مقایسه بین پذیرائی از زوار کربلا در عراق وزائران بیت الله الحرام در عربستان

0 233

در چند سال اخیر مراسم جان بخش اربعین امام حسین علیه السلام بیشتر به دلایل معنوی و سیاسی شناخته شده و به عنوان بزرگترین تجمع مدنی و دینی در جهان ثبت شده است اما این مراسم برای کسانی که از زاویه غیر شیعی نگاه می کنند نیز جذابیت هایی دارد که خوب است یکی از اینها مورد بررسی قرار گیرد. خانم نداء آل سیف یکی از نویسندگان سعودی است که به تشویق یکی از دوستانش در سال گذشته به زیارت اربعین حسینی مشرف شد، مقاله ای در باره این مراسم میلیونی در فضای مجازی نوشت. در بخشی از این مقاله آمده است که زمان آن رسیده است که مردم شیعه عراق و عاشقان ابا عبد الله الحسین علیه السلام  با بذل و بخشش در اربعین بساط کرم و سخاوت را از زیر پای حاتم طایی و همه بخشندگان تاریخ انسانی بکشند. تاریخ همواره حاتم طایی را به بخشش بی حد و حصر مال خود مطرح می کند اما امروز در مسیر کربلا بذل مال تنها نیست که افراد از جان مایه می گذارند و قدوم زائران امام حسین (ع) را گرامی می دارند و با اشتیاق و خلوص به آنان خدمت می کنند. او می گوید آنچه من را واداشت تا این مقاله را به رشته تحریر در آورم شوک مقایسه بین دو مراسم است.

در مسیر کربلا و در خدمت به زائران ابی عبد الله سخاوت حد و مرز نمی شناسد، در حالیکه در سرزمین حجاز به حجاج خانه خدا جفا می شود. ( در کربلا زائر امام حسین  از هر دین و مذهب به دلیل اینکه میهمان امام حسین است جز احترام نمی بیند اما حجاج در مکه و مدینه که میهمان خدا هستند مکرر مورد اهانت واقع می شوند و متهم به شرک می شوند) حد اقل در ده سال گذشته در ارتباط با خدمت حجاج بیت الله الحرام مسئولیت داشتم  ولی بر خلاف مسیر نجف به کربلا که زائران در این مسیر  و برای چندین روز متوالی همه خدمات را مجانی دریافت می کنند از جمله تامین غذا و محل خواب و بهداشت تا ماساژ پا و واکس کفش و غیره اما در حج تا کنون بیش از توزیع آب به حجاج کاری انجام نمی پذیرد. فاصله بسیار است بین زائر امام حسین(ع) و زائر خانه خدا . در مسیر کربلا مردم با خلوص و توسل به طور مجانی به عاشقان حسین خدمت می کنند و آن را منزلتی بزرگ برای خود می شمارند در حالیکه در مکه و مدینه در نتیجه افزایش سر سام آور قیمت اسکان ، مواد غذایی ، حمل و نقل و مالیات دولتی باید خدا را شکر کرد که به گدایی مجبور نشده ای! این پرسش ها در طول مسیر تا کربلا به ذهنم رسید و چقدر دوست داشتم کسی به این پرسشهایم پاسخ دهد. آیا دولت ما از دولت عراق بسیار ثروتمند تر نیست چرا ما برای خدمت به حجاج چنین کاری انجام نمی دهیم.

حج یک تکلیف است در حالیکه زیارت امام حسین (ع) یک تشرف مستحبی است. اگر دولت عربستان سعودی کاری انجام نمی دهد؛ چرا مردم کشورمان در خدمت به حجاج مانند عراقیها مسابقه نمی دهند و چنین فرهنگ والایی پیدا نمی کنند؟ اگر این امر محقق بشود، تصویر جامعه ما در جهان تغییر خواهد یافت و تصویری که با خشونت و تعصب افراطی مشروط شده تغییر خواهد یافت. بار دیگر تکرار می کنم که بعد از یک بار زیارت امام حسین علیه السلام و پیاده روی از نجف تا کربلا به حاتم طایی می گویم که شما هیچ جایی در میان بخشندگان کربلا نداری و اگر سخاوت شما قابل وصف بود سخاوت مردم عراق واقعا قابل توصف نیست. واقعا جا دارد این ایام ماه صفر را به روز جهانی تبدیل کرد و همه سازمانهای خیریه جهانی را دعوت کرد تا شاهد صحنه فراموش نشدنی افسانه گونه ایثار و جود باشند و این اخلاق مورد نیاز بشر را با دهها مقاله و فیلم مستند ثبت کنند.

      آری این توصیف کسی است که محبت حسین بن علی علیهما السلام را نچشیده و از دلدادگی و عشق اهل بیت بهره ای نبرده و اکنون در از اینهمه خلوص و محبت و ایثار و گذشت شگفت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.