پرده برداری های کرونا از واقعیّت های جهانی

0 302

پیدایش پدیده همه گیری بیماری کرونا امری کم سابقه – اگر نگوئیم بی سابقه – در امر تجربیات پزشکی بود. این بیماری از آن جهت که بیش از شش میلیون نفر از مردم جهان را گرفتار و مبتلا نمود و جان صدها هزار نفر را در سراسر جهان گرفت یک بلای جهانی و یک پدیده منحوس بود ولی از آن جهت که چشم بشریت را بروی بسیاری از واقعیّت ها گشود و پرده تبلیغات فریب آمیز را کنار زد و بعضی از حقایق را آشکار نمود یک نعمت محسوس و یک دست افشاگر ملموس بوده است. کرونا یک پرده از تبلیغات فریب آمیز را از روی چهره جمهوری اسلامی ایران کنار زد. سالهای  سال تبلیغات غرب این دروغ بزرگ را به همه باورانده بود که در ایران از سرمایه اجتماعی و علم و مدیریت و مردم سالاری هیچ خبری نیست.

در حالیکه بحران کرونا در ایران نشان داد که میان دولت و ملّت فاصله ای نیست هنگامیکه منافع ملّی مردم ایران ایجاب کند عناصر خیرخواه و دلسوز از هردو جناح باهم همفکری و همکاری می کنند و برای حلّ مشگلات کشور کمر همّت می بندند و از آن بالاتر در شرایط بحرانی مردم پشتیبان نظام جمهوری اسلامی هستند و با جان و دل برای حفظ مشگلات آن می کوشند و سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار بالا و چشمگیر است و از طرف دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به مردم خود بسیار کارآمد است بطوریکه می تواند در شرایط بسیار خطرناک محاصره اقتصادی و بانکی و سیاسی و بین المللی – که استعمار و استکبار آمریکا بر مردم ایران تحمیل کرده است – توانست مایحتاج عمومی را تأمین کند و از آن بالاتر بیماری کرونا را کنترل کند بطور که عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در کنترل بیماری کرونا بسیار درخشان تر و مؤثر تر از عملکرد کشورهائی نظیر آمریکا، انگلستان، فرانسه و اسپانیا بوده است در بحران کرونا هویت الهی انسان مسلمان بیش از پیش آشکار شد و توجه به محرومین که موجب تلطیف روابط اجتماعی می شود در این بحران بیش از گذشته به چشم خورد. جوانان بسیجی، دانشجو، طلاب حوزه های علمیه و نیرو های مسلح به استمداد مستضعفین و محرومین جامعه برخاستند و مساجد، حسینه ها و پایگاه ههای بسیج، مراکز امداد رسانی به طبقات محروم شدند. بحران کرونا پایگاه منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران را ارتقاءِ داد و در همین شرایط ماهواره نور۱۰ با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت و نفتکش های ایران حلقه محاصره اقتصادی ظالمانه ونزوئلا را شکستند و به این کشور مستقل و آزادی خواه کمک کردند تا بحران سوخت را کنترل و مدیریت نماید.

در بحران کرونا سرمایه اجتماعی نظام و نیز سرمایه اجتماعی روحانیّت شیعه افزایش یافت و شوق و شور مشارکت در امور اجتماعی و عام المنفعه در میان جوانان گسترش پیدا کرد بگونه ایکه امروز کشور ایران که بدنبال چین آلوده به کرونا شده بود امروز در موقعیّت بسیار مدیریّت شده ای نسبت به بسیاری از کشور ها قرار دارد. از طرف دیگر بحران کرونا پرده تبلیغات فریب آمیز را از چهره واقعی آمریکا کنار زد. بحران کرونا نشان داد که مدیریت آمریکا چندان دقیق و حساب شده نیست و این واقعیّت سبب کاهش حرمت بین المللی آمریکا شد. رسوائی آمریکا، در بحران کرونا و بحران نژاد پرستی رسوائی غرب را بطور کلّی بدنبال داشت. کشوری که آن همه لاف از حقوق بشر و مدیریت آمریکائی می زد امروز سمبل تجاوز به حقوق بشر و قانون شکنی در مقیاس جهانی شده است. امروز سیاستگذاری های آمریکا اعتبار خود را در سطح جهانی از دست داده است. آسیب پذیری های این کشور روز به روز آشکار تر از گذشته می شوند. دروغ های بزرگی که آمریکا به بشریت گفته است به تدریج افشا شده و می شوند. امروز رئیس جمهور آمریکا به یک مهره سوخته در مقیاس داخلی و خارجی مبدّل شده است ومسلماً شانس انتخاب مجددّ را از دست داده است. فریاد مردم آمریکا امروز بگوش جهانیان رسیده که می گویند نظام سیاسی فاسد حاکم بر آمریکا به همان اندازه که نسبت به مستضعفین جهان بی ترحم است نسبت به شهروندان خود نیز ترّحم ناشناس است.

بدین ترتیت کرونا دو پرده را از روی دو چهره کنار زده است تا بشریت دقیق تر در انتخاب سرنوشت خود عمل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.