زانوی قانون قیصر بر گلوی اقتصاد سوریه

0 65

دولت ترامپ در پی اجرای قانون موسوم به “قانون قیصر” در سوریه از ۲۷ خردادماه جاری است. مجلس نمایندگان امریکا در دی ماه ۱۳۹۷ این قانون را با هدف تشدید تحریم های اقتصادی و تجاری علیه دولت و مردم سوریه و همپیمانان ان به تصویب رساند و سال گذشته نیز مجلس سنا در چارچوب بررسی قانون بودجه دفاعی امریکا برای سال ۲۰۲۰ ان را تصویب کرد و سرانجام دونالد ترامپ در اذرماه سال گذشته ان را تایید کرد. این قانون برگرفته از نام یک جاسوس آمریکا است که در سال ۲۰۱۳ هنگام اجرای پروژه گسترش اعتراض های موسوم به بهار عربی از کشورهای شمال افریقا و خاورمیانه به سوریه طبق یک برنامه از پیش طراحی شده از ارتش سوریه جدا شد و با در اختیار قرار دادن تصاویری از داخل ارتش به سازمان اطلاعات مرکزی امریکا موسوم به سیا از این کشور رسماً پناهندگی سیاسی دریافت کرد و تصویب قانونی به نام  وی نوعی برند سازی ازخائنان به ارتش و مردم سوریه است.

محورها، محدودیت های اعمالی و اشکال اجرای قانون قیصر

قانون قیصر مهمترین اقدام جدی کاخ سفید برای اعمال فشار بر دولت سوریه است و شامل چهار محور اصلی است:
اول هدف قرار دادن تمام منابع مالی حامی دولت سوریه، به گونه ای که همه  راه های دور زدن تحریم های سابق مسدود شود؛
دوم  مجازات و تحریم سریع کسانی که از این قانون سرپیچی کنند، این افراد بلافاصله در فهرست تحریم های آمریکا قرار می گیرند؛
سوم حمایت از غیرنظامیان و مستند کردن { انچه که }جنایت جنگی { ادعا می شود}؛
چهارم تغییر رفتار و عملکرد دولت سوریه به این معنی که در بند چهارم قانون قیصر آمده است فقط رئیس جمهور آمریکا میتواند تحریم ها را لغو کند.

موانع و محدودیت های که دولت سوریه از محل اجرای قانون قیصر با آن مواجه می شود:

– در زمینه تجارت خارجی سوریه از وارد کردن مایحتاج موسسات دولتی از جمله قطعات یدکی و تجهیزات ضروری غیرغذایی محروم خواهد شد؛
– سرمایه گذاری داخلی یا خارجی مشترک تحت حمایت دولت به ویژه در زمینه ساخت و ساز و مهندسی و انرژی در سوریه ممنوع می شود؛
-بخش های مربوط به تامین بودجه مالی شامل وام ها و کمک ها و حواله های مالی برای موسسات دولتی و بالعکس مسدود می شود.

نوع تحریم های اقتصادی آمریکا علیه سوریه از خلال اجرای قانون قیصر به دو شکل است:
– دسته اول همان تحریم های سابق است که در این مرحله تشدید میشود؛
– دسته دوم از تحریم ها شامل شرکای دولت سوریه می شود؛ چه طرف هایی که اکنون با آن در ارتباطند و چه طرفهایی که بعدها قصد برقراری ارتباط با آن را دارند و این چیزی است که در تحریم های قبلی سوریه وجود نداشت

قانون قیصر از منظر رسانه ها ، مقامات و تحلیل گران :

خبرگزاری تاس:

ریاض حداد، سفیر سوریه در روسیه گفت: این تحریم ها نه تنها علیه سوریه است بلکه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم همه متحدان آن و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس را هم تحت تاثیر قرار می دهد  و دیگر هیچ یک از این کشورها جرات سرمایه گذاری در سوریه را ندارند و هر کشوری هم که بخواهد در سوریه سرمایه گذاری کند ابتدا باید از آمریکا اجازه بگیرد. به گفته این دیپلمات، در حال حاضر، تحریم های یکجانبه غرب اروپا بر سوریه باعث شده تا کمک های درمانی برای مقابله با کروناویروس به سوریه نرسد. وی همچنین تاکید کرد که با وجود درخواست های بین المللی برای لغو این تحریم های یکسویه، آمریکا و غرب اروپا یکبار دیگر علیه مردم سوریه عمل کرده و لایحه قانون سزار را همراه با محاصره اقتصادی و ارعاب اجرایی می کنند. وی افزود: آمریکا بر اساس این قانون تحریم های جدیدی را علیه افراد حقوقی یا حقیقی که با دولت سوریه همکاری می کنند یا پیشنهاد کمک مالی به آن را می دهند، اعمال می کند. آمریکا سه بخش اقتصادی را تضعیف می کند و آنها را به تحریم تهدید کرده که شامل تحریم های تجارت خارجی، محلی و سرمایه گذاری مشترک برای حمایت از دولت سوریه و بخش مالی این کشور می شود. اما این قانون در حمایت از جدایی طلبی است به ویژه از زمانی که این قانون مناطق تحت کنترل کردها را شامل نمی شود.

روزنامه الاخبار:

الاخبار در مقاله ای با عنوان « نفت سوریه : نه سال تحریم و غارت» نوشت: دولت سوریه این روزها ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار هزینه واردات فرآورده های نفتی را می پردازد که تقریبا پاسخگوی نیاز این کشور هم نیست و تحریم های غرب نیز دولت سوریه را از فراوردهای نفتی خودش محروم کرده است علاوه بر اینکه تسلط آمریکا بر چاه های نفتی سوریه باعث شده است دولت این کشور نتواند از ثروت ملی نفت و گازش بهره برداری کند.  اما تحریم های جدید موسوم به قانون قیصر  برای حال و روز بخش نفت تأثیر چندانی ندارد زیرا پیشاپیش این بخش با تحریم های شدیدی، هدف قرار گرفته شده است.
آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا از نخستین هفته های اول رویدادهای سوریه، مسیر تحریم های اقتصادی را در قبال تعاملشان با بحران سوریه در پیش گرفتند. نکته قابل تأمل آنکه از نخستین روز نیز سمت و سوی این تحریم ها به بخش انرژی و مشخصا نفت و فرآورده های نشانه رفت در نتیجه تحریم های مطرح شده در قانون سزار بر بخش انرژی تازگی ندارد اگرچه این بار تلاش شده است جلوی ورود هرگونه فرآورده های نفتی نیز گرفته شود اگرچه دولت آمریکا می داند چنین کاری بر معیشت مردم عادی سوریه بازتابهای بسیار منفی خواهد داشت به خصوص آنکه آمارهای سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۸۵ درصد از سوری ها زیر خط فقط فقر زندگی می کنند.

غسان یوسف نویسنده و تحلیلگر سوری:

هر کشوری که روابطی با دولت سوریه با هدف بازسازی و کمک به این دولت برقرار کند، آمریکا علیه شرکت های (این کشور) تحریم یا مالیات وضع و آن را مجازات می کند. آمریکا کشورهای عربی را درخصوص همکاری با دولت سوریه تهدید کرده است. کشورهای عربی مثل امارات در راستای عادی سازی روابط با سوریه گام برداشتند و رئیس جمهور الجزایر نیز گفت که اجلاس سران عرب بدون حضور سوریه در کار نیست اما اکنون فشارهای آمریکا مانع کشورهای عربی برای برقراری روابطی دیپلماتیک و بازگشت روابط بین سوریه و کشورهای عربی خواهد شد.

پیامدهای این قانون گرانی و کاهش ارزش لیره در برابر دلار و نبود برخی یا بسیاری از مواد پزشکی و غذایی و نظایر آن خواهد بود. این وضعیت، زندگی معیشتی شهروندان سوریه را زیر فشار قرار خواهد داد و این قانون اساسا شهروندان سوری را هدف قرار داده است زیرا آن ها میخواهند یکایک شهروندان سوری را که گزینه باقی ماندن در سوریه و حمایت و ایستادن در کنار دولت سوریه را برگزیده اند، مجازات کنند.

حال اولین سوالی که مطرح می شود این است که چرا این قانون بعد از ۶ سال از فرارعکاس نظامی ارتش سوریه  تصویب شد؟

پاسخ این سوال را می توان در بطن تحولاتی که در این ایام روی داده است پیدا کرد. با این توضیح که بعد از سال ۲۰۱۳ که پروژه ناامن سازی و تجزیه سوریه با محوریت وارد کردن گروه های تکفیری به داخل سوریه و حمایت و پشتیبانی گسترده ان از سوی ائتلافی موسوم به دوستان سوریه یا همان ائتلاف برانداز اغاز شد تا زمان تصویب قانون موسوم به قیصر در کنگره امریکا همه تلاش های نظامی و سیاسی که برای تغییر و براندازی دولت و نظام سیاسی سوریه اجرا شد یکی پس از دیگری به شکست انجامید و سوریه با وجود دادن تلفات گسترده نظامی و غیرنظامی و تحمل تحمل میلیاردها دلارخسارت اقتصادی در نهایت سربلند از پروژه اندازی بیرون امد و اکنون در کنار تلاش برای ازادسازی باقیمانده خاک این کشور در حال بازسازی خرابی های ناشی از جنگ است و لذا یکی از اهداف مهمی که از قانون قیصر دنبال می شود جلوگیری از بازسازی خرابی های ناشی از جنگ در کنار تشدید فشارهای اقتصادی برای دامن زدن به دور جدید اعتراض های مردمی در سوریه است.

اما نکته قابل تامل دیگری که وجود دارد و در واقع ابعاد دیگری از پشت پرده قانون قیصر را برملا می سازد اهدافی است که امریکا و یا در واقع رژیم صهیونیستی در لبنان دنبال می کند و این هم بخش دیگری از توجه رسانه ها و تحلیل گران را به خود جلب کرده است.

عبد الباری عطوان سردبیر رأی الیوم:

امریکا از تصویب قانون قیصر درسوریه سه هدف را در ارتباط با لبنان دنبال می کند:

نخست، آمریکا در نظر دارد با استقرار نیروهای باصطلاح ناظر بین الملل در طول مرزهای لبنان و سوریه از هرگونه همکاری تجاری و یا عملیات قاچاق بین دو کشور جلوگیری به عمل آورد . مرزهای دو کشور هم اکنون با توجه به مجازات های اعمال شده علیه سوریه شریان حیاتی لبنان است و بدین ترتیب آمریکا به طور غیرمستقیم مرزهای لبنان و سوریه را می خواهد ببندد؛

دوم، آمریکا قصد دارد به منظور خلع سلاح مقاومت و به طور مشخص حزب الله همه فشارهای ممکن را علیه مراکز قدرت در داخل لبنان اعمال کند و در همین رابطه می خواهد به فتنه طائفه ای در این کشور شدت بخشد و مخالفان حزب الله را به برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز مردمی تحریک کند و برای سرعت بخشیدن به اعتراضات و توسعه بخشیدن به دامنه حرکت های اعتراضی و وارد کردن ضربه های کمرشکن بر پیکره اقتصاد لبنان و ارز ملی آن، شرایط معیشتی در این کشور را سخت تر نماید؛

سوم، آمریکا میخواهد مقامات لبنان را به انجام مذاکرات با رژیم صهیونیستی به منظور ترسیم مرزهای دریایی بر اساس شرایط مورد نظر تل اویو وادار کند و بدین ترتیب این رژیم به بیشترین میزان ممکن از گاز لبنان دست یابد.

وفیق ابراهیم روزنامه البناء:

شروط امریکا برای پرداخت وام صندوق بین المللی پول به لبنان:

نخستین شرط، قانون قیصر است که امریکا می خواهد سوریه با قطع کامل همه روابط مالی و اقتصادی خود با کشورهای همجوار تحت فشار قرار بگیرد.

شرط دوم، موافقت لبنان با اجازه دادن به نیروهای بین المللی (یونیفیل) برای بازرسی روستاهای لبنانی هم مرز با فلسطین اشغالی است؛

شرط سوم، موافقت لبنان با استقرار نیروهای بین المللی در مرزهای سوریه است؛

وشرط چهارم هم خلع سلاح حزب الله است ، آنها علت این درخواست (خلع سلاح حزب الله) را به حاکمیت کشور لبنان و اقتضای صلح داخلی ربط می دهند.

روزنامه اینترنتی النشره لبنان:

هم اکنون سلاح حزب الله به برجسته ترین اهداف برای دشمنان ملّت فلسطین تبدیل شده است. سلاح حزب الله در نتیجه سال ها اختلاف نظر بین دو دیدگاه حامی و مخالف این سلاح در لبنان مشکل ساز شده است. اختلاف نظر در بیانیه های دولت های لبنان، خودش را در قالب اختلاف در توزیع قدرت،نقش ها و برگزاری کنفرانس های گفتگوی ملی نشان می داد. بازگشت مجدد سرفصل سلاح با دو مقطع اساسی همزمان شده است: یکی قانون  قیصر برای مجازات سوریه و دیگری طرح اسرائیل برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری به فلسطین.  طبیعتاً مطرح شدن سرفصل سلاح در لبنان باعث می شود حزب الله سرگرم تحولات داخلی شود و نتواند حداقل به فلسطینیان از نظر معنوی کمک کند.  شاید هم هدف از این نقشه، سرگرم کردن حزب الله به تأثیرات تبلیغاتی است تا تأثیرات عملی آن؛ زیرا مشهور است که حزب الله نقش هایش را بین هم حزبی ها و هوادارانش تقسیم می کند و این حزب را غافل نمی کند اما هدف مخالفان و دشمنان حزب الله، سردرگم کردن حامیان حزب الله است که می کوشد بحران ها را از حامیانش دور کند به خصوص آنکه مخالفان و دشمنان این حزب از سرفصل های مذهبی برای مخالفت با این حزب در لبنان استفاده می کنند.  علاوه بر مسئله الحاق کرانه باختری، قانون قیصر علیه سوریه نیز مطرح شده است. یک مسؤل آمریکایی به یک لبنانی گفت مرزها بین سوریه و ترکیه در کنترل آنکاراست و مرزها بین سوریه و عراق نیز در کنترل است و مرزها بین مرزهای اردن و سوریه نیز تحت کنترل است اما مرزهای لبنان و سوریه با توجه به حرکت لبنان در خصوص گذرگاه های غیر قانونی، با قانون سزار هدف قرار گرفته شده است. همه اینها مؤلفه های مکمل یکدیگر در چارچوب حمله به منافع یک محور واحد است که سلاح حزب الله قلمداد می شود و این سلاح یکی از پشتوانه های اصلی جهان عرب در رویارویی با اسرائیل و هم پیمانانش است.

روزنامه اینترنتی رأی الیوم:

جیمز جفری همان حرف کالین پاول وزیر خارجه اسبق آمریکا خطاب به بشار اسد را تکرار کرد و واشنگتن این بار از سلاح گرسنه نگه داشتن مردم سوریه بطور بیرحمانه ای بهره برده است و برای به خیابان آوردن مردم سوریه که از سنگی ناله می کند و تحمیل تابستانی داغ به دولت این کشور تلاش می کند. جیمز جفری افتخار می کند آمریکا با اقداماتی که در چارچوب قانون قیصر انجام داده و در قالب این قانون شکنجه گرانه ترین تحریم ها را علیه سوریه برقرار کرده، باعث سقوط ارزش پول این کشور شده است.  بدون تردید تحریم ها، آسیب های زیادی زده و بحران معیشتی نفس گیری را در سوریه به وجود آورده است که این موضوع را در عینیّت می توان دید.  شماری از اعضای مجلس نمایندگان سوریه برای نخستین بار درخواست کردند از دولت این کشور سلب اعتماد شود اما نخست وزیر سوریه از دولت دفاع و از رسانه ها به خاطر پوشش ندادن تلاشهای دولت انتقاد کرد. انتقادات علنی از دولت و نخست وزیر و مسؤلان در پایگاه های ارتباط اجتماعی آغاز شده که چنین چیزی در سوریه سابقه نداشت اما تنها وخیم شدن اوضاع معیشتی باعث وضع بسیار بد کنونی نشده است سالها جنگ تروریستی که آمریکا و اسرائیل بر مردم سوریه تحمیل کردند را نیز باید در نظر گرفت.  جیمز جفری همانند دولت آمریکا می داند که تحریم ها علیه سوریه به خودی خود یک هدف نیست بلکه مقدمه ای برای محقق کردن برخی اهداف امپریالیسیتی است. دولت کنونی آمریکا تنها پنج ماه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فاصله دارد بنابراین شتاب می کند تا در برخی از پرونده ها برای خودش موفقیت هایی دست و پا کند.  جیمز جفری در سخنانی مطبوعاتی به تعبیر خودش به نظام سوریه پیشنهاد داد و به بشار اسد توصیه کرد این پیشنهاد را اگر به ملتش اهمیت می دهد بپذیرد. اولا دولت آمریکا پیشنهاد داده است نظام سوریه بماند ولی تسلیم اراده آمریکا و رژیم صهیونیستی باشد در این صورت  مخالفتی با آن ندارد. چنین سخنی بدان معناست که اگر دمشق منافع واشنگتن را محقق کند دولت آمریکا آماده است برگ بازی مخالفان و و عواملش را به سطل زباله بیاندازد. دوم ، دولت آمریکا به دمشق به صورت روشن و واضح می گوید در بحران اقتصادی دست دارد به خصوص آنکه جیمز جفری خاطر نشان کرد نظام سوریه دیگر قادر نیست از بانک ها در لبنان استفاده کند و این اشاره ای قابل فهم است مبنی بر اینکه دولت آمریکا در توطئه بحران اقتصادی در لبنان نیز دست دارد و واشنگتن از طریق تدابیر تحمیلی اش به بانک های لبنان، راه تنفس دمشق را قطع کرده است سوم ؛استفاده جیمز جفری از اصطلاح تغییر رفتار به معنای دست برداشتن از مقاومت در مقابل صهیونیست ها ائتلاف با ایران و حزب الله و دور شدن از جغرافیای مقاومت است اما اینکه می گوید دمشق پناهگاه سازمان های تروریستی نباشد به معنای درخواستش برای طرد کردن گروههای فسطینی از دمشق است و این درخواستی ریشه دار و از دیرباز است و تحقق این خواسته ها به معنای آن خواهد بود که دولت آمریکا نیز نظام سوریه را بعنوان یک نظام سر سپرده به امپریالیسم خواهد پذیرفت.
جیمز جفری با طرح پیشنهاد واشنگتن، این را نیز پنهان نکرد که به اسد خاطر نشان کند روسیه و ایران نمی توانند در زمینه اقتصادی و معیشتی کاری برای او انجام دهند و دولت آمریکا معتقد است فشار آوردن به گردن اقتصاد سوریه برای نظام این کشور خطرات زیادی دارد از جمله ایجاد تشویش در مردم سوریه، در نتیجه سوریه وارد چرخه تظاهرات معیشتی و اقتصادی می شود. چرخه ای که از آن عوامل آمریکا از جمله داعش و جبه النصره بخوبی می توانند استفاده کنند جیمز جفری می توانست این پیشنهاد را از طریق یک کانال ارتباطی سّری بگوید اما ترجیح داد این پیشنهاد را علنی بگوید تا به ملت سوریه اعلام کند اسد به بهای لتحمل این سختی ها راه مقاومت و همراهی با ایران و حزب الله و گروههای فلسطینی را برگزیده است

از دیگر سو با وجود اینکه گفته می شود که امریکا با قانون قیصر می خواهد از، از سرگیری روابط و همکاری های کشورهای عربی با دمشق جلوگیری کند اما نباید از این نکته غافل شد که امریکا و رژیم صهیونیستی از برخی دیگر ازکشورها همانند عربستان به عنوان  ابزاری برای تعقیب اهداف سیاسی خود استفاده می کند و این از رد پای تحرکات سیاسی و خبری ریاض روشن است.  ریاض امروز نقش تل آویو دوّم را درمیان کشور های عرب ایفا نی کند.

سایت لبنان ۲۴:

عربستان سعودی هم چنان تلاش می کند در چارچوب مذاکرات جدی و تماس هایی که به دور از دوربین ها و خبرنگاران انجام می شود با سوریه ارتباط برقرار کند. تماس های مسئولان سعودی با همتایان سوری خود با محوریت مسائل مختلف از جمله رابطه سوریه با ترکیه و افتتاح سفارت عربستان در دمشق و هم چنین حضور مستشاری ایران در سوریه برای مبارزه با تروریست ها صورت می گیرد. منابع آگاه معتقدند که قانون تحریم های آمریکا علیه سوریه موسوم به قیصر بر این مذاکرات تأثیر گذار خواهد بود. مهم ترین تحول مربوط به روابط میان عربستان سعودی و سوریه طی ماه های گذشته، پذیرفتن دیپلمات های سعودی از سوی بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل بود که بنا به درخواست رسمی سعودی انجام شد. این اقدام شدیدا توجه کارشناسان و تحلیلگران سیاسی را به خود جلب کرد. در این مراسم عبدالله المعلمی نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد و فهد المبارک وزیر مشاور این کشور بصورت رسمی با بشار الجعفری دیدار کرند و دیدار داوطلبانه آنها با سفیر سوری برای شرکت کنندگان غیرمنتظره بود.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط:

قیمت دلار در برابر لیر هر روز در حال افزایش است تا جایی که به سقوط ارزش لیر و در نتیجه افزایش شدید قیمت های کالاهای مختلف منجر شده و قیمت اجناس از جمله کالاهای اساسی در بازار تا ۳۰۰ درصد بالا رفته و همین باعث شده است خانواده های کم درآمد نتوانند نیازهایشان را تأمین کنند و گرانی باعث شده است از برخی از نیازهایشان حتی نیازهای اساسی چشم پوشی کنند.  این از تأثیرات آغاز اجرای قانون سزار(قیصر)آمریکا علیه کشور سوریه است تا رژیم را در جهت تسلیم شدن در مقابل اسرائیل بیشتر تحت فشار قرار دهد و همین به سقوط ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی و افزایش قیمت ها و سلطه تجار و گرانی در سراسر عرصه های زندگی منجر شده است.

و در نهایت جای پاسخ این سوال نیز خالی است که چرا بانیان و مصوبان قانون قیصر در این مقطع زمانی  به فکر اجرای ان افتاده اند و عجله و شتاب آن ها برای چیست؟

باز پاسخ سوال دوم را می توان در تحولاتی پیدا کرد که در خلال حدود ۶ ماه گذشته در سطح جهان و منطقه روی داده است. یکی از این تحولات عمده و کلان ظهور و شیوع کرونا است که خیلی از کشورهای جهان و در راس ان امریکا را تحت تاثیر قرار داده به گونه ایی که با وارد کردن چند تریلیون دلار خسارت و بجا گذاشتن بیش از ۴۵ میلیون بیکار اقتصاد امریکا را وارد رکود کرد و علاوه بیش از یکصد هزار کشته از مبتلایان برجای گذاشت که هر روز به جمع ان ها اضافه می شود و با توجه به اینکه اغلب اسیب دیدگان و کشته ها از سیاه پوستان و اقلیت های امریکا هستند [و نیز با توجه به بیرحمی ها و آدم کشی های پلیس آمریکا] لذا به شکل گیری جنبش نوظهور موسوم به ” نمی توانم نفس بکشم” انجامیده است که هر روز بر گستره ان اضافه می شود. این جنبش یاداورجنبش اعتراضی یک درصدی هاست که متعاقب بحران اقتصادی امریکا در سال ۲۰۰۹ شکل گرفت و با این پیشینه این احتمال وجود دارد که اجرای قانون قیصردر این مقطع زمانی با هدف تلاش برای تغییر مکان اعتراض ها ازامریکا و سایر کشورهای غربی بحران زده به محور مقاومت در منطقه است و همینکه همزمان با اجرای قانون قیصردر سوریه در لبنان نیز به ناامن سازی این کشور دامن زده می شود و خلع سلاح حزب الله که بعنوان خلع سلاح ملّت عرب در مقابل اسرائیل است مطرح می شود و یا برای تغییر ماموریت نیروهای یونیفل تلاش می شود که علیه حزب الله وارد عمل شوند همگی بخشی از اضلاع یک پروژه جدید را تشکیل می دهد که امتداد ان را می توان حتی در مذاکرات راهبردی دولت ترامپ و دولت نوپاو انتقالی مصطفی الکاظمی مشاهده کرد و هدف نهایی همه این تحرکات بسترسازی برای اجرای طرح تسلیم کرانه باختری به اسرائیل و توسعه اشغالگری این رژیم است و از این نظر رد پای رژیم صهیونیستی را می توان در تمام این تحرکات مشاهده کرد هرچند که این اقدامات با رهبری امریکا و دولت ترامپ صورت می گیرد اما افسار قاطر قدرت آمریکا در دست این رژیم و دولت راستگرای نتانیاهو است و انها از اینکه ترامپ انتخابات اتی را ببازد به شدت دچار هراس شده و لذا تمام تلاش خود را بکارگرفته اند که از فرصت چندماهه اتی حداکثر بهره برداری را از دولت ترامپ ببرند و آن را مثل یک گاو  شیرده بدوشند و در صورتی که قربانیان این پروژه بتوانند برای چند ماه اینده صبوری کنند و از توانایی های داخلی حداکثر بهره برداری را برای  مقابله با چالش ها داشته باشند و در عین حال ائتلافی را برای عبور از این مرحله تشکیل دهند که بتوانند از ظرفیت های اقتصادی دیگر کشوره ای مستقل نیز بهره ببرند، پیروز میدان خواهند بود. به گفته غسان یوسف  قانون قیصر در دو حالت خنثی خواهد شد:نخست با تکیه به توان داخلی از طریق کشاورزی و حمایت دولت از کشاورزان و بهره برداری از همه اراضی سوریه در سایه حمایت از کشاورزان با تهیه کود و سوخت و تامین حمل و نقل و خریداری محصول است. سوریه  تجربه گذشته محاصره در سال ۱۹۸۷ را دارد. در آن زمان، حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه الگوی تکیه به خود و توان داخلی را در دستور کار قرار داد. لذا از طریق تکیه و اعتماد به توان داخلی میتوان با قانون قیصر مقابله کرد زیرا اساسا اقتصاد سوریه برپایه کشاورزی است و می تواند محصولات بسیاری تولید کند و این امر باعث کاهش واردات خواهد شد. دومین راهکار برای خنثی سازی قانون قیصر تقویت همکاری های با محور مقاومت و همکاری روسیه، چین و ایران است . براین اساس یکی از نتایج ناخواسته قانون قیصر می تواند تقویت و توسعه بیش از پیش روابط و همکاری های سوریه با دوستان و متحدان خود در منطقه و جهان باشد که برخلاف اهداف قانون قیصر است و از این بابت نتایج عکسی را برای بانیان و مصوبان این قانون رقم خواهدزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.