواست های منتهی به رأی برائت متهم و نیز اعتراض های صورت گرفته نسبت به حکم دادگاه بدوی از سوی نماینده دادستان ارائه نموده و در رابطه با جلسات دادرسی پرونده های مهم (بدون توجه به الزامی بودن یا نبودن حضور نماینده دادستان در جلسه دادرسی)، شخصاً به عنوان نماینده دادستان حضور یافته و امر دفاع از کیفرخواست های صادره را بر عهده گیرند.

وی همچنین به موضوع تأیید قانون کاهش مجازات حبس تعزیزی از سوی شورای نگهبان اشاره و بر لزوم مطالعه دقیق قانون مصوب جدید از سوی سرپرستان نواحی و ایجاد آمادگی کامل جهت اجرای صحیح قانون جدید به ویژه در شعب اجرای احکام، تأکید کرد.

دادستان تهران در ادامه بر نظم و انضباط کلیه کارکنان و حضور منظم آن ها در محل کار در اوقات اداری و ساعات کشیک و انجام وظیفه و خدمت رسانی مؤثر به مردم در شرایط کرونایی با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و پایبندی به طرح فاصله گذاری اجتماعی در محل کار، جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، اشاره نمود.

در ادامه نشست، محسن برزوئی معاون اجرایی دادستان عمومی و انقلاب تهران گزارش جامعی از آمار و عملکرد شعب و نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در سال ۱۳۹۸ و نیز اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ارائه نمود. در این گزارش، وضعیت آمار و عملکرد شعب نواحی مختلف دادسرای عمومی و انقلاب تهران به صورت مورد به مورد، در سال گذشته و در یک ماه اخیر به سرپرستان محترم نواحی، جهت پیگیری علت عملکرد شعب ضعیف و ارتقای امتیاز عملکردی کلی نواحی ارائه گردید.

در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر توسط دادستان عمومی و انقلاب تهران، از تعدادی از قضات و کارمندان نمونه دادسرای عمومی و انقلاب تهران از حیث امتیاز عملکرد قضایی و اداری تجلیل و قدردانی گردیده و جلسه با نثار صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و السلم خاتمه پذیرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.