فروپاشی امپراتوری امریکا از پیش بینی تا واقعیت

0 131

امام خمینی (ره) در سال ۱۳۶۸ با اعزام هیئتی رسمی به مسکو پیامی را به آقای گورباچف رئیس جمهور وقت شوروی ارسال کرد و در این نامه اعلام نمود که من صدای شکسته شدن استخوانهای کمونیزم را می شنوم و دوری از مکتب مادی گرایی کمونیستی و گرایش به فرهنگ حیات بخش اسلام را تنها راه نجات روسیه می دانم. خیلی ها اعلام کردند که این پیش بینی قلبی و احساس اشراقی است و مستند به چارچوب و داده های عینی نیست و شوروی از قدرت کافی برای دفاع از خود برخوردار است، ولی این پیش بینی در سال ۱۹۹۱ در میان بهت و حیرت همگان به واقعیت پیوست و بلوک شرق و اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشیدند. در سال ۱۳۷۴ مقام معظم رهبری پیش بینی کرد که امپراتوری امریکا به زودی از هم خواهد پاشید. باز افرادی این نظر را در چارچوب جنگ تبلیغاتی و رویارویی میان ایران و امریکا دیدند و گفتند که چنین پیشبینی را نمی توان جدی گرفت خصوصا که امریکا در راس نظام بین الملل قرار دارد و فاصله آن تا قدرت های بعدی آنقدر زیاد است که دیگر قدرت ها حتی با چند دهه تلاش نمی توانند به گرد خاک امریکا برسند.

پیش بینی فروپاشی قدرت ها به رهبران ایران اختصاص ندارد بلکه بسیاری از اندیشمندان امروزه در چارچوب پژوهشهای آینده نگرانه این موضوع را مطرح می کنند. یکی از این اندیشمندان آقای یوهان گالتونگ است که فروپاشی آمریکا را پیش بینی کرده است. یوهان گالتونگ جامعه شناس نروژی و نامزد گرفتن جایزه نوبل است که در سال ۲۰۰۰ با چاپ کتابی اعلام کرد که امپراتوری امریکا تا قبل از سال ۲۰۲۵  از هم خواهد پاشید. ادعا می شود که قبلا آقای گالتونگ پیش بینی انقلاب در ایران در اواخر دهه هفتاد میلادی و فروپاشی شوروی را نیز پیش بینی کرده بود که به حقیقت پیوستند و این دقت در پیش بینی ، اقبال به نوشته های او را افزایش داد. جالب است که بدانیم که می گویند این جامعه شناس نروژی حوادث یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ را نیز پیش بینی کرده بود . البته آقای گالتونگ نه فالگیر است و نه کف بین بلکه یک چهره علمی و آکادمیک و جامعه شناسی است که بر اساس داده های علمی و آینده پژوهی حوادث را پیش بینی می کند. او زمانیکه جرج بوش پسر در امریکا به قدرت رسید اعلام کرد که فروپاشی امریکا در سال ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد و زمانیکه ترامپ وارد کاخ سفید امریکا شد اعلام کرد که فروپاشی به سرعت صورت خواهد گرفت.

گالتونگ پدر پژوهشهای سیاست و صلح در غرب شمرده می شود که به عنوان یک رشته علمی جدید به شمار می آید. او بر اساس داده های علمی دو دهه پیش کتابی را تحت عنوان “سقوط امپراتوری امریکا، و بعد چه ” نوشت. او می گوید این پیش بینی ها بر پایه خوانش واقعیتها و پیش بینی جهتگیری حوادث صورت می گیرد. گفته می شود که او پژوهشگری پر تلاش است  که دارای حدود صد کتاب و بیش از هزار مقاله منتشر شده علمی است. او پیش بینی خود را درباره سقوط امریکا مبتنی بر بازی های سیاسی و ماجراجویی نظامی این کشور و رفتارهای خصمانه، خشونت طلب، تکبر و رفتارهای منافقانه آن اعلام کرده است. او ضعف امریکا در عدم درک فرهنگ های بزرگ بشری و اقدام بر اساس تصورات صرف مادی را یکی از علل این فروپاشی می داند. او دشمنی ترامپ با پدیده مهاجران و حمایت از نژاد پرستان سفید پوست را یکی از عوامل فروپاشی اجتماعی در امریکا می شمارد. او در چارچوبهای نظری خود دولت حاکم در کاخ سفید را دولتی قاتل و سیاستهای آن را سیاست های فاشیستی جدید می نامد و با اشاره به بمباران کوسوو در سال ۱۹۹۹ میلادی رفتارهای این دولت را با رفتار المان مقایسه کرد و او در مقاله ای در سال ۲۰۰۴ و پس از حمله نظامی امریکا به عراق چهارده دلیل می شمارد که سقوط امریکا را قطعی می سازد و بر اساس این دلایل این سقوط را از ۲۰۲۵ به ۲۰۲۰ جلو خواهد انداخت. او پس از انتخاب بوش پسر اعلام کرد که تعصب نژادی و نگاه تنگ رهبران امریکا، من را واداشت تا پیش بینی خود را سریعتر از گذشته ببینم. البته گالتونگ میان دو مفهوم جمهوری امریکا و امپراتوری امریکا تفاوت قائل است و پیش بینی سقوط در مرحله اول امپراتوری را در بر خواهد گرفت.

یک سال پس از عملیات تروریستی در نروژ در سال ۲۰۱۱ روزنامه هاآرتس رژیم صهیونیستی گانتونگ را به آنتی سامیزم متهم کرد و تلاش کرد پیش بینی های او را زیر سئوال ببرد. گالتونگ اعلام کرد که شش شرکت صهیونیستی بر رسانه های امریکا تسلط کامل دارند و افزود که اتهام انتی سامیزم یک ابزاری بود که سامیان پس از جنگ جهانی اول به کار بردند تا از آن طریق دولت المان وادار کنند تا پست های حاکمیتی بیشتری به یهودیان واگذار کنند. این موضعگیریها منجر به این شد که در ۸ آگوست سال ۲۰۱۲ آکادمی صلح جهانی در بازل سوییس تحت فشار امریکا و اسرائیل عضویت گالتونگ را در کمیته های علمی خود معلق سازد و اظهارات ایشان را تهاجمی و بی پایه اعلام کند. اخیرا گالتونگ اعلام کرده که شاخص های فروپاشی امریکا را بیش از هر زمان به وضوح می بیند و قطعا جهان پس از این تحول بزرگ متفاوت از گذشته خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.