منافع آمریکا و اسرائیل در جنگ های نیابتی در یمن چیست؟

6 186

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم از الجزیره، شبه نظامیان وابسته به «دولت مستعفی یمن» تحت حمایت عربستان سعودی و شبه نظامیان موسوم به «شورای انتقالی»، جمعه شب در استان‌های «عدن» و «ابین» واقع در جنوب یمن با یکدیگر به شدت درگیر شده و اقدام به تبادل آتش کردند.

در همین حال، منابع محلی یمن خبر دادند که دو طرف مواضع یکدیگر را در منطقه «الطریه» استان ابین، هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار دادند.

منابع محلی تاکید کردند که در این تبادل آتش، دو نفر از شبه نظامیان طرفدار شورای انتقالی جنوب یمن (المجلس الانتقالی) در عدن کشته شدند.

این درگیری شدید در حالی بوجود آمده که تنها دو روز از اجرای توافق اعلامی جدید ائتلاف سعودی موسوم به «توافق ریاض ۲» که با هدف پایان دادن به درگیری گروه‌های نیابتی امارات و عربستان حاصل شده است، می‌گذرد.

در توافق جدید ریاض که متضمن ادامه آتش بس و توقف درگیری‌ها بین دولت مستعفی و شورای انتقالی در جنوب یمن است، هر دو طرف درگیر موافقت خود را جهت پایان دادن به اختلافاتشان اعلام کرده و در آن بر تسریع روند اجرای آن تاکید کردند.

اولین توافق هم در تاریخ پنجم نوامبر ۲۰۱۹ موسوم به «توافق ریاض»، طی مراسمی در شهر ریاض پایتخت سعودی با نظارت امارات و عربستان میان شورای انتقالی جنوب یمن و دولت مستعفی عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور فراری یمن امضا شد که البته با درگیری مسلحانه دو طرف به شکست انجامید.

پرسشی که امروز مطرح است این است که آیا این درگیری های مستمر و برنامه ریزی شده برای تجزیه عملی کشور یمن صورت می گیرد و یا برای کشتار مردم یمن و در هر دو صورت منافع آمریکا و اسرائیل در این درگیری ها چیست؟

6 نظرات
 1. سعید می گوید

  آمریکا هریک شهروند یمن را برای خود یک خطر می داند چون یمنی ها نشان داده اند که مرد جنگند به همین دلیل می کوشد آنها را با جنگ داخلی نابود کند.

 2. پرویز می گوید

  خدا کند زودتر شر آمریکا از این منطقه کم شود

 3. عبدالخالق می گوید

  بیچاره مسلمانان یمن

 4. زینب می گوید

  چرا ساکنان جنوب یمن از اوّل فریب عربستان و امارات را خوردند آنها باید با هموطنان خود در شمال یمن متحد می شدند.

 5. شیما می گوید

  یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا

 6. مهرداد می گوید

  هرچه زمان جلو میرود حقانیت راه امام خمینی که می گفت آمریکا شیطان بزرگ است آشکار تر می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.