جنایت علیه بشریّت در یمن

0 491

بروز بحران سوخت در یمن در نتیجه اقدام عربستان سعودی در جلوگیری از ورود سوخت به این کشور،  یکی از جدیدترین اقداماتی است که  ریاض اخیرا در پیش گرفته وتلاش دارد تا  از رهگذر آن مخالفان خود در یمن را مهار کند. گفته می شود کمبود شدید سوخت در یمن و بالا رفتن قیمت آن و ظهور بازار سیاه در فروش بنزین و گاز خانگی، مسئولان این کشور را ناگزیر کرد که توزیع این کالای حیاتی را جیره بندی کنند. ناتوانی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در عرصه جنگ و رویارویی در شش سال گذشته بر ضد مردم یمن، این رژیم را واداشت تا راه های غیر انسانی جدیدی را نیز در پیش گیرد تا شاید از این طریق امتیازاتی به دست آورد. در شش سال گذشته ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، یمن را در محاصره کامل زمینی، دریایی و هوایی قرار داده و جنگ ویرانگری را بر ضد این کشور اعمال کرده است. به گفته خبرگزاریها در حال حاضر جمعا ۱۸ نفتکش در بندر یمنی حدیده  در دریای سرخ به طور کاملا قانونی پهلو گرفته ولی دولت عربستان از تخلیه بار آنها جلوگیری می کند. برخی از این نفتکشها که ماه ها در این بندر بازداشت شده قدیمی هستند و گفته می شود به علت فرسودگی بدنه  امکان غرق شدن آنها  در هر آن می رود که اگر این اتفاق بیفتد یک فاجعه محیط زیستی بی سابقه ای در این منطقه رخ خواهد داد و به زیست بوم این منطقه آسیب جدی وارد خواهد شد. یمن به علت داشتن بیش از دوهزار کیلومتر ساحل در دو دریای عمان و سرخ به صید ماهی جهت تامین بخشی از نیازهای غذایی مردم وابسته است و هرگونه آلودگی در دریا ممکن است تهدیدی برای این منبع اصلی غذا شمرده شود.

  

اقدام دولت سعودی در جلوگیری از ورود سوخت به کشور یمن با هدف افزایش فشار بر صنعا و مردم یمن و ایجاد زمینه ای برای گفتگو با انصار الله  در باره این موضوع به عنوان نقطه اغازین گفتگو جنبش انقلابی انصار الله در یمن است. طرح پیشنهاد گفتگو در این زمینه از سوی سعودیها پرده از اهداف آنها از این اقدام غیر انسانی بر می دارد و نشان می دهد که ابزارهای فشار سعودیها بر ضد مردم یمن تا چه حد محدود شده است. طبق گفته مسئولان سازمان ملل در یمن نفتکشهای موجود در بندر حدیده بازررسی شده و اجازه خالی کردن بار خود را از بازرسان سازمان ملل دریافت کرده  و ممانعت سعودیها که تحت حمایت آمریکا هستند و تهدید به بمباران آنها در صورت نافرمانی تا کنون مفهوم نیست.

وزارت نفت و معادن یمن اعلام کرد که جریمه تاخیر در خالی کردن نفتکشها تا کنون ۶۶ میلیون و ۱۸۵ هزار دلار امریکا بالغ شده و حتی در صورت فروش بار بسیاری از تجار سوخت یمن به علت ممانعت سعودیها  از تخلیه بار در چند ماه اخیر ورشکست شده اند. دولت صنعا اعلام کرد جلوگیری از تخلیه سوخت که با هماهنگی کامل سازمان ملل سفارش و بارگیری شده به یمن، یک جنایت بین المللی است و نقض قطعی توافق سوئد به شمار می رود و از جامعه بین المللی خواست تا به وظیفه انسانی خود در دفاع از جان مردم غیر نظامی یمن عمل کنند. ولی آمریکا و متحدانش بشدّت از محاصره مردم یمن حمایت می کنند. طبق گزارش سازمانهای حقوق بشری بین المللی در حال حاضر و در سایه گسترش بیماری کرونا این اقدام یک جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است. با کمیاب شدن سوخت در یمن تولید برق در این کشور تا حدود ۹۰ در صد متوقف شده و نبود برق استمرار کار بیمارستانها را تهدید می کند. عربستان سعودی در طول شش سال جنگ ویرانگر خود بر ضد یمن بیش از نیمی از امکانات بهداشتی موجود در این کشور را مورد حمله هوایی قرار داد و به طور کلی یا جزئی منهدم کرد و اکنون با ایجاد بحران سوخت و قطع برق تلاش دارد یک جنایت جدیدی علیه مردم غیر نظامی یمن مرتکب شود و سیستم درمانی یمن را به طور کامل از بین ببرد.

       عربستان سعودی برای توجیه جنایت خود در جلوگیری از تخلیه نفتکشها اعلام کرد که این اقدام به منظور جلوگیری از رسیدن امکانات مادی به  نیروهای مدافع یمن که از تجاوز به کشورشان ممانعت می کنند از طریق توزیع و فروش سوخت است و دولت یمن در پاسخ به این بهانه جدید اعلام کرد که صنعا آمادگی دارد حسابهای جدیدی زیر نظر سازمان ملل باز کند و درآمدهای حاصل از فروش سوخت به آن واریز گردد به شرط اینکه سازمان ملل تصفیه حسابهای تجار یمنی و پرداخت حقوق کارکنان وزارت نفت و معادن از آن صندوق تامین گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.