رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی: قاضی باید اسوه عمل به قانون باشد

0 10

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی: قاضی باید اسوه عمل به قانون باشد

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در جلسه توجیهی اخلاقی و رفتاری قضات جدید الاستخدام استان به بیان نکاتی که قضات می‌بایست در منصب قضاوت به آنها توجه داشته باشند پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دادگستری آذربایجان غربی، علی اکبر گروسی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در جلسه توجیهی اخلاقی و رفتاری قضات جدیدالاستخدام استان گفت: ورود در عرصه قضاوت اقتضائات ویژه ای دارد که در سایر مناسب و مشاغل نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا هم این امر ملموس است.

وی افزود: در اکثر نظامهای حقوقی قضات دارای جایگاه و شان خاصی هستند و منصب قضاوت یک امانت ویژه ای است که در دین مبین اسلام هم در قرآن و هم در سنت در مورد این جایگاه بحث شده تا حدی که در حدیثی جایگاه قاضی را جایگاه پیامبر یا وصی او یا شقی بیان داشته که این نشانگر اهمیت بالای این منصب می‌باشد و قضات باید در حفظ آن نهایت دقت و کوشش را نمایند و در احقاق حق و برقراری عدالت فقط در صراط مستقیم حرکت کنند.

گروسی ادامه داد: قضاوت در شرع اسلام آنچنان جایگاهی دارد که اگر یک نفر قاضی قضاوتش خدشه دار باشد سایر اعمال و عباداتش هم پذیرفته نخواهد شد.

این مقام قضایی افزود: یاد و ذکر خدا در تصمیم گیریها و قضاوتها می‌تواند کمک کننده و هدایتگر باشد و قاضی را در اتخاذ تصمیم عادلانه و منصفانه یاری می‌کند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در ادامه قضات جوان و عزیز را به خوش اخلاقی و تکریم مراجعین توصیه نمود و گفت: خوش اخلاقی و آرامش رمز موفقیت یک قاضی در رسیدگی به پرونده هاست و حتی سخترین و قطورترین پرونده‌ها را می‌توان با خوش خلقی و اخلاق حسنه به سر انجام مطلوب رساند.

وی در ادامه گفت: امر دیگری که برای قضات بسیار مهم و تعیین کننده هست، نظم در کارهاست. اگر قاضی منظم و دقیق باشد یقینا در رسیدگی‌ها موفق است و منظم بودن یک صفت پسندیده الهی است.

وی افزود: امر دیگری که قضات باید مدنظر قرار دهند مشورت است و اخذ مشورت به معنای مداخله نیست بلکه مشورت در بسیاری مواقع می‌تواند یاری دهنده فکری و اقناع اندیشه قاضی باشد.

گروسی در پایان گفت: شجاعت هم یکی از نکات بارز و درخور توجه قاضی است و اگر قاضی شجاع باشد در احقاق حق تاثیر گذار و موثر خواهد بود ولی باید دقت کرد این شجاعت بر مبنای قانون و در چارچوب قانون باشد چرا که قاضی باید اسوه عمل به قانون باشد و شجاعتی که خارج از مقررات و قوانین کشور باشد پذیرفته نیست.

در ادامه این جلسه قاسمی معاون برنامه ریزی رئیس کل دادگستری استان نیز با بیان اینکه قضاوت یک موهبت الهی است گفت: هدف در همه اعمال باید برای خدا و به خاطر خدا برای کمک به مردم باشد و قضات باید تلاش کنند که حق مظلوم را از ظالم بگیرند.

وی ادامه داد: شما قضات سرمایه‌های دستگاه قضایی هستید و ضمن اینکه می‌بایست دانش حقوقی خود را افزایش دهید باید در حفظ خودتان نیز کوشا باشید.

رجبی رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان نیز در این جلسه به بیان نکاتی پرداخت و گفت: احقاق حق مردم باران رحمت الهی را برای قاضی نازل می‌کند، قلم قاضی دارای مسئولیتهای شرعی و قانونی زیادی هست و قاضی باید در قلم خود تمام نکات شرعی و قانونی را مراعات کند.

در پایان این جلسه نیز علینژاد معاون فرهنگی دادگستری استان ضمن بیان مطالب اخلاقی خطاب به قضات جدید الاستخدام گفت: قضاوت یک موقعیت مناسب برای خدمت گذاری صادقانه به مردم است و قضات باید نیت و کار خود را برای خدا انجام دهند و باید در این دوران، بسیار مراقبت از نفس کنند تا دچار خطرات مربوط نشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.