امریکا و اجرای قانون جنگل در سوریه

0 348

اخیرا ارتش اشغالگر امریکا در سوریه به علت ممانعت  ارتش سوریه از مرور گشتی های آنها از مقابل نقطه بازرسی دیر الزور در شرق سوریه، این پست بازرسی را مورد حمله هوایی قرار داد و چند سرباز سوری در نتیجه این حمله هوایی کشته یا زخمی شدند. با این حمله هوایی جنگنده های نیروی هوایی امریکایی به ارتش سوریه عملا اولین درگیری مستقیم ارتش سوریه با اشغالگران امریکایی اغاز شد.

آنچه مسلم است حضور نظامی امریکا در سوریه یک حضور اشغالگرانه است و واشنگتن با این کار عملا همه حقوق آمره بین المللی را زیر پا گذاشته است زیرا امریکا حق ندارد در امور داخلی کشورهای مستقل دخالت داشته باشد و قاعدتا حاکمیت کشورها را باید محترم بشمارد. جالب اینجا است که امریکا با همپیمانی با نیروهای کرد و قسد در این کشور قشون کشی کرده که هیچکدام از این نیروها وضعیت قانونی نیز ندارند وخارج از اراده ملی فعالیت مسلحانه در شرق فرات می کنند. بعد از ورود ترکیه به شمال سوریه به بهانه حفظ امنیت مرزهایش با سوریه و مقابله با نیروهای جدایی طلب پ.ک.ک، امریکا حمایت از کردها را کنار گذاشت و نیروهای خود را از شمال شرقی سوریه به دیر الزور انتقال داد و همه منابع نفتی را تحت سلطه خود قرار داد. نیروهای کرد که یکبار از پشت از امریکا خنجر خوردند عبرت نگرفتند و همچنان با امریکا همکاری می کنند. جالب اینجاست که امریکا اخیرا در یک بی قانونی کامل، خود و قصد با یک شرکه نفتی امریکایی در باره بهره برداری ازچاه های نفتی سوریه در دیر الزور و حسکه امضا کرده اند و قرار است درآمدهای نفتی در یک دزدی آشکار در اختیار اشغالگران امریکایی و کردها قرار گیرد.

    متاسفانه بحران سوریه  و همچنین بحران لیبی که از سال ۲۰۱۱ اغاز و تا کنون ادامه دارد نتیجه دخالت های کاخ سفید و همپیمانانش در امور منطقه نتیجه اینگونه قانون شکنی ها از سوی این کشورهای دخالتگر است. امریکا با تامین بودجه این پروژه دخالتگرانه خود از سوی عربستان سعودی ، قطر و دیگر شیخ نشین های خلیج فارس نزدیک به صد و پنجاه هزار تروریست تکفیری را از هشتاد کشور جهان انتقال و از طریق ترکیه وارد سوریه کرد و عملا با این اقدام به گسترش تروریزم در سرتاسر منطقه کرد. اکنون و پس از یک دهه کشتار و درگیری و نا امنی، امریکا حاضر به متوقف کردن دخالت خود در منطقه نیست و همچنان اصرار بر ادامه پروژه نا امنی در منطقه دارد. حمد بن جاسم نخست وزیر سابق قطر اعلام کرد که قطر به تنهایی ۳۶ میلیارد دلار به گروه های تکفیری در سوریه به دستور مستقیم امریکا در سه سال اول بحران داد و آنچه سعودی تقدیم کرده رقم بالاتری بوده است. خانم هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود تحت عنوان “انتخابهای سخت” اعلام کرد که امریکا به طور گسترده از همان اغاز از گروه های تکفیری داعش و جبهه النصره حمایت کرد. این رفتارهای امریکا و تسلیم پذیری برخی کشورهای مزدور در خلیج فارس و ترکیه عملا کل منطقه غرب آسیا را وارد بحران نا امنی کرده است و علاوه بر اینکه صدها میلیارد دلار خسارت به این جوامع وارد کرده ، میلیونها انسان را کشته یا معلول و یا آواره ساخته است.

     پرسش اصلی این است که چرا امریکا اینهمه جنایت در این منطقه مرتکب شده است؟ آنچه مسلم است این جنایات همه برای حفظ امنیت اسرائیل است. از آنجا که امریکا در حال حاضر به علت گسترش محور مقاومت و توسعه فرهنگ استقلال طلبی در منطقه  نمی تواند امنیت اسرائیل را به راحتی تامین کند، امنیت کشورهای منطقه را برهم می زند تا در سایه نا امنی دیگران این رژیم نامشروع امنیت یابد. رژیم صهیونیستی حتی با گذشت ۷۲ سال از اعلام موجودیت غاصبانه خود در فلسطین همچنان یک  رژیم منزوی و نامشروع است که جوامع اسلامی آن را ناهنجار و اشغالگر می شناسند و به همین علت امریکا از طریق تهدید کشورهای منطقه به نا امنی می کوشد آنها را به شناسایی این رژیم و تعامل با آن وادار سازد. این راهکارهای کهنه تاکنون نتیجه نداده است چرا که سوریه در حال خروج از بحران است و نیروهای تکفیری را تا حد زیادی شکست داده و در آینده نزدیک نیروهای جدایی طلب در شرق فرات را نیز شکست خواهد داد.علاوه بر آن جوامع مسلمان نیز همچنان معتقد به ازبین بردن رژیم صهیونیستی هستند و حاضر به پذیرش این رژیم نامشروع در میان خود نیستند. ملت مصر علیرغم گذشت ۴۲ سال از امضای سازش کمپ دیدید ولی مانع هرگونه تلاش برای انتقال عادی سازی از سطوح رسمی به مردمی شده است و این تجربه در اردن نیز تکرار شده است. اقدام خیانت آمیز اخیر امارات متحد عربی  در شناسایی رژیم صهیونیستی و مبادله سفارت، خارج از این قاعده رفتاری مردم منطقه نخواهد بود. رژیم صهیونیستی تلاش دارد با برقراری سفرهای هوایی میان تل اویو و ابو ظبی و دبی زمینه های ارتباط اجتماعی را به نتیجه برساند ولی آینده بطلان این تصور را اثبات خواهد کرد.

حسین کربلایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.