اسلام ناب، حامی مستضعفین جهان

0 701

در تعالیم اسلام از اقدام به کمک برای محرومین و مستضعفین، به عنوان جهاد فی سبیل الله یاد شده است. قرآن کریم در آیه ۵۷ سوره نساء مسلمانان را خطاب قرار داده و از آنان می­خواهد که در راه رهایی و آزادی مستضعفان به مبارزه با مستکبران و ظالمان بپردازند: «چرا در راه خدا و مستضعفان از مرد و زن و کودک پیکار نمی­کنید. کسانی که می­گویند: خداوندا ما را از این سرزمین که مردمش ستمکارند رهایی­بخش و از جانب خود برای ما بیچارگان یار و یاوری معین بفرما.»[۱]. همچنین در قرآن کریم، طبق آیه­ی «اگر گروهی(مؤمنان مهاجر) به خاطر حفظ دین و آئین شان از شما یاری طلب کنند، بر شما لازم است که به یاری آنان بشتابید.»[۲]، و نیز آیه ۲۵ سوره صافات[۳] و آیات ۳۹-۴۱ سوره شوری[۴]، یاری رساندن به مستضعفان و مظلومان از تکالیف دینی مسلمین معرفی شده است.[۵]

امام خمینی(ره) معتقدند که دین اسلام حامی مستضعفان و محرومین جامعه است[۶]: «آنکه به حال مستمندان و ضعفا بیشتر عنایت دارد تا به حال دیگران، آنکه طرفدار مستضعفین است، آن رژیمی که می­خواهد مستضعفین را از قید و بند آن گرفتاریها بیرون بیاورد، آن اسلام است..»[۷]. ایشان به پیروی از تعالیم اسلام، خود را موظف به حمایت از مستضعفان می­دانستند و همواره حمایت خود را از قیام­های مستضعفین در برابر مستکبران در هر نقطه از جهان اعلام می­کردند. به عنوان نمونه، در پیامی خطاب به جنبش­های آزادی­بخش جهان در تاریخ ۴/۹/۱۳۵۸ این­گونه بیان فرمودند: «ما باید از مستضعفان جهان پشتیبانی کنیم زیرا اسلام پشتیبان تمام مستضعفان جهان است.»[۸]. همچنین، امام در تاریخ ۹/۱۲/۱۳۶۶ خطاب به اعضای شورای مرکزی حزب الله لبنان تصریح نمودند: «جمهوری اسلامی ایران هم در کنار شما و در کنار همه­ی مسلمانان، بلکه در کنار همه­ی مستضعفان جهان خواهد بود.»[۹]. از این رو، حمایت از مستضعفان به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی در اصل ۱۵۴ قانون اساسی در قالب حمایت از مبارزه حق­طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان متجلی شده است.[۱۰]

اسلام ناب محمدی(ص) یک جریان حقیقی برای مقابله با استکبار و مستکبرین است و به هیچ عنوان سازش و مدارا با مستکبرین را نمی پذیرد. در نقطه مقابل، اسلام آمریکایی در باطن حامی مستکبرین هستند، زیرا منافع مادی اسلام آمریکایی با قدرت های استکباری گره خورده است و همانگونه که امام خمینی بارها به آن اشاره داشته اند، در مواقع زیادی اسلام آمریکایی توسط دشمنان انقلاب اسلامی تغذیه فکری و مالی می شوند و پیوندی استراتژیک میان آن ها برقرار است. امام خمینی(ره) معتقد است یکی از مهمترین ویژگی های اسلام ناب محمدی در حکومت های اسلامی، صیانت و حفاظت از حقوق مستضعفین به عنوان ولی نعمتان نظام اسلامی است و حاکم اسلامی باید همواره با مستکبرین و ظالمین مبارزه نماید تا حقوق وکرامت انسانی امت مورد تعرض قرار نگیرد. لاجرم، حمایت مستضعفین و دشمنی با مستکبرین نیز مصداق عملی اسلام ناب در اندیشه امام خمینی(ره) می باشد.

[۱] . وما لکم لاتقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین من الرجال و النساء والولدان، الذین یقولون ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنک ولیّاً و اجعل لنا من لدنک نصیرا.

[۲] . ِانِ اسْتَنْصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ.

[۳] . ما لکم لا تناصرون.

[۴] . و الذین إذا أصابهم البغی هم ینتصرون و جزاؤ سیئهٍ سیئهٍ مثلها فمن عفا و أصلح فاؤلئک ما علیهم من سبیل إنما السبیل علی الذین یظلمون الناس و یبغون فی الارض بغیر الحق اولئک لهم عذابً ألیمً.

[۵] . عباسعلی عمید زنجانی و محمدمهدی توکلی، «مبانی دینی اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»، پیشین، ص۲۲۴٫

[۶] . سیدمحمدصادق حسینی، درآمدی بر اسلام ناب، پیشین، ص ۱۴۱٫

[۷] . صحیفه امام، جلد ۲۰، ص ۳۱۹٫

[۸] . با تلخیص: صحیفه امام، جلد ۱۲، ص۲۰۲، توصیه­های سیزده گانه به مسلمانان به مناسبت فرارسیدن سال نو، ۱/۱/۱۳۵۹٫

[۹] . صحیفه امام، جلد۲۰، ص۴۸۶٫

[۱۰] . ابراهیم ولی­پور، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تهران: مهکامه، چاپ دوم،۱۳۸۷،  ص ۱۰۰٫

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.