پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم

0 19

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پیشنهادات نمایندگان با تایید پیشنهاد علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: بنده پیشنهاد آخر آقای زاکانی را قبول دارم، چرا که در این جلسه با انبوهی از انتقادات و پیشنهادات مواجه شدم که در نمی توان در مدت زمان کوتاه پاسخگو باشم، بنابراین از رئیس مجلس و هیات رئیسه می خواهم تا ترتیبی دهند با محوریت کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی مشخص در این راستا ۴ سندی را که ارائه شد را مورد بررسی قرار دهم.

وی ادامه داد: در بحث متانول عمده مجوزهای آن قبلا داده شده بود و ما نمی توانستیم آنها را باطل کنیم، چرا که افراد صاحب حق شده بودند و فقط گفتیم از آنها حمایت نمی کنیم، به این معنا که نمی توانند در اولویت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار گیرند و اگر می خواهند تولید را ادامه دهند، چرا که در غیر این صورت قیمت متانول افت می کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: طرح هایی که درحوزه پتروشیمی داریم، به این نکته اشاره دارد که متانول می تواند به پروپیلن تبدیل شود، چرا که در این صورت به مخزن طلا دست یافته ایم که در پی آن طیف وسیعی از اشتغال و مصنوعات ایجاد می شود. ضمن اینکه گفتیم در عسلویه حدود ۴ تا ۴٫۵ میلیون متانول تولید شود که هر سه تن متانول به یک تن پروپلین تبدیل می شود و انتخاب این منطقه هم به این دلیل بود که در کنار آب قرار داشت و بعد از آن این میزان تولیدات را با خط لوله تا مرکز ببریم، سپس بخشی از آن در حوالی شیراز به محصولات دیگر تبدیل شود که بزرگترین منطقه برای اتصال به شبکه اتوبان های شاه راه اصلی کشور و خط آهن است و بعد از آن تولیدات به جاهای دیگر برود.

وی افزود: طرح دیگر وزارت نفت این بود که در بندر امیرآباد تولیدات انجام شود و ۴۰۰ هزار تن پروپیلن به دامغان و خط آهن منتقل شود که از این طریق خراسان و شهر تهران را پوشش دهد.

زنگنه یادآور شد: در مورد مباحث مطرح شده پیرامون فاز ۱۱ پارس جنوبی اسناد را ارائه دهید، چرا که وزارت نفت تنها امضا کننده نبوده و تمام ارکان نظام در این خصوص رضایت داشتند و امضا کردند و من همه این امضاها را دارم، ضمن اینکه همین الان پتروپارس فاز ۱۱ را جلو می برد، اما به ۰٫۲ میلیارد دلار پول نیاز دارد و اجرای فاز اول فرزاد نیز به ۲٫۲ میلیارد دلار پور نیاز دارد. از سوی دیگر در قانون برنامه ششم توسعه آمده که ۲۰۰ میلیارد دلار باید در صنعت نفت خرج شود که ۱۱۰ میلیارد از منابع مختلف و ۸۰ میلیارد دلار از منابع خارجی تامین می شود.

وزیر نفت تصریح کرد: در مورد قرارداد با توتال ما به تکنولوژی آنها نیاز داشتیم، ضمن اینکه موضوع فشارافزایی که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرد، با افت تولید در پارس جنوبی مواجه می شود و در سال های آینده مشکل ایجاد می کند، ضمن اینکه ما در سند تراز مصرف و تولید گاز آوردیم هر فاز پارس جنوبی به ۱ میلیارد دلار برای جلوگیری از افت تولید نیاز دارد. از سوی دیگر نکته ای که باید درخصوص انعقاد قرارداد با توتال فرانسه به آن اشاره کنم این است که چینی ها هم از تکنولوژی مورد نیاز در این بخش برخوردار نبودند، علاوه بر آن نه تنها توتال بلکه چینی ها هم به دلیل تحریم حاضر نشدند برای فعالیت در این بخش همکاری کنند.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که وزارت نفت فاز او این پروژه را انجام داده و برای فاز ۲ فشارافزایی نیز به دنبال راهکار است.

زنگنه با اشاره به وضعیت حقوق و دستمزد که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرده بود، خاطرنشان کرد: ما هم قبول داریم که در این زمینه مشکل داریم، ضمن اینکه در تمام مصوبات به تمام شرکت های مشمول اشاره می شود. از سوی دیگر در مورد تقویت پژوهشگاه ها و اذهان نخبگان، من اختیار فرماندهی وزارتخانه های کشور و نیرو را ندارم، از سوی دیگر موضوع مسئولیت اجتماعی نفت اصطلاحی بود که این وزارتخانه اولین بار بدان اشاره کرد و کارهای مثبتی در این زمینه انجام داد، اما همچنان با مشکل منابع مواجهیم.

زنگنه در خصوص صادرات گاز به همسایگان گفت: در این زمینه نظراتی داریم و مشکلاتی نیز وجود دارد که با کمک یکدیگر باید آن ها را رفع کنیم، اکنون زمان همدلی است تا کارها پیش برود.

مقابل زیاده خواهی ترکمنستان ایستادیم

وزیر نفت در خصوص مسئله ترکمنستان بیان کرد: از آنجائیکه ترکمنستان گاز ایران را قطع کرده در مقابل آن ها ایستاده ایم، این کشور ۴ بار در گذشته این اقدام را انجام داده بود و هربار امتیازاتی از ما گرفته بود اما این بار گفتیم امتیازی نمی دهیم و آن ها به داوری رفتند که البته دستاوردی برای آن ها نداشت به دلیل این مقاومت، ما نباید تنبیه شویم بلکه باید تحسین شویم.

وی افزود: در بخش گاز فلر کار مهمی کردیم و بقیه آن را نیز گفته ام که در چه زمانی به نتیجه می رسد.

نابودی بهینه سازی مصرف سوخت چه علتی داشت؟

زنگنه در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: چیزی که بهینه سازی مصرف سوخت و ماده ۱۲ قانون را نابود کرد تبصره ۱۴ بود که تمام منابع را خرج یارانه کرد و مقدار کمی برای بهینه سازی باقی گذاشت که آن هم تخصیص داده نمی شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اشاره حسین زاده عضو کمیسیون انرژی به مسئله فشار افزایی پارس جنوبی درست است، گفت: اما در مسئله صادرات گاز به عمان تمام اختیارات برای احداث خط لوله در آب های عمیق را به قرارگاه دادیم اما عمق آب در آن منطقه بالای هزار متر است و فعلا این توانایی را نداریم حتی روس ها نیز چنین توانایی را ندارند و تنها دو شرکت می توانند این کار را انجام دهند.

پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم

وی با بیان اینکه پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم، افزود: اصل در این است که CNG سوخت اصلی باشد. در مورد LPG که کپسول گاز مردم است در بعضی جاها به مردم ظلم می شود و تدابیری اندیشیده شده تا هر ماه ۴ کپسول به مردم داده شود.

زنگنه گفت: برخی دوستان برای گازوئیل کشاورزی ابراز نگرانی می کنند و من نیز با آن ها هم داستان هستم، قرار است ابلاغیه ای را تهیه کنیم تا در صورت بروز اختلاف میان وزارت جهاد کشاورزی و نفت هرچه استاندار و فرماندار گفتند اقدام شود زیرا باید رضایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سوخت جلب شود.

جاسک باید هاب انرژی شود

وی افزود: جاسک باید هاب انرژی شود و ستاد اجرایی یک پالایشگاه را در جاسک احداث می کند.

زنگنه گفت: تامین خوراک پالایشگاه برای ما اولویت است و هرکسی که از ما نفت خام و یا میعانات می خواهد حاضریم با وی قرارداد مستقیم ببندیم و هم در بورس عرضه کنیم.

ادامه دارد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.