بیش از ۵۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه های قزوین رفع تصرف شد

0 7

بیش از ۵۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه های قزوین رفع تصرف شد

دادستان قزوین گفت: بیش از ۵۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه ها رفع تصرف شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، محمد قاسمی در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان که در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، گفت: منابع آبی یکی از زیرساخت های مهم در توسعه اقتصادی است، اما در سال های اخیر به دلیل عدم توجه کافی به حفظ و صیانت از منابع آب، این موضوع به یکی مسائل و چالش های اساسی کشور تبدیل شده است.

وی افزود: بحران آب مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد، زیرا مصرف و برداشت بی رویه از منابع آب، آسیب های جدی و جبران ناپذیری را در پی دارد، به همین خاطر برگزاری مستمر نشست های این شورا و بررسی چالش های حوزه آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بحث حفاظت و صیانت از آب، با توجه به اهمیتی موضوع مستمرا در نشست های شورای حفظ حقوق بیت المال نیز مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در دستور کار قرار دارد. 

دادستان قزوین در ادامه بیان داشت: صیانت از منابع آبی یکی از مصادیق حقوق عامه و بیت المال است و از آنجایی که منابع آب در استان محدود و موارد مصرف نامحدود است، باید میان ورودی و خروجی آب یک تعادل برقرار شود و اگر برای این موضوع چاره اندیشی نشود، بی تردید در آینده با بحران های جدی مواجه خواهیم شد.

قاسمی به اقدامات انجام شده در راستای حفاظت از منابع آبی استان اشاره و اذعان داشت: بحمدالله با تلاش های دستگاه قضایی و مشارکت و هم افزایی سایر دستگاه های متولی اقدامات قابل توجهی از جمله پلمب و مسلوب المنفعه چاه های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه، رفع تصرف و آزادسازی بستر و حریم رودخانه ها و… در راستای صیانت و حفاظت از منابع آب استان برنامه ریزی و اجرایی شد و تداوم این اقدامات در سال جاری با قوت و جدیت در دستور کار قرار دارد.

این مقام قضایی استان تاکید کرد: صیانت از منابع آب نیازمند آمایش سرزمینی است و مصرف بهینه آب در حوزه های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی و… و همچنین نقاط مختلف استان باید با برنامه و متناسب با شرایط آن منطقه صورت گیرد، تا برخی نقاط استان به دلیل برداشت و مصرف بی رویه دچار بحران نشود.

محمد قاسمی تصریح کرد: اگرچه وقوع سیل در چند سال اخیر خسارت هایی را در استان در پی داشت، اما همین موضوع باعث شد تا در بحث رفع تصرف بستر و حریم رودخانه ها ورود به موقعی داشته باشیم که بر اساس اقدامات انجام شده، تاکنون بیش از ۵۰ هکتار از بستر و حریم رودخانه های استان رفع تصرف و آزادسازی شده و این موضوع همچنان در دستور کار قرار دارد. 

دادستان مرکز استان اظهار داشت: بحث صیانت از منابع آب، مصرف بهینه، فرونشست زمین و… نیازمند فرهنگ سازی عمومی است و رسانه های مختلف بخصوص رسانه ملی باید جامعه را از آسیب ها و خطرات آینده در حوزه مسائل آب، آگاه و اطلاع رسانی کند.

وی در ادامه افزود: ساماندهی چاه های دارای پروانه نیز در حفظ منابع زیرزمینی آب بسیار دارای اهمیت است و اجرای طرح نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز باید تسریع یابد و عدم ساماندهی این چاه ها موجب هدررفت آب و سودجویی برخی افراد می شود.

قاسمی در ادامه گفت: هوشمند سازی مصرف آب در حفظ منابع آب بسیار موثر است، اما این موضوع در استان به کندی صورت می پذیرد که ضروری است، دستگاه های متولی در این خصوص اهتمام ویژه داشته باشند و برنامه ها و اقدامات خود را به سرعت اجرایی نمایند.

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: فرونشست زمین در دشت قزوین به یک بحران بدل شده و لازم است در این خصوص برنامه های بلند مدتی تبیین شود و همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سفر به استان تاکید داشتند، دشت قزوین باید احیاء شود و همه باید در این راستا تلاش کنیم. 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان تمام تلاش و همت خود را در راستای صیانت و حفاظت از منابع استان به کار گرفته و این آمادگی نیز وجود دارد تا با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود پشتیبان اقدامات سایر دستگاه های متولی در این راستا باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.