حرکت عربستان سعودی به سوی آشکار سازی اتحاد ساختاریش با دشمن صهیونیستی

1 367

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در جشن برقراری رابطه دو کشور امارات متحد عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی در کاخ سفید در واشنگتن ابراز اطمینان کرد که عربستان سعودی همانند امارات و بحرین در زمان مناسب نزدیک با اسرائیل ارتباط برقرار خواهد کرد. این اظهارات قطعا فالگیری و فال قهوه خوانی نیست بلکه اطلاع مبتنی بر داده های سیاسی پشت پرده است . پرسشی که در این میان مطرح می گردد اینکه این اطلاع بر چه اساسی استوار است و چرا به عربستان زمان داده می شود ؟ و اینکه چرا این داده ها از سوی امریکا آشکار می گردد؟

بسیاری از کارشناسان سیاسی ادعا می کنند که شروع عملیات سازش اعضای شورای همکاری خلیج فارس با تل اویو به دستور کاخ سفید انجام شده و هدف از آن تامین نیازهای انتخاباتی ترامپ در امریکا و نیازهای سیاسی نتانیاهو که بیش از دو ماه است با اعتراضات داخلی گسترده روبرو شده است. این ادعا ممکن است بخشی از واقعیت باشد و کاملا منطقی است اما موضوع ما چرایی قبول این نقش از سوی برخی از سران کشورهای عربی است به ویژه عربستان سعودی. رژیم آل سعود از لحاظ سازش با رژیم صهیونیستی در واقع گامهای بلند تری از امارات و بحرین برداشته اما شرایط  زمانی آشکار سازی این اقدامات با رابطه این دو کشور عربی متفاوت است. وجود حرمین شریفین در مکه و مدینه منوره که مقدس ترین اماکن اسلامی به شمار می آید در سرزمین فعلی عربستان سعودی، شرایط پیچیده ای به وجود آورده که هر نظام سیاسی در ریاض ناگزیر است آن را مد نظر قرار دهد. وانگهی اقدام بحرین در  برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی در واقع یک اقدام صد در صد سعودی است چرا که این کشور از سوی ارتش سعودی اشغال شده و بدون اجازه سعودی قادر به انجام و یا عدم انجام چنین اقدامی نبوده و نیست. از سال ۲۰۱۱ ارتش سعودی جزیره بحرین را به طور کامل اشغال کرده وبا سرکوب شدید قیام مردمی در این کشور طرح آشتی ملی ولیعهد این کشور که در نتیجه گفتگو با مخالفان بود برهم زده و مانع اجرای آن شد. علاوه بر آن اجازه دادن عربستان به رژیم صهیونیستی برای استفاده از حریم هوایی این کشور در رفت و آمد  هوایی به بحرین و امارات یک اتحاد و همکاری ساختاری و علنی با این فرآیند به شمار می آید. عربستان سعودی که سالها تحت لوای دینداری افراطی وهابی و سلفی مدیریت شده است نمی تواند به این راحتی دهها آیه قران در باره تعریف دشمن یا ضوابط هرگونه اتحاد و ائتلاف  را نادیده گیرد. رژیم حاکم بر ریاض به علت این شرایط پیچیده ناگزیر است ابتدا زمینه های فکری هرگونه اقدام کودتاگرایانه فکری و سیاسی در برخورد با رژیم صهیونیستی را فراهم کرده و آن را در همان منطوق دینی توجیه کند. زمانیکه یک مسئول  امریکایی پس از گفتگو با شاهزاده سعودی در واشنگتن، عشق و سرسپردگی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نسبت به اسرائیل و یهودیان را افشا کرد، او به سرعت ناگزیر شد این مساله را توجیه کند و اعلام نماید که دایه ای که او را بزرگ کرد یهودی اتیوپیایی بوده و رفتار با اخلاق این زن مهربان! این خاطره را در ذهن او به وجود آورده است. این رفتار توجیهی نشان می دهد که شرایط سیاسی در سرزمین وحی مانند کشورهای حاشیه ای مانند امارات و بحرین نیست.

      اخیرا یک برنامه کاملا تعریف شده در رسانه های سعودی دیده می شود که همه تحلیلگران وطنی و مزدور در راستای سیاست توجیه سازش بارژیم صهیونیستی در آینده حرکت می کنند و می توان گفت که بخش مقدماتی سازش سعودی شمرده می شود. تاکنون دهها تحلیلگر سعودی اقدام ضد اسلامی خاندان حاکم آل سعود را با فریب توجیه می نمایند. یکی از این تحلیلگران درباری سعودی می گوید که در قران نام بنی اسرائیل دهها بار تکرار شده اما نام فلسطین در قران دیده نمی شود. مگر تکرار نام در قران دلیل ارتباط است! در قران دهها بار نام شیطان و صدها بار واژه کافران آمده است آیا این دلیل می شود تا ما تسلیم آنها باشیم. افزون بر آن اگر قران ملاک است که باید باشد چرا خیانت آل سعود را با برداشت سطحی و تحمیلی از قران انجام می گیرد و فرمان صریح الهی در باره یهود و بنی اسرائیل را نادیده می گیرید. مگر خداوند نفرمود ” ولتجدن اشد الناس عداوه للذین آمنوا الیهود” آیا این آیه صراحت دشمنی یهودیان با اسلام را مطرح نمی کند و به مسلمانان گوشزد نمی کند که حواسشان را جمع کنند. آیا خداوند متعال در قران نفرمود ” لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم” آیا صراحت این آیه کافی نیست که می گوید یهودیان و مسیحیان هرگز از شما مسلمانان راضی نمی شوند مگر اینکه از آنها تبعیت کنید و تسلیم مرام آنها گردید. اینکه برخی از تحلیلگران سعودی بگویند فلسطینیان نمک نشناس اند و اهل خیانت اند دلیل قابل توجیهی نیست برای اتحاد و ائتلاف با دشمن امت اسلامی نیست. مگر آل سعود فراموش کردند که خداوند فرمود ” محمد رسول الله و اللذین آمنوا معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم” آیا این آیه به اندازه کافی روشن نیست که رفتار یک مسلمان را نمایان سازد که محمد(ص) و مؤمنان دو ویژگی در اتحاد و ائتلاف دارند، بر دشمن سختگیر و بر دوستان مهربان باشند. چگونه است که این رژیم های مدعی اسلام بر فلسطینیان خشمگین و تسلیم دشمن شدند و با  او دوستی می کنند و با مسلمانان به ویژه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران اظهار دشمنی می کنند و آشکارا می گویند که این یک تغییر نظم منطقه ای و اتحاد و همپیمانی میان اعراب و اسرائیل بر ضد جمهوری اسلامی ایران است. دعوت از شهروندان رژیم صهیونیستی برای سفر به کشورهای شبه جزیره العرب با چه گستاخی صورت می گیرد در حالیکه  پیامبر اکرم(ص) در روزهای واپسین حیات خود فرمود ” اخرجوا الیهود من جزیره العرب”  یعنی یهودیان را از جزیره العرب اخراج کنید. دعوت از تجار و جهانگردان یهودی برای مسافت به این کشورها با فرمان صریح پیامبر در تعارض نیست.

       اظهارات اخیر برخی غربزدگان جیره خوار دربار ریاض و ابو ظبی در اینکه مبنای رفتاری شیخ نشینان منافع ملی است و این منافع در برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی بیشتر تامین می گردد، یک دروغ بیش نیست. کدام عقل استراتژیک می پذیرد که کشورهای شیخ نشین خلیج فارس با دشمن صهیونیست که هم مرز آنها نیست و بسیاری از آنها دور است همپیمان باید باشند و با ایران که نیمی از سواحل خلیج فارس را در اختیار دارد و در فاصله بسیار نزدیک  آنها قرار دارد دشمنی کرد!  این چه عقل راهبردی است که این رژیم ها از آن تبعیت می کنند در همپیمانی با رژم صهیونیستی که مدعی مالکیت برزمین (موعود) از نیل تا فرات است. آیا اعتراف به این رژیم یعنی اعتراف به غصب سرزمین فلسطین که پاره تن اسلام است شمرده نمی شود؟ آیا غصب قبله نخست مسلمانان و پذیرش حاکمیت غاصبان بر آن خیانت نیست. آیا اعتراف به این رژیم غاصب بمعنی پذیرش آواره سازی بیش از نیمی از جامعه (برادران مسلمان) فلسطینی نیست! اگر اشتراک قومی و زبانی با ملت فلسطین را کنار بگذاریم مگر نمی دانید که رژیم صهیونیستی مدعی سرزمین فلسطین تنها  نیست بلکه مدعی شرق نیل و شبه جزیره سینا از خاک مصر است و مدعی کل اردن و حجاز و غرب عراق است. آیا پذیرش غصب فلسطین دشمن را جری تر نمی کند تا با همین فرمان بیاید سراغ شما و بقیه سرزمین های مورد ادعا آن را از شما بستاند. آیا اقدام خیانت آمیز مصر در سازش با رژیم صهیونیستی در کمپ دیوید در ۱۹۷۸ برای شما عبرت نمی شود. مصر جمال عبد الناصر که روزی قلب جهان عرب بود امروز و بعد ۴۲ سال سازش با دشمن صهیونیستی به چه روزی افتاده است. امروزه ۵۵% از مردم مصر زیر خط فقر اند و مصر به علت نیاز به کمک های یک کشور حاشیه ای که از کشورهای ذره بینی مانند  امارات فرمان می گیرد. این کشور که سالها در تامین گندم مورد نیاز وغذای خود، خود کفا بود امروز بزرگترین وارد کننده گندم جهان است و سالانه پنج میلیون تن گندم از امریکا وارد می کند. صندوق بین المللی پول اخیرا اعلام کرده است که مصر با بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار بدهی کشوری در آستانه ورشکستگی است. واقعا رهبران این کشورها چگونه فکر می کنند، رژیم صهیونیستی که قادر نیست امنیت خود در برابر یک حزب به نام حزب الله  تامین کند و در جنگ ۳۳ روزه از آن شکست خورده، چگونه امنیت شما را تامین خواهد کرد.

       در چارچوب زمینه سازیهای مزدوران سعودی برای سازش با اسرائیل در آینده اخیرا مرکز فهد برای چاپ قران کریم در شهر مدینه منوره این کتاب مقدس را به زبان عبری نیز ترجمه کرده تا در اختیار جهانگردان یهودی آینده  این مملکت قرار گیرد. این کتاب توسط فردی به نام اسعد نمر فصول ترجمه شده و مرکز نشر وظیفه مراجعه ترجمه را به فردی به نام تیسیر حسن عزام واگذار کرده است. یکی از اساتید دانشگاه فلسطینی که استاد زبان عبری در دانشگاه های غزه است  پس از مطابقت ترجمه با متن اصلی  اعلام کرد که صد جا اشتباه عمدی در ترجمه قران دیده می شود که معنای کلام خدا را کاملا تغییر می دهد و هدف این بود که متن قران با روایت تحریف شده یهودیان از تورات هم خوانی داشته باشد. به عنوان نمونه در آیه ۷ سوره اسراء ترجمه آیه ” و لیدخلو المسجد کما دخلوه اول مره ” ترجمه شده  وارد معبد سلیمان می شوند و نام مسجد را در پرانتز قرار داده است. همچنین شیخ وهابی المغامسی در شبکه تلویزیونی عربستان اخیرا برای جذب حد اکثری عمو زادهای عبرانی اعلام کرده که ذبیح و قربانی اسحاق بوده و نه اسماعیل و مسلمانان در تعیین مصداق اشتباه می کنند و محل قربانی در فلسطین بوده و نه منای مکه. این اظهار نظر نه تنها تفسیر تمامی مفسران قدیم و جدید و شیعه و سنی را نفی می کند که روایت جدید و بدون استنادی ارائه می دهد. این تفسیر بد نه تنها آیات قران را تغییر می دهد که بسیاری از ارکان و اعمال حج را نیز زیر سئوال می برد  و جالبه در فهرست آخر این قران تحریف شده  لیستی از نام انبیا که در قران ذکر شده اند به چاپ رسده که نام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در آن نیست!  این حوادث نشان می دهد که آل سعود برای تعامل سیاسی با صهیونیستها حاضرند قران را برای خشنودی صهیونیستها دوباره تالیف کنند و هیچ بعید نیست فردا برای خوشنودی پاپ و مسیحیان غربی  آیاتی که بر بشر بودن حضرت عیسی  علیه السلام دلالت دارد حذف و یا تحریف گردد. آری باید با تاسف گفت که در مرکز ظهور وحی و حرمین شریفین امروز این اتفاقها رخ می دهد اما چه باک که خداوند متعال با صراحت در باره این افراد گفته است ” فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَاب َ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هذا مِنْ عِندِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا،  فَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا یَکْسِبُونَ “ آری وای بر کسانی که با دست خود قران را می نویسند و می گویند این از سوی خداست تا قیمت اندکی به دست آورند پس وای بر آنها ووای از آنچه به دست می آورند.

        تحلیلگران سیاسی بر این باور اند که این رژیمها هزینه سنگینی بابت این رفتارهای خیانت آمیز خود  خواهند پرداخت و قطعا کسانی که خوش رقصی کردند و به دروغ فتوا و توجیه دینی و سیاسی برای این خیانت ها کردند جایی برای ماندن در میان جوامع مسلمان در آینده نخواهند داشت. بهترین نمونه مصر است که ۴۲ سال است که با این رژیم غاصب سازش کرده ولی زمانیکه بیداری اسلامی در مصر در سال ۲۰۱۱ آغاز گردید و کلاف امنیتی از دست سازمانهای کنترل کننده امنیت -اجتماعی در رفت مردم خشمگی اولین جایی که مورد حمله قرار دادند سفارت رژیم صهیونیستی بود و این نشان می دهد که جوامع اسلامی این خیانتها را بر نمی تابند و به زودی به حساب خیانتکاران خواهند رسید. امروزه شکاف عمیقی میان مردم و حکام خیانتکار نمایان شده و مردم هرگز زیر بار فشار و زور از باورهای دینی خود دست نمی کشند و تسلیم القاءات انحرافی حکام نخواهند شد.

1 نظر
  1. احمد مرجانی نژاد می گوید

    با سلام و سپاس. مسایل کسورهای همسایه بیشتر مورد توجه قرار گیرد وفقط محدود به کشورهای عرب زبان نگردد. اخبار و تحلیل های کشورهای ترکیه. آذربایجان. ارمنستان. پاکستان. افغانستان در سطح جهانی مهم تلقی نیگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.