کدام کشورها در جهان معتقدند آمریکا در مبارزه با کرونا موفق بوده است

0 337

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد چین توانسته است در افکار عمومی جهان، آمریکا را از نظر نحوه مقابله با ویروس کرونا شکست دهد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، نظرسنجی انجام شده توسط شرکت‌ آلمانی «دالیا ریسرچ» و «اتحاد بنیاد دموکراسی‌ها» به ریاست «آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل سابق ناتو نشان می‌دهد از بین ۵۳ کشور جهان تنها ۳ کشور  باور دارند آمریکا در مبارزه با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا عملکردی بهتر از چین داشته است و اولین کشوری که معتقد است آمریکا از چین موفق تر است خود آمریکاست و دومین و سومین کشور هم دوتا از قمر های کوچولوی آسیائی آمریکا هستند و بقیه همه معتقدند آمریکا قافیه را باخته است.

همچنین تنها یک سوم کشورهای شرکت‌کننده در این نظرسنجی معتقدند دولت آمریکا در برابر شیوع ویروس کرونا در این کشور عملکرد خوبی داشته است و ۶۰ درصد دیگر معتقدند چینی‌ها عملکرد بهتری در کنترل ویروس کرونا در کشورشان داشته‌اند.

طبق نتایج یکنظرسنجی، ۸۹ درصد از یونانی‌ها از عملکرد دولت خود در مهار ویروس کرونا راضی هستند که بالاترین رضایت را در میان کشورهای شرکت‌کننده به خود اختصاص داده است. همچنین ۸۷ درصد از تایوانی‌ها و ایرلندی‌ها و ۸۶ درصد از مردم کره جنوبی، استرالیا و دانمارک از عملکرد دولت خود در برابر شیوع ویروس کرونا رضایت داشته‌اند.

از سوی دیگر، مردم برزیل، فرانسه، ایتالیا، آمریکا و انگلیس کمترین میزان رضایت را از عملکرد دولت خود در برابر شیوع ویروس کرونا داشته‌اند.

همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد تنها یک سوم از اروپایی‌ها معتقدند آمریکا تأثیر مثبتی بر دموکراسی در جهان دارد و نیمی از آن‌ها معتقدند این تأثیر، منفی است.

طبق این نظرسنجی، جنگ اقتصادی تمام عیار آمریکا علیه شرکت‌های چینی نظیر «هوآوی» موجب شده احساسات ضد آمریکایی در میان چینی‌ها قوت گیرد. ۶۴ درصد از مردم چین معتقدند آمریکا بر دموکراسی تأثیر منفی گذاشته است که این میزان نسبت به سال گذشته تقریباً دوبرابر شده است.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه خواستار تشکیل یک «دستور کار مثبت و عظیم در روابط اتحادیه اروپا-چین» شد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی با سران اتحادیه اروپا قصد دارد بر چین و ادعای تکراری «عدم اطلاع‌رسانی صحیح» این کشور درخصوص ویروس کرونا تمرکز کند.

با این حال به گفته بورل، بروکسل در نزاع میان پکن-واشنگتن، دست به جانب‌داری نخواهد زد و اروپا مسیر خود را پیش خواهد گرفت.

بنظر شما آن دو قمر آمریکا که آمریکا را در مبارزه با کرونا موفق می دانند چه کشورهائی می توانند باشند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.