نیوزویک: ترامپ با دامن زدن به نژادپرستی به کاخ سفید راه یافت، بازهم همین کار را خواهد کرد

0 12

شفقنا- نیوزویک در نوشتاری به سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر در سایه کرونا و قتل نژادپرستانه جورج فلوید پرداخته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ رابرت رایش در نیوزویک نوشت: تاریخ می‌آموزد که اعتراضات گروهی علیه ستمگری یا به آزادی و یا به سرکوب وحشیانه می‌انجامد. ترامپ هفته گذشته، آینده سیاسی‌اش را روی سرکوب شرط‌بندی کرد. از سوی دیگر، اکثریت مردم آمریکا خواهان آزادی سیاه‌پوستان از ستمگری پلیس و قرن‌ها نژادپرستی سیستمیک هستند. تا اینجا چنین به نظر می‌ررسد که ترامپ بازنده و آمریکا برنده است، اما جدال هنوز به پایان نرسیده است.
ترامپ می‌داند که با توجه به پاسخ ناموفق و فاجعه‌بارش به همه‌گیری کروناویروس و تنگنای اقتصادی ناشی از آن، نمی‌تواند دوباره انتخاب شود. اما او همچنین باور دارد که یک کارزار نژادپرستانه می‌تواند کارآمد باشد. مهم‌تر این که او در دور نخست هم با دامن زدن به نژادپرستی وارد کاخ سفید شد. اعتراضات علیه قتل فلوید همانند یک فرصت طلایی برای ترامپ بود، اما او این فرصت را هدر داد.
پاسخ او به این اعتراض‌ها و تاکید او بر استفاده از خشونت و ارتش علیه معترضان او را به یک دیکتاتور دیوانه شبیه کرد. سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های صلح‌آمیز با نارنجک و گازاشک‌آور حتی از نگاه مقامات نظامی ارشد خود ترامپ هم زیاده‌روی بود.
مارک اسپر تاکید کرد که از نیروی ارتش فقط به عنوان آخرین راه حل و تنها در ضروری‌ترین شرایط استفاده خواهد شد. جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق ترامپ، با شدیدترین انتقادات گفت: “دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری است که برای یکپارچه کردن مردم آمریکا نمی‌کوشد و به جای آن تلاش می‌کند که بین ما تفرقه بیاندازد.” لیزا مورکووسکی، سناتور جمهوریخواه، نیز با اعلام این که به ترامپ رای نخواهد داد سایر جمهوریخواهان سنا را هم به این کار تشویق کرد.
ترامپ انتظار داشت که رای‌دهندگان سفید پوست، شورش‌ و غارتگری را محکوم کنند. اما ۶۴ درصد از مردم آمریکا با معترضان همدردی کردند و خواهان پایان دادن به ستمگری‌های پلیس شدند و ۵۵ درصد از آنها هم واکنش ترامپ را تایید نکردند.
آمریکایی‌های سیاه‌پوست اکنون بیش از هر زمان دیگری برای شکست ترامپ در ماه نوامبر مصمم هستند. بیش از ۸۰ درصد از آنها می‌گویند که ترامپ یک نژادپرست است. به گزارش مرکز پیشرفت آمریکا (Center for American Progress)، اگر تعداد رای‌دهندگان سیاه‌پست به سطح ۲۰۱۲ برسد، جو بایدن پیروز انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود. رای دهندگان جوان سفیدپوست دارای تحصیلات دانشگاهی نیز به ترامپ پشت کرده‌آند. نسل‌هایی که بیشترین گوناگونی نژادی در تاریخ آمریکا را دارند، یعنی رای دهندگان نسل هزاره و نسل زد (Gen Z)، بیش از ۳۷ درصد از رای‌دهندگان سال جاری را به خود اختصاص خواهند داد.
گرچه واکنش ترامپ به اعتراض‌ها نتایج وارونه به همراه داشته اما یک سوال مطرح است: اگر ترامپ بازنده انتخابات شود و از رهاکردن ریاست‌جمهوری خودداری کند، آیا ارتش از او حمایت خواهد کرد؟ احتمال این کار چندان بعید و ناممکن نیست. مایکل کوهن در مارس ۲۰۱۹ هشدار داد: “من از این هراس دارم که اگر او (ترامپ) در انتخابات ۲۰۲۰ بازنده باشد، انتقال قدرت هرگز صلح‌آمیز انجام نشود.” ترامپ پس از پیروز شدن در انتخابات ۲۰۱۶، بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شد که ۳ الی ۵ میلیون رای به شکل غیرقانونی به آرای هیلاری کیلینتون افزوده شده است.
دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا اخیرا هشدار داد که نسبت به احتمال بهره‌برداری و سوءاستفاده از نیروهای ارتش در اهداف سیاسی عمیقا نگران است. اگر این اتفاق بیفتد، اعتراضات علیه چندین دهه خشونت پلیسی و قتل ناعادلانه آمریکایی‌های سیاه‌پوست با خیزشی دیگر و این‌بار علیه قتل دموکراسی آمریکا به دست ترامپ همراه خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.