تعامل با دستگاه قضا رمز موفقیت کانون وکلاست

0 6

رئیس کل دادگستری استان یزد از تعامل با دستگاه قضا به عنوان رمز موفقیت کانون وکلا یاد کرد و گفت: وکلا ضمن ارائه خدمات عمومی و حقوقی به متقاضیان به نوعی هم زیست با دستگاه قضایی هستند.

به گزارشر روابط عمومی دادگستری استان یزد، غلامعلی دهشیری در نشست با اعضای هیئت مدیره جدید کانون وکلای استان یزد، افزود: وکالت دارای دو جنبه متفاوت معنوی و مادی است جنبه معنوی آن حرکت در مسیر عدالت و کمک به قضات برای احقاق حق و ابطال باطل با دفاع از حق است و دیگری جنبه مادی کار وکالت است که دردرجه دوم این حرفه قرار دارد و همان کسب درآمد از وکالت است.
 

وی تصریح کرد: وکیل حامی عدالت باید این دو جنبه را همسو قرار دهد تا جایگاه این حرفه حفظ شود اگر جنبه معنوی این حرفه هدایتگر جنبه اقتصادی باشد این وکیل محکوم به خیر خواهد شد اما اگر جنبه معنوی این حرفه در مسیر جنبه مادی آن بکار گرفته شود آسیبی برای این حرفه خواهد بود.
 

 رئیس کل دادگستری استان یزد بیان داشت: با نام بردن از عدالت غالباً نام وکیل و قاضی بیاد می آید و این ها با هم گره خورده اند لذا باید این دو حرفه در رسالت خود در تحقق عدالت، ثابت قدم باشند چرا که کوتاهی این دو قشر در تضییع حقوق مردم اثرگذار است.
 

وی با بیان اینکه وکیل و قاضی هر دو از اسماء الله هستند افزود: باید سعی کرد این روح  معنوی که در این دو عنوان وجود دارد محافطی برای آنان باشد چرا که نشست و شکست یکی قطعا به دیگری آسیب می رساند.
 

دهشیری با تقدیر از هیئت مدیره قبلی کانون وکلا استان ابراز امیدواری کرد: هیئت مدیره جدید بتوانند دستاورد ها و میراث به جای مانده از مدیریت قبلی را حفظ و تقویت کند.
 

وی با اشاره به اینکه رفتار و عمل هر دو مجموعه خالی از عیب نیست تصریح کرد: باید به نگاه دیگران از عملکرد خود توجه داشته و به دنبال تقویت سرمایه های اجتماعی و مردمی باشیم.
 

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به نقاط مشترک در بین دو مجموعه اظهار داشت: باید با حفظ استقلال از این نقاط مشترک در جهت گره گشایی از کار مردم و کشف حقیقت و رشد و تعالی جامعه بالاخص کمک به تحول در دو حوزه قضا و وکالت بهره برد.
 

وی با اشاره به اصل ۳۵ قانون اساسی تصریح کرد: این اصل که ناظر بر حق انتخاب وکیل است مبتنی بر اصل آزادی دفاع می باشد و قطعا استقلال وکلا به معنای همان اصل آزادی دفاع وکیل از حق موکل است و وکیل به دور از فشارها به بهترین نحو آزادانه با رعایت منزلت در جهت احقاق حق حقوقی خود و جامعه عمل کند و نباید استقلال وکیل به معنای خروج از حوزه کنترل و عدم پاسخگویی تعبیر کرد.
 

دهشیری افزود: بحث مهارت های رفتاری و آموزش مبانی نظری باید برای کارآموزان وکالت که در ابتدی این مسیر هستند مورد توجه قرار گیرد.
 

وی برلزوم تقویت سرمایه های اجتماعی وکالت تاکید کرد و افزود: باید هیئت مدیره جدید با توجه به رویکردهای آموزشی، به دنبال  تقویت سرمایه اجتماعی وکلا در بین مردم باشد.
 

رئیس کل دادگستری استان به فرآیند اصلی حرفه وکالت اعم از دریافت، پرداخت،تاسیس دفتر، پذیرش وکالت و دفاع از موکل و رخنه های متعدد اخلاقی در این حوزه اشاره کرد و گفت: باید برای وکلای جوانی که در این عرصه قدم می گذارند مباحث اخلاقی و معنوی مورد اهتمام و آموزش قرار گیرد.
 

وی به برخی مشکلات مطرح در حوزه کانون اشاره  کرد و گفت: نابرابری در دریافت حق انتقال وکلا، وجود شائبه رفتارهای سلیقه های در دریافت و پرداخت ها، حضور کم رنگ کانون وکلای پایه یک استان به عنوان سرمایه های اجتماعی استان در خانه صنفی خود، عدم فعالیت برخی از کمیسیون های کانون وکلا، حضور پررنگ کانون در عرصه های مختلف در حمایت از نظام و انقلاب و نقض حقوق بشر علیه ایران از جمله مواردی است که باید مورد توجه هیئت مدیره جدید قرار گیرد.
 

رئیس هیئت مدیره کانون وکلا نیز در این نشست با اشاره به برگزاری انتخابات کانون وکلا استان با ۱۲ نامزد در ۵ تیر سال جاری گفت: فضای پرشور انتخابات این دوره هم از نظر برنامه های اعلامی از سوی کاندیداها  و هم از نظر تعداد افراد مشارکت کننده در این انتخابات قابل توجه بود.
 

وی از دادگستری به عنوان خانه دوم وکلا یاد کرد و افزود: هیئت مدیره جدید به دنبال خارج شدن از فضای حرف و تمرکز بر حوزه عمل در ارتباط سازنده با مجموعه دستگاه قضا استان است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.