توجه به وضع معیشتی قضات و کارکنان در دستور کار معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در دوره جدید است

0 16

توجه به وضع معیشتی قضات و کارکنان در دستور کار معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در دوره جدید است

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در اولین مراسم تحلیف کارآموزان قضایی بعد از انتصاب در مسئولیت جدید اظهار داشت: توجه به وضع معیشتی قضات و کارکنان در دستور کار معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در دوره جدید است.

به گزارش معاونت منابع انسانی قوه قضائیه،‌ دکتر امین‌حسین رحیمی در اولین مراسم تحلیف کارآموزان قضایی بعد از انتصاب در مسئولیت جدید ضمن تبریک موفقیت کارآموزان قضایی دوره‌ ۲۱۴ مرکز آموزش تهران (ویژه قضات شورای حل اختلاف)  اظهار داشت: منصب قضاوت در درجه اول به ذات اقدس الهی اختصاص دارد.

معاون منابع انسانی ادامه داد: خداوند اجازه دخالت در امور انسان را به انبیای الهی و ائمه اطهار علیهم السلام داده است در زمان غیبت نیز این اجازه به فقها و در رأس آنها ولی فقیه داده شده است و ولی فقیه نیز از طریق انتخاب رئیس قوه قضاییه منصب قضا را برای قضات ماذون مجاز دانسته است. بنابراین این منصب فقط یک منصب قانونی نیست بلکه منصب شرعی است و کار قضایی یک مأموریت الهی است لذا به همان میزان که ارزش دارد خطر هم دارد. اشتباه بزرگی است که قضاوت را به مانند یک شغل تلقی کنید مأموریت الهی نباید صرفاً به عنوان ابزار تأمین معاش تلقی شود.

دکتر رحیمی در بخش دیگری از بیانات خود گفت: قضاوت نیازمند علم و دانش است ولی علم و دانش یک مقدمه ضروری است و از آن مهمتر ملکه عدالت و تقواست قاضی عادل در مسیر مستقیم حرکت می کند و تقوا چراغ راه قاضی در مسیر پرفراز و نشیب قضاوت است. درست است که قاضی باید از نظر معیشت تامین شود و وظیفه دستگاه است که زندگی او را تأمین کند اما خود قاضی در درون خودش نباید بابت حقوق کار کند. در درون خود به نیت اتیان امر خداوند و ایفای وظیفه خطیر احقاق حق کار کند. علاوه بر دانش و عدالت قضاوت یک هنر محسوب می شود قضاوت نیازمند یک شم  و درک عمیق است تا قاضی بتواند در میان اسناد جعلی و شهادت های کذب و دسیسه های برخی از اصحاب دعوا حقیقت را کشف کند بنابراین شرط سوم قضاوت در کنار علم و عدالت ، شم قضایی است.

قضات دانشمند، باتقوا، عادی و دارای شم قضائی قوی کسانی هستند که هیچ چیزی مانع انحراف این افراد از مسیر عدالت نمی‌شود اگر لازم بود سنگین ترین حکم را صادر می‌کند اما با مردم رفتار خوبی دارد به حرف آنها به خوبی گوش می‌دهند و با آنها درست رفتار می‌کنند. بد اخلاقی با مردم باید از میان جامعه قضایی رخت بربندد و مهربانی و حسن رفتار جایگزین آن شود بدون اینکه تأثیر در حکم صحیح و قانونی داشته باشد.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به سرمایه های انسان افزود: قاضی باید از آبروی خود هم مراقبت کند حرکت در مسیر غلط باعث از بین رفتن سرمایه انسانی که همان آبروی اوست می‌شود. در کنار آن آبروی نظام اسلامی از اهمیت بیشتری برخوردار است بعد از حکومت امیرالمومنین(ع) این اولین باریست که حکومت متصل به ولایت امام عصر(عج) تشکیل شده است خیانت به این نظام و حکومت گناه بسیار بزرگی است بنابراین قاضی باید به فکر آبروی نظام اسلامی و خون شهدا هم باشد و مردم را به نظام اسلامی و دستگاه خوش بین کند.

این مقام عالی قضایی همچنین عنوان کرد: انسان برای توفیق باید به خدا و اهل بیت متوسل شود و به اولیای الهی پناه ببرد چون کار قضاوت خیلی کار دشواری است انسان نیازمند یک ذکر درونی است و با توسل می‌توان راه به مقصود برد. شما امروز در مراسم تحلیف با خداوند متعال عهد می‌بندید و باید پاسخگوی عهد خود باشید که از این مسیر منحرف نشوید و در صراط مستقیم حرکت کنید.

دکتر رحیمی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اهمیت تأمین نیازهای زندگی قضات بیان داشت: در کنار تأکیدات فراوان و اهمیت منصب قضاوت حکومت نیز وظیفه تأمین حداقل معیشت برای زندگی قاضی را بر عهده دارد و واقعیت آن است که این حقوق مخصوصاً برای قضاتی که سوابق خدمتی کمتری دارند زندگی آنها را تأمین نمی‌کند و قضات با این میزان حقوق ایثار می‌کنند.  امیدواریم ان‌شاءالله مجموعه مدیریت قوه قضائیه در دوره جدید تحول بتوانند در وضعیت معیشت قضات و کارکنان اداری گشایش ایجاد نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.